Hemoroidy se nevyhýbají nikomu. Co dělat, když se začnou ozývat?

Hemoroidy jsou nepříjemný intimní problém, o kterém se zpravidla druhým lidem nesvěřujeme. Velmi často si tohle tajemství necháváme pro sebe a dokonce se ostýcháme s ním přijít i za lékařem, i když podvědomě tušíme, že čím déle budeme návštěvu odborníka odkládat, tím horší naše problémy budou. Co to hemoroidy vlastně jsou a jak se léčí? Na to se společně s námi můžete podívat v dnešním článku!

Hemoroidy máme všichni

Chcete namítnout, že vy hemoroidy v žádném případě nemáte? Tak si to nejdříve nechte vysvětlit, než na nás začnete dělat naštvané “bu bu bu”. Ve skutečnosti je pravda, co zde tvrdíme – tedy to, že hemoroidy má úplně každý z nás. Jedná se totiž o žilní pletence nacházející se v oblasti konečníku a řitního otvoru. Pokud s nimi není žádný problém, prakticky o nic nevíme, i když tam pořád jsou. Jakmile ale dojde k jejich zánětu a rozšíření, dají o sobě vědět a tehdy si teprve uvědomujeme, že je máme – a rovněž velmi často říkáme, že máme hemoroidy.

Jak se projevují?

Mezi typické projevy hemoroidů patří:

  • bolest
  • svědění
  • pálení
  • krvácení z konečníku
  • postupem času dojde k vyhřeznutí hemoroidu ven

Jak se léčí?

Pakliže ještě nedošlo k rozšíření, které signalizuje především krvácení, jež se většina lidí logicky vyděsí, můžete se pokusit vyléčit tento intimní problém svépomocí. Na začátku onemocnění mohou pomoci nejrůznější mastičky, gely a krémy, které jsou volně dostupné v lékárně.

Naopak v případě, kdy svůj problém nebudete delší dobu řešit a situace se zhorší natolik, že dojde k rozšíření hemoroidu a celkovému zhoršení vašeho stavu, pak neváhejte a svěřte se do rukou odborníků. V pozdějším stádiu se zpravidla přistupuje k chirurgickému odstranění.

Důležitá je i péče “po”

Pokud jste si mysleli, že vyléčením hemoroidů celý proces léčby končí, jste na omylu. Důležitá je i tzv. péče “po”, kterou máme namysli dodržování určitých opatření, které zafungují jako prevence a ochrana proti tomu, aby se celý problém opakoval. Za vhodná opatření lze považovat užívání léků na posílení žilní stěny, dodržování vyváženého jídelníčku, omezení příliš dráždivých potravin nebo dodržování pitného režimu.

Mohlo by vás zajímat

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Komentujte

avatar
  Odebírat  
Upozornit na
Loading...