Důvody, proč nechodit do sprchy před spaním. Teď už to neuděláte

Milujete horkou sprchu před spaním? Možná vám spíše škodí. I když se pro vás vůbec nic nevyrovná příjemnému pocitu, kdy jdete do postele po dlouhé horké sprše příjemně prohřátí a unavení, zkuste si najít jiný rituál. Z lékařského hlediska to totiž není zrovna nejlepší nápad. Zdánlivě zdravý návyk může víc uškodit než pomoci.

Po horké sprše se hůř usíná

Sprchování těsně před spaním není až tak zdravé a relaxační, jak se píše na  brightside.me. Horká sprcha před uložením do postele totiž ve skutečnosti může narušit váš spánek. Nejlépe naše tělo relaxuje, když je jeho tělesná teplota o něco nižší. Takže v momentě, kdy se začnete připravovat na kvalitní spánek, teplota těla přirozeně trochu klesne. Teplá sprcha vám ale zvýší teplotu vnitřku těla a zmate tělo. Pokud máte pocit, že nemůžete jít spát raději bez sprchy či koupele, dejte si alespoň vlažnou sprchu alespoň 1 hodinu nebo 2 před tím, než ulehnete do postele.

Rozprouděná krev a bušící srdce spánku brání

Možná jste to zažili i vy. Po horké sprše nám většinou bije o dost rychleji, což má navíc i vědecky podložené vysvětlení. Horká voda nám zvyšuje krevní tlak a lékaři upozorňují, že nám může dokonce přehřát tělo a způsobit stres srdci. Když nám prudce bije srdce, velmi pravděpodobně strávíte neklidnou noc, kdy se převalujete ze strany na stranu a nakonec si přivodíte ještě větší zdravotní potíže.

Foto: Shutterstock

Sprcha po večeři vede k přibírání

Pokud si dáte horkou sprchu po večeři, není zrovna ten nejlepší způsob, jak ukončit den a jít klidně spát. Ve skutečnosti sprcha po jídle zmate váš trávicí systém a vede k tloustnutí. Proces trávení totiž vyžaduje zvýšený průtok krve do žaludku a sprchování pak způsobí, že krev proudí do jiných částí těla než do trávicího systému. Pokud se potřebujete večer osprchovat, dejte si sprchu alespoň 30 minut po jídle.

Poškodíte si vlasy a vlasovou pokožku

Sprcha těsně před spaním, kdy si namočíte vlasy a jdete s vlhkými vlasy spát, způsobí, že polštář absorbuje vlhkost a vytvoří ideální teplé a vlhké prostředí pro růst škodlivých bakterií, což vede k různým potížím s pokožkou hlavy. Zejména způsobí svědění, podráždění pokožky a tvoří se lupy.

Foto: Shutterstock, zdroj: brightside.me

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments