Diety, které mohou poškodit zdraví

Loading...

Nejrůznější diety jsou zaklínadlem dneška a svým způsobem také berličkou, kterou používají lidé, jimž se nedaří zhubnout. Ne všechny diety musí být nutně špatné, ale bohužel se mezi nimi najdou i takové, kterými si můžete leda tak uškodit. Jednoduše proto, že se pro vás nehodí, že je špatně aplikujete nebo že jsou zkrátka od začátku do konce špatné.

Bezlepková dieta

Je až s podivem, jak velká v současné době panuje averze k lepku. Na jedné straně stojí velmi vítané zpřesnění diagnózy intolerance lepku nebo alergie na lepek, na té druhé však až jakási mánie proti lepku, který je v obilninách a tím pádem v řadě různých potravin odjakživa. Lepek by opravdu neměli jíst lidé, kterým to řekl lékař na základě podrobného vyšetření, ostatní by se mu však vyhýbat neměli. Vyřazení lepku z jídelníčku sice krátkodobě dost možná povede k redukci hmotnosti, ovšem připraví tělo o důležité látky jako vitamin B nebo železo.

Dieta s minimálním příjmem tuků

Když se řekne tuk, málokdo si pod tím představí něco pozitivního. Ano, tělesný tuk je tím, co nám v mnoha případech na našich postavách vadí. Možná vás to překvapí, ale tím, že ze své stravy veškeré tuky vyřadíte, ve výsledku nemusíte ani příliš zhubnout, ale takřka jistě si zaděláte na zdravotní problémy. Redukce tuků je při hubnutí jistě přínosná, ale měla by jít ruku v ruce s redukcí dalších zdrojů kalorií. Tělo totiž tuky potřebuje, a to třeba i proto, aby mohlo vstřebávat vitamíny. Takový salát bez trochy oleje je z hlediska příjmu vitamínů mnohem méně přínosný, než když zálivku použijete.

Dieta bez sacharidů

V tomto případě jde o analogii diety, která z jídelníčku vyřazuje tuky. Také díky výraznému omezení sacharidů zhubnete, ale jen za předpokladu, že omezíte celkový kalorický přísun. V celé řadě jinak prospěšných potravin přitom sacharidy jsou, a pokud budete radikální a vyloučíte je všechny, budou vám chybět. Tělo se následně může začít chovat nezvykle a může dojít k rozházení metabolismu, který v dlouhodobém efektu naopak povede k tomu, že se vám bude příště hubnout mnohem hůře.

Vegetariánské nebo veganské diety

Pokud je někdo vegetariánem nebo veganem z přesvědčení, které mu dává životní smysl, nechme mu to. Pravděpodobně už totiž dobře ví, jak kompenzovat maso či potraviny živočišného původu. Je ale naprostým nesmyslem vstoupit do vegetariánské nebo veganské diety s cílem zhubnout. S největší pravděpodobností se vám to nepovede a naopak vám budou chybět například omega 3 mastné kyseliny, vitaminy D a B, zinek, jód a další důležité složky potravin.

Neslaná dieta

Velmi ošemetná dieta, která z vašeho jídelníčku vedle nezdravých chipsů vyřadí důležité potraviny jako mořské ryby nebo sýry. Se solí by se to obecně rozhodně nemělo přehánět a platí, že lidé jí konzumují ve větší míře, než by měli, na druhé straně v určitém množství je k životu potřebná. Pokud omezíte návštěvy restaurací, kde se obvykle kvůli zvýraznění chutí solí více, a vyvarujete se třeba těch chipsů, uděláte svému zdraví lépe, než pokud byste sůl z jídelníčku zcela vyřadili.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Komentujte

avatar
  Odebírat  
Upozornit na