Jak naše babičky bojovaly s plísní v domě. Naučte se jejich triky

Bojujete doma s plísní na zdech? Možná se za to trochu stydíte, ale pravdou je, že je to dost častý problém, který někdy řešila většina lidí. Obzvlášť pokud žijete ve starších domech, máte sklep anebo třeba chatu, můžete se s plísní potkat.

Kde potkáte plíseň

Plísním se daří tam, kde je vlhko a teplo. V dnešní době se nejčastěji objevují v koupelnách nebo na půdách či naopak ve sklepích. Potíže s plísněmi obvykle velmi dobře znají majitelé starých domů, kde se plísně mohou objevit takřka kdekoli, protože v době jejich stavby nebyly dostatečně izolovány.

Podobně je to v případě statků – ať už mluvíme o samotné usedlosti, nebo o přilehlých hospodářských budovách. A občas se plíseň objeví i v chatách a chalupách, které také nejsou postaveny s takovou precizností jako moderní rodinné domy a navíc obvykle stojí na okraji lesa nebo na louce, kde je vyšší vlhkost než třeba ve městě.

V závažnějších případech je potřeba se obrátit na odbornou pomoc. / Foto: Shutterstock

Přírodní boj s plísněmi

Plísně trápily lidi v jejich příbytcích vždycky – a v dřívějších dobách ještě víc než teď. Proto se už naši předkové snažili najít způsoby, jak plísně porazit. Univerzální rady, které platí i dnes, jsou následující: často větrat a hodně topit. V suchém a horkém vzduchu se plísním dařit nebude a větráním umožníme, aby se vlhký vzduch v místnosti, který umožňuje plísním růst, vyměnil za čerstvý zvenku.

Další dobrá rada je odstavit nábytek od plesnivějících stěn. Například za skříní nebo za postelí si totiž plíseň vytvoří mikroklima, ve kterém se jí poroste jedna radost. Pokud však bude mezi nábytkem a stěnou mezera, bude mít ke zdi přístup čerstvý vzduch a plísni se zhorší podmínky k šíření.

Pokud už stěny vlhké jsou, je třeba je vysušit. Dnes samozřejmě máme řadu možností, jak to udělat. Jestli ale máte chuť sáhnout po receptech našich babiček, dejte k postiženým místům nebo do rohů místnosti misky se solí. Sůl do sebe část vlhkosti natáhne, a ta tak nezůstane ve zdech. Samozřejmostí je, že sůl musíte pravidelně vyměňovat nebo vysoušet. Podobně prý funguje i nehašené vápno.

Foto: Shutterstock

Neodkládejte řešení

Pokud se vám však plíseň rozšiřuje po místnosti nebo po domě až příliš, neváhejte nakoupit všechny dostupné chemické prostředky a vysoušedla nebo se obrátit na odborníka. Plíseň v domě totiž ohrožuje vaše zdraví – nejčastěji způsobuje dýchací obtíže, bolesti hlavy, potíže s očima či podráždění sliznic. Nenechte nic náhodě a zatočte s plísněmi jednou provždy.

Foto: Shutterstock, zdroj: Thespruce

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments