České domácnosti ohrožuje nebezpečný radon. Jeho přítomnost lze snadno odhalit

Loading...

Na to, jak nebezpečný radon je, se o něm mluví příliš málo. Tak například: každoročně má na svědomí dvojnásobné množství úmrtí než dopravní nehody. Po kouření jde také o druhou nejčastější příčinu vzniku rakoviny plic v České republice.

Radon způsobuje rakovinu

Radon je přírodní radioaktivní plyn, jenž se uvolňuje z podloží a stoupá do atmosféry. Je přítomný v podstatě všude, ale obvykle v tak nízkém množství, že zdraví neškodí. Bohužel se Česká republika vyznačuje obecně mnohem vyšší přítomností radonu než je celosvětový průměr.

Ani to by ještě tolik nevadilo. Pokud na radon narazíme venku, můžeme si být jistí, že stoupá nahoru do atmosféry. Velký problém však představuje radon, který z podloží prostupuje do interiérů budov a hromadí se zde. Jeho zrádnost spočívá v tom, že ani v obrovských koncentracích není cítit ani vidět. Přitom tělu škodí a může vést až k rozvinutí rakoviny plic. Radon je dlouhodobě zařazen na seznamu karcinogenních látek Světové zdravotnické organizace. Lidé, kteří žijí v radonem zamořených interiérech, nepocítí jeho negativní účinky ihned. Odhaduje se, že se radon na zdraví lidí zásadně podepíše po deseti až čtyřiceti letech. Velmi závisí na koncentraci radonu v daném interiéru.

Radonová mapa České republiky. V interiérech se radon může držet a následně výrazně škodit zdraví.

Žít v uranovém dole?

Problematiku radonu v nových stavbách řeší takzvaný atomový zákon. Takzvanou referenční hodnotou je koncentrace do 300 Bq/m³, kdy tato úroveň zdraví je ještě přijatelná a bezpečná. Už to je ale poměrně dost – průměr v českých domácnostech je 120 Bq/m³, přičemž celosvětový průměr je ještě nižší.

U nových staveb většinou problém s radonem nebývá, protože jsou dobře odizolované, což nařizuje právě zákon na základě provedeného měření radonu v místě stavby. Jeho koncentraci je třeba zohlednit v projektu a vytvořit takovou izolaci, aby nepronikal do interiéru.

Výrazně horší situace je v případě staveb starších a nedá se říct, že by ji někdo aktivněji řešil. Hodnoty radonu v postarších stavbách totiž dosahují skutečně extrémních výšin. Odborníci uvádějí, že nejsou výjimkou koncentrace dosahující 10 000 Bq/m³. Bohužel se objevují také případy domácností, ve kterých bylo naměřeno více než 15 000 Bq/m³. To už je více, než čemu byli vystavení například horníci v nechvalně proslulých uranových dolech. A ti, jak známo, na tuto práci svým zdravím velmi často doplatili.

Testování je možné

Pokud máte podezření na zvýšené hodnoty radonu ve vašem bytě či domě, nebo se jen chcete ujistit, že žijete v prostředí, které vás pomalu nezabíjí, máte možnost využít bezplatného testování v rámci Radonového programu ČR. Objednat si ho můžete u Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, ale také na pražském magistrátu a krajských úřadech.

Připravte se ale na to, že kvalitní testování není záležitostí několika hodin nebo dní. Ideální měření by mělo probíhat několik měsíců, a to ideálně v zimě. V případě, že budete měřit krátkodobě a v létě, může se vlivem větrání stát, že výsledky budou mimořádně nepřesné a naprosto nevypovídající.

Radon byste si každopádně měli nechat přeměřit i tehdy, pokud v domě provádíte rekonstrukci, která zahrnuje výměnu oken nebo zateplení. Může totiž dojít k poruše přirozené cirkulace vzduchu a radon se v interiéru začne držet ve výrazně vyšší míře než dosud.

Pokud v bytě či domě naměříte do zmíněných 300 Bq/m³, je to podle odborníků ještě v pořádku. Pokud jsou ale hodnoty vyšší, experti jednoznačně doporučují provést opatření k omezení koncentrace radonu. V případě koncentrace nad 1000 Bq/m³ je možné požádat o dotaci na protiradonová opatření. Hodnoty na 3000 Bq/m³ už znamenají vážné ohrožení zdraví. Pokud je tato hodnota překročena, je majitel nemovitosti povinen provést příslušná opatření k jejímu snížení.

Mohlo by se vám líbit

Loading...

36
Komentujte

avatar
17 Komentářová vlákna
19 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
28 Autoři komentářů
MIREKJaroslav B.SylvaJanaLudmila R. Autoři posledních komentářů
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na
Jaromir
Host

Jelikož již mnoho pamatuji tak si vzpomínám na studii o radonu z roku 1986 kterou nechal udělat stát přes nějaký vědecký ustav . Mluvilo se o zdravotní závadnosti ,která se ale neprokázala . Lidé bydlící v obydlích kde hodnoty radonu překračovaly stanovenou normu i více než 20 krát ,vykazovali ve všem naprosto stejnou nemocnost i délku života . Byla zjištěna pouze jedna zvláštnost, a to pokud dotyčný občan odjel na dovolenou ,projevovaly se u něho 1 až 3 dny mírné abstinenční příznaky . Komu věřit ? Bylo to dělané v době kdy na této studii nikdo nemohl vydělávat .

Lubos
Host
Lubos

Dobry den, jsem uz starsi rocnik 1961,,takze leta 80 a 90 pamatuji. Snad jedna zkusenost z tohoto obdobi. Cernobyl – tehda nase verejne organy sdelili obyvatelum ze vse v ČR je “ok”.
Radon je opravdu previt – je tady at se nam to libi nebo ne. Vim ze se da efektivne merit a da se i efektivne branit. Ale to si musi kazdy rozhodnout sam za sebe

Vladislav
Host

V oblastech s vyšším výskytem radonu stačí navštívit místní hřbitovy a prohlédnout si staré náhrobky z doby, kdy lidé ještě moc nemigrovali a prožili v onom místě celý život. Počet úmrtí v relativně mladém věku hodně vypovídá o nebezpečnosti radonu.

josef
Host
josef

je to lež každá stavba se prodražuje za měřeni radonu.vždy je nizký stupeň.a kdo si mastí kapsy zkorumpovani lidé napojeni na uředniky a cena klidně si řeknou dvacku

jirkati
Host
jirkati

Před několika lety proběhla v libereckém kraji akce s možností měření radonu v obydlích. Po ročním měření jsem obě měřidla odevzdal na příslušném úřadě a za dva týdny přišlo vyrozumnění o naměřených hodnotách. Na obou měřených místech (sklep a dílna částečně pod úrovní terénu) byly hodnoty pod 140 Bq. A to dům stojí na rozpadlé liberecké rule, což je rozpadový produkt žuly, tedy potenciálního zdroje radonu.

Petr
Host
Petr

Nechci to nějak zlehčovat,ale řekl bych že rakovinu nejsnáze dostanete,když se budete pořád něčeho bát a být z něčeho ve stresu. Údajně by měla být v naší vesnici zvýšená koncentrace,většina domů je zde velmi starých a nějak nepozoruju že by zde byla úmrtnost vyšší a věk dožití nižší než jinde. To samé jako z azbestem,když někdo najde kousek za komínem jako nehořlavou podložku,specializovaná firma mu udělá z baráku pomale druhý černobyl. Co na tom že dříve,a to ne zase v tak dávné době,z toho byly brzdové desky a pakny. Při každém zabrždění a při každé jízdě se toho každý musel… Číst vice »

HonzaEM
Host
HonzaEM

Azbest není radioaktivní, pouze při vdechnuní azbestových vláken určitého tvaru horozí, že vyvolá v plicích rakovinu, podobně jako sklolaminát.

FRANTIŠEK
Host

Vážení,všude se mluví radon, azbest, exhalace, a jiné zdraví ohrožující prvky.O tom,že na střechách starších domů jsou eternitové šablony,které mimo jiné obsahují azbest se nemluví. Přitom, že na ně působí déšť,mráz, slunce a různé exhalace,kdy se povrch eroduje se nemluví. ?to není škodlivé?

HonzaEM
Host
HonzaEM

Nijak výrazně.

martin
Host

No koukám , že dnes jee potřeba lidi děsit a zase z toho někdo chce mít kšeft. V 90 letech byl kšeft dotace na odstranění radonu( olověné pláty přizdění cihlou a jen bordel )u starých domů stát platil a firmy stavební měli práce a peníze z dotací . celý barrák poničený zmenšený vnitřek a na co ?????? zase tunel dotační náhodu když jsem stavěl , tak jsem se dostal k pánovi , co byl u zrodu měření radonu nějakou metodou a vyhodnocoval to . když jsem mu řekl čísla ze starého domu , tak mi říkal jo jo to postačí… Číst vice »

MIREK
Host
MIREK

Zdravím, přikláním se k Vladimírovi a Pavlovi. Není třeba šířit poplašné zprávy tam, kde to není nutné. Radon je půdní plyn s poločasem rozpadu cca 2,7 dne. Vysoké koncentrace nad 6tis se většinou vyskytují u objektů v okolí těžby uranových rud, kde si lidé stavěli domky na hlušinách, nebo si z hlušiny dělali přímo omítku. Doporučuji si přečíst Atomový zákon, žádná věda, pochopí každý. Limit 200Bq ve vnitřním vzduchu místnosti se bere jako bezpečný, do 600set je nezávadný, nad 1000 jako závadný a nad 3000 jako škodlivý. Lze najít přirovnání k počtům vykouřených cigaret. Při překročení limitu DO 3000Bq je… Číst vice »

Luboš Roubíček
Host
Luboš Roubíček

opravdu snadné odhalení

Vladimir
Host
Vladimir

Článek je napsán, že asi každého vyděsí. Radon v bytě lze změřit prostě. Na každé Hygienické stanici lze zapůjčit takové konzervy a týden nechat v pokoji, Potom Vám to vyhodnotí. Za druhé, c České republice je jen pár oblastí, kde je zvýšená koncentrace radonu, myslím, že Praha tam nepatří. Za třetí, každá vodotěsná izolace, která je daná Radon snižuje. A pokud je dům podsklepen, do obytných místností neprochází celkem nic. Navíc pomáhá přirozené větrání. A za čtvrté, lidé, kteří žijí trvale v takovéto oblasti, jsou na zvýšený Radon zvyklí. Já v takové oblasti žiji, prováděl jsem měření v domě, bylo… Číst vice »

Ludmila R.
Host
Ludmila R.

1) na každé hygienické stanici nelze vypůjčit týdenní konzervy … 2) vaše tvrzení, že v ČR je jen pár oblastí s výskytem radonu v podloží je lež, Praha neleží převážně na nízkém radonovém indexu, platí opak 3) každá hydroizolace nevyhovuje při návrhu podle ČSN 730601 jako protiradonová izolace na daný radonový index stavby, jež je odvozen z terénního měření firmami, jež mají povolení k provádění lidově řečeno radonu … seznam je dohledatelný na stránkách SÚJB 4) pokud je dům podsklepen a nemá dostatečně nepropustně zajištěné stropy, prostupy a zejména schodišťový prostor, tak i ve třináctém patře paneláku je možné naměřit… Číst vice »

MIREK
Host
MIREK

Proč tolik vášní?? Nejde o to kdo co Vám půjčí, ale co chcete měřit. Podle metody měření máte mít objekt uzavřen ( nikoliv utěsněn ) a měřit týden. Co naměříte, má být výsledek. Nikoliv však reálný ale výpočtový. V reálu se barák využívá, tedy se chodí a větrá a tedy koncentrace bude jiná – nižší. Ve výše uvedené mapce se jedná o OAR ve vnitřním vzduchu A Praha je v nízkém indexu… O hydroizolaci nemá smysl diskutovat, musí být protiradonová izolace, a to je rozdíl. Některá hydroizolace i vyhoví, je nutné navrhovat nejen na tl, ale i na emanaci. Se… Číst vice »

Ludmila R.
Host
Ludmila R.

pokud si majitel domu nechá změřit OAR měřičem, který má příslušné oprávněná od SÚJB a je zvýšená, započne anabáze stížností a někdy i soudních projednávání … a dokáže-li se, že “chytrý” projektant nedodržel (od října novelizovanou normu ČSN 730601 – to jen pro info), tak mi věřte, že hlavní vina a náhrada škod půjde na vrub NÁVRHU projektanta … a pro info toho pána, co se nazval projektantem – z té novelizace ČSN také plyne, že radonový index POZEMKU – např. NÍZKÝ, naměřený úředním měřičem na pozemku, se po návrhu dle výše uvedené normy může změnit na radonový index STAVBY… Číst vice »

Jaroslav
Host
Jaroslav

Myslím, že lze na této diskuzi krásně vidět vzorek naší populace ( tak jako na Novinkách, Reflexu a jinde). Kde odborný komentář má 2 příznivce ( včetně mě) a komentář laika, který se pokusil poměrně amatérským způsobem tento problém vyvrátit) má desítky souhlasů. Lidé prostě rádi uvěří pro ně příjemné lži ( kterých tu napsal vážený pan požehnaně) a neradi věří pro ně nepříjemné pravdě. Ať už se to týká politiky, zlozvyků (škodlivost alkoholu a kouření), které si nepřipouští, či historie. Hloupý člověk se pozná tak, že není schopen vnímat realitu a souhlasí pouze s názory, které mu imponují, ať… Číst vice »

Ondřej
Host

A jak lze tedy jeho přítomnost odhalit?

Pavel
Host

No, podívejte se na Dolní Rožínku a okolí – všichni horníci si postavili domky a do základů dali hlušinu z těžby uranu……tím nesnižuji škodlivost radonu, ale to by museli být všichni po smrti na rakovinu ….

Jiří
Host

kontaktovat krajskou hygienu, která dá k dispozici měřící zařízení, krabičky, které se umístí v každé místnosti ,zpravidla na futra dveří a nechají se tam cca 3 měsíce. Pak se pošlou na danou adresu a oni dají výsledek a doporučení, popř. kontakt na firmy,které dělají izolaci podlah a stěn. Je to sice jednoduché,ale není to hned,jak zavádí titulek. Největší problémy byly kdysi v RD stavěných z popílkových tvárnic, zejména elektrárna Poříčí u Trutnova, kdy některé domy bylo doporučeno zbourat. Je dobré si to nechat udělat. Já už měřil dvakrát a je zajímavé, že po výměně oken za plastové se hodnoty zlepšily,… Číst vice »

Ondřej
Host

no čekal jsem že když je tam napsáno že se to dá snadno odhalit … takže to půjde snadno odhalit a né že si na to musím někoho zavolat 😀 😀 zcestný nadpisy .. noo

Ludmila R.
Host
Ludmila R.

na trhu jsou přístroje pro amatérské měření OAR (do 10 000,-), které si můžete pořídít … a můžete si amatérsky změřit radon v místnosti třebas po pěti minutách … pro úřední měření samozřejmě platí příslušná metodika a předepsané termínově kontrolně úředně ověřované přístroje – cenově se pohybující někde jinde .. pro vlastní info jsou ty levné přístroje dostatečné …

Petr
Host
Petr

Dobry den, rad bych k tomuto tematu doplnil, ze merenim radonu se zabyva take Tesla Hloubetin, ktera spolupracuje se Statnim uradem pro radiacni ochranu. Nabizime celorocni mereni sondou, diky ktere mate online pristup k aktualni urovni radonu v dome a dokonce Vam dokaze v pripade prekroceni limitni koncentrace zavolat na Vas mobilni telefon. Pokud chcete vice informaci jsem k dispozici na emailu petz.petr@tesla.cz.

Vít Kočner
Host
Vít Kočner

Strašení to není. Je plno starých domů, kde je opravdu o zdraví žít.