Císařský řez jako nebezpečná zhýčkanost dnešních žen. Přejí si bezpracný porod

Počty císařských řezů jsou neustále na vzestupu a tento trend neminul ani Českou republiku. V některých zemích tvoří porody ukončené operativně ve srovnání s přirozenými porody velmi výrazné procento. V současné době se uvádí, že v České republice končí přibližně 25 % těhotenství císařským řezem, rozdíly jsou i v nemocnicích, v některých je to až 40 %, jinde pouze 10 %. Odborníci nesdílejí s tímto vývojem až takové nadšení. Císařský řez je velkou břišní operací, i když je tento zákrok většinou možné provést při nekomplikovaném průběhu během 30-45 minut.

Císařský řez prosím

Není to až tak jednoduché, současná česká legislativa neumožňuje císařský řez na přání. Praxe je však taková, že neoficiálně se tyto „přání“ plní. Musí se však zdůvodnit medicínskou indikací, ale není to až tak složité a děje se to. Co ženy vede k vědomému podstoupení tohoto zákroku i když by mohly rodit přirozenou cestou?

Zvládnu porod?

Stačí si otevřít diskuse na „maminkovských“ webech a tam není nouze o hrůzostrašné zážitky. Často strach pramení i z historek kamarádek a blízkých lidí. Zvláště prvorodičky to nemají v dnešní době internetu jednoduché. Strach ze ztráty sebekontroly, nesnesitelné bolesti nebo jen špatné zážitky z předchozího porodu, to dokáže nastávající maminku paralyzovat. Samotní porodníci argumentují psychickým stavem rodičky, pokud by i přesto přistoupily k přirozenému porodu, nemusel by vlivem psychiky dopadnout dobře, tak volí cestu císařského řezu. Situaci moc nepomáhá fakt, že spousta celebrit volí pro porod císařský řez.

Není ale vše tak černobílé. Císařský řez je na místě, pokud se jedná o ohrožení života matky či dítěte. Věk rodiček se zvyšuje, což přináší spoustu komplikací a indikací k císařskému řezu. Komplikace mohou nastat í i u mladších žen a bez „císaře“ by porod mohl dopadnout fatálně. Porodníci současně zaznamenávají pozitivní trend v touze rodiček po přirozeném porodu. Závěrem lze konstatovat, že císařským řez je velkým přínosem v oblasti porodnictví, i díky tomuto zákroku se velmi výrazně snížila novorozenecká a mateřská úmrtnost při porodu, musí se k němu však přistupovat s rozmyslem.

Mohlo by vás zajímat

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

31
Komentujte

avatar
13 Komentářová vlákna
18 Odpovědi ve vlákně
2 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
15 Autoři komentářů
NikolaLiliAlenaIrenaVěrka Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Nikola
Host
Nikola

Císaře bych v bezproblémovém těhotenství dobrovolně nezvolila. Když mi můj dr řekl, že nebude jiná možnost než cisař, hrozně mě to vyděsilo, ale zároveň jsem s tím trochu počítala, čekala jsem dvojčata. Naštěstí vše bylo bez vážnějších komplikací a já měla to štěstí porodit naše kluky přirozeně, sice vyvolávaný porod, který je u dvojčat častý, ale byl přirozený a rychlý. Bolest při kontrakcích mě neděsila tak jako císař. A hlavně na tu bolest při přirozeném porodu se hodně rychle zapomene.

Loading...