České domácnosti ohrožuje nebezpečný radon. Jeho přítomnost lze snadno odhalit

Loading...

Na to, jak nebezpečný radon je, se o něm mluví příliš málo. Tak například: každoročně má na svědomí dvojnásobné množství úmrtí než dopravní nehody. Po kouření jde také o druhou nejčastější příčinu vzniku rakoviny plic v České republice.

Radon způsobuje rakovinu

Radon je přírodní radioaktivní plyn, jenž se uvolňuje z podloží a stoupá do atmosféry. Je přítomný v podstatě všude, ale obvykle v tak nízkém množství, že zdraví neškodí. Bohužel se Česká republika vyznačuje obecně mnohem vyšší přítomností radonu než je celosvětový průměr.

Ani to by ještě tolik nevadilo. Pokud na radon narazíme venku, můžeme si být jistí, že stoupá nahoru do atmosféry. Velký problém však představuje radon, který z podloží prostupuje do interiérů budov a hromadí se zde. Jeho zrádnost spočívá v tom, že ani v obrovských koncentracích není cítit ani vidět. Přitom tělu škodí a může vést až k rozvinutí rakoviny plic. Radon je dlouhodobě zařazen na seznamu karcinogenních látek Světové zdravotnické organizace. Lidé, kteří žijí v radonem zamořených interiérech, nepocítí jeho negativní účinky ihned. Odhaduje se, že se radon na zdraví lidí zásadně podepíše po deseti až čtyřiceti letech. Velmi závisí na koncentraci radonu v daném interiéru.

Radonová mapa České republiky. V interiérech se radon může držet a následně výrazně škodit zdraví.

Žít v uranovém dole?

Problematiku radonu v nových stavbách řeší takzvaný atomový zákon. Takzvanou referenční hodnotou je koncentrace do 300 Bq/m³, kdy tato úroveň zdraví je ještě přijatelná a bezpečná. Už to je ale poměrně dost – průměr v českých domácnostech je 120 Bq/m³, přičemž celosvětový průměr je ještě nižší.

U nových staveb většinou problém s radonem nebývá, protože jsou dobře odizolované, což nařizuje právě zákon na základě provedeného měření radonu v místě stavby. Jeho koncentraci je třeba zohlednit v projektu a vytvořit takovou izolaci, aby nepronikal do interiéru.

Výrazně horší situace je v případě staveb starších a nedá se říct, že by ji někdo aktivněji řešil. Hodnoty radonu v postarších stavbách totiž dosahují skutečně extrémních výšin. Odborníci uvádějí, že nejsou výjimkou koncentrace dosahující 10 000 Bq/m³. Bohužel se objevují také případy domácností, ve kterých bylo naměřeno více než 15 000 Bq/m³. To už je více, než čemu byli vystavení například horníci v nechvalně proslulých uranových dolech. A ti, jak známo, na tuto práci svým zdravím velmi často doplatili.

Testování je možné

Pokud máte podezření na zvýšené hodnoty radonu ve vašem bytě či domě, nebo se jen chcete ujistit, že žijete v prostředí, které vás pomalu nezabíjí, máte možnost využít bezplatného testování v rámci Radonového programu ČR. Objednat si ho můžete u Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, ale také na pražském magistrátu a krajských úřadech.

Připravte se ale na to, že kvalitní testování není záležitostí několika hodin nebo dní. Ideální měření by mělo probíhat několik měsíců, a to ideálně v zimě. V případě, že budete měřit krátkodobě a v létě, může se vlivem větrání stát, že výsledky budou mimořádně nepřesné a naprosto nevypovídající.

Radon byste si každopádně měli nechat přeměřit i tehdy, pokud v domě provádíte rekonstrukci, která zahrnuje výměnu oken nebo zateplení. Může totiž dojít k poruše přirozené cirkulace vzduchu a radon se v interiéru začne držet ve výrazně vyšší míře než dosud.

Pokud v bytě či domě naměříte do zmíněných 300 Bq/m³, je to podle odborníků ještě v pořádku. Pokud jsou ale hodnoty vyšší, experti jednoznačně doporučují provést opatření k omezení koncentrace radonu. V případě koncentrace nad 1000 Bq/m³ je možné požádat o dotaci na protiradonová opatření. Hodnoty na 3000 Bq/m³ už znamenají vážné ohrožení zdraví. Pokud je tato hodnota překročena, je majitel nemovitosti povinen provést příslušná opatření k jejímu snížení.

Mohlo by se vám líbit

Loading...

36
Komentujte

avatar
17 Komentářová vlákna
19 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
28 Autoři komentářů
MIREKJaroslav B.SylvaJanaLudmila R. Autoři posledních komentářů
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na
Jaroslav B.
Host
Jaroslav B.

Dobrá ochrana proti radonu při stavbě domu je od firmy Betosan s.r.o. Praha a konkrétně výrobek
WATERFIN PV je to fakt dobré tak rozhodně doporučuji.

Jaroslav

Jiří
Host
Jiří

zase někdo objevil ameriku – radon tu je jako podloží – tečka.A pokud si pamatuju dobře muselo být u jakékoliv stavby před započetím dělán radonový rozbor a byl součástí vyjádření k opatření stavby samotné

Jana
Host
Jana

Tak to si toho moc nepamatujete. To já pamatuji ještě dobu, kdy radonový rozbor být součástí stavebního povolení nemusel – cca do roku 1995. V r. 1997, kdy jsem žádala o povolení stavby jsem ho již mít musela.

Sylva
Host
Sylva

Kolaudovali jsme dům v roce 1993 a radonový rozbor už byl tenkrát podmínkou ke zkolaudování domu.

Jana
Host
Jana

Já žádala o stavební povolení 2x (z jistého důvodu to první propadlo), poprvé to bylo v r. 1993 a nic jsme tehdy nepotřebovali, podruhé, v r. 1997, už ano.

MIREK
Host
MIREK

Zdravím, zajímavá disputace. Máme stavební zákon, kde je zakotvena povinnost ochrany proti ionizujícímu záření, máme zákon pro ochranu zdraví osob, máme atomový zákon a příslušné normy. NÁVRH projektanta musí požadavky z výše uvedeného respektovat. To je bez diskuze. Pokud je návrh s výše uvedeným v souladu a naměří se více jak 300Bq, zodpovědný NENÍ – může být vadný materiál, může být vadně provedeno, může být vadně změřeno. V novém občanském zákoně je § 2911 – domněnka nedbalosti = presumpce viny za NÁVRH čehokoliv = projektant = škůdce. To je děsivé a pro investory a právníky v této zemi velmi lukrativní.… Číst vice »

Ludmila R.
Host
Ludmila R.

až na ty jednotky – souhlas … ovšem jsme v EU, tedy ČSN nabývají včetně novelizace ČSN 730601 dostávají podobu euronorem, to jest projektant navrhne třebas na 200 Bq/m3, což byla dřívější směrná hodnota … současná referenční opět nelimitní hodnota je 300 Bq/m3 … pokud PROJEKTANT navrhne na doporučovanou hodnotu třebas 200, tak by mělo být naměřeno 200 … není-li naměřeno více jak 300, je splněno a nemůže si nikdo stěžovat … je-li naměřeno více, pak je možné si stěžovat na sebe a svoji blbost nebo na prováděcí firmu, prováděcí firma by měla mít zápisy ve stavebním deníku a provádět… Číst vice »

MIREK
Host
MIREK

Dobrý den, já už myslel, že diskuse vyhasla. No moc stručný nebudu, ale k věci: Stávající budovy – návrh ozdravných opatření má vést ke snížení OAR ve vnitřním vzduchu – atom zákon. Tedy pokud se v SOD zavážu, že budu řešit podle norem s cílem snížit OAR – pak OK. Pokud se zavážu v SOD, že navrhovanými opatřeními zajistím normové referenční limity do 300bq, pak riskuji a to velmi. Nejlépe ponechat návrh řešení na odborné kanceláři – investor zaplatí mimo projekt – u stávajích budov jeho povinnost, a projektant zapracuje návrh do PD. Nové budovy – zde musí řešit projektant… Číst vice »

Josef
Host
Josef

Nerozporuji škodlivost radonu,byť přímá souvislost s rakovinou zřejmě není prokázaná. Pokud je článek ve smyslu rozšíření povědomí čtenáře-tedy ok. Rozhodně ale není důvod k nějaké panice- starý dům byť s výskytem radonu bez poměrně zásadních stavebních úprav “zlepšit” nelze a novostavbu event.stavební úpravy na základě stavebního řízení bez radonového průzkumu, protiradonových staveb.opatření neprovedete.A pokud se nemýlím tak ještě probíhá měření v rámci kolaudace.

Lubos
Host
Lubos

Zdravím autorku článku Terezu, pochválím – zajímavé téma. Bohužel z mé vlastní zkušenosti podceňované obyvateli. Pokud někdo k níže uvedenému bude chtít bližší info – jsem k dispozici na email adrese: Lubos.Sobotka@seznam.cz Několik doplňujících info, ať je diskuse a přemýšlení ještě zajímavější, přeci jen jde o naše zdraví: 1) ČR společně s Mexikem se dělí o první a druhé místo ve světě ve výskytu radonu. S tím nic neuděláme. ČR je příjemná země pro život, ale má i svá úskalí. 2) Radon není vidět, není cítit, jeho účinky se projeví až za významně delší dobu 10 a více let. Rozumím… Číst vice »

Michal
Host
Michal

Alespoň vám v baráku porostou houby,jak po Černobylu !

Petr
Host
Petr

A dřív snad radon nebyl?Nestrašte stále lidi.Dnes je snad nebezpečné všechno