Intimní hygiena je nejdůležitější. Přesto si s ní lidé často neví rady a dělají základní chyby

Při intimní hygieně je třeba o své intimní partie pečovat správně. Pokud se objeví nepříjemné pocity, jako je svědění, pálení nebo infekce, většinou jde o následky chyb při intimní hygieně. Jak provádět intimní hygienu správně a čemu se vyvarovat?

Intimní hygiena s mírou a správný jídelníček

U intimních partií vadí nedostatečná i přehnaná péče. Uvnitř vagíny se přirozeně vyskytují bakterie, které tvoří přirozenou ochrannou bariéru vůči vnějším vlivům. I extrémní hygienou nebo nevhodným mýdlem se přirozená ochrana narušuje. Dejte si pozor i na správný jídelníček, hlavně na bílý cukr a bílou mouku, které narušují přirozenou mikroflóru. Pozitivní vliv má konzumace potravin bohatých na příznivé bakterie, jako jsou bílé jogurty, fermentované potraviny a čerstvá zelenina.

Jaké mýdlo na intimní partie

Vagína má pH 3,8 až 4,5, tedy kyselé. Klasická mýdla jsou zásaditá a mají pH 5,5. Pokud je používáte na intimní hygienu, narušují přirozenou vaginální mikroflóru, což napomáhá růstu a množení škodlivých bakterií. Objeví se svědění, pálení, bolest, podráždění, zápach, výtok nebo infekce. Mnoho gynekologů doporučuje jen teplou vodu a speciální mýdla určená k péči o intimní partie, která eliminují riziko bakteriální a kvasinkové vaginální infekce.

Hygiena během menstruace

V období menstruace se pravidelně sprchujte. Koupání ve vaně se nedoporučuje, protože je žena během menstruace více náchylná k infekcím. Při menstruaci je třeba si měnit hygienické vložky a tampóny každé 2 až 4 hodiny. Tampóny by měly být měněny častěji, protože mohou způsobit infekci nebo syndrom toxického šoku, což je nebezpečné onemocnění, které může končit i smrtí.

Správná péče o intimní partie

Při utírání dodržujte pravidlo zepředu dozadu, tedy od vagíny ke konečníku, aby nedošlo k zanesení nežádoucích bakterií z konečníku do pochvy. Zabráníte přenosu bakterií, které vedou k infekcím močového měchýře a dalším komplikacím. Prevencí je prodyšné spodní prádlo, nejlépe ze 100 % bavlny nebo z bambusového vlákna. Syntetické materiály udržují vlhkost v intimních oblastech a stoupá riziko růstu škodlivých bakterií. Nebezpečné je i nošení upnutých džínů.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments