Jak tělo dává najevo, že konzumujete příliš mnoho cukru. Jde o signály, že už cukr nebezpečně ovlivňuje důležité orgány

Cukru se právem přezdívá bílý jed. Působí pomalu a sladce. Přesto je to právě cukr, který škodí vnitřním orgánům nejvíce. Jak poznáte, že cukru v jídle máte tolik, že vaše vnitřní orgány volají o pomoc?

Cukr a sacharid

Pozor na to, abyste rozlišovali pojem cukr a sacharid. Sacharidy jsou nezbytnou makroživinou, ze kterých získáváme energii. Oproti tomu stojí bílý cukr, bez kterého snadno přežijeme. Velkého množství cukru se zbavíme, pokud vyškrtneme z jídelníčku slazené nápoje, sladkosti nebo slazené snídaňové lupínky. Sladkou chuť vám dokáže nahradit ovoce.

Jak poznat, že jíte cukru příliš

Tělo vám začne dávat drobné signály, že zkonzumovaného cukru je příliš. Jakmile tyto příznaky odhalíte, rychle změňte stravovací návyky, než bude pozdě.

  • Přibírání na váze

Pomalé přibírání na váze je způsobeno zejména sladkými a tučnými potravinami. Sladké potraviny jsou nebezpečné hned dvakrát. Mají velké množství energie, ale zároveň způsobují rychlý růst glykemie v krvi. Rozkolísaná hladina cukru vede k brzké touze organizmu po dalších sladkostech. Při konzumaci sladkých jídel se budete cítit hladoví mnohem rychleji a budou vás trápit nejrůznější chutě. Sledujte zejména přibírání v oblasti břicha. Útrobní tuk ohrožuje vnitřní orgány.

Foto: Shutterstock
  • Jste unaveni

Jestliže je váš jídelníček tvořený převážně sladkými potravinami a chybí v něm dostatek bílkovin, tuků a vlákniny, nedochází ke stabilizaci inzulinu v krvi. Následují období útlumu energie, které máme především po jídle. Cítíme se unaveni a přemáhá nás spánek v odpoledních hodinách.

  • Akné a vyrážka

Máte problémy s pletí? Trpíte na akné a vaše pokožka je více červená? Mohou za to mírné zánětlivé procesy, které zapříčiňuje právě zvýšená konzumace cukru.

  • Myslíte na sladkosti

Nejezte sladkosti a nebudete chtít jíst sladkosti. Cukr působí podobně jako droga. Snadno si na něm vytvoříme psychickou ale také fyzickou závislost. Po sladkostech touží mnohem více ti, kteří jsou jimi zvyklí zahánět špatnou náladu a stres.

  • Rozvoj cukrovky

Jednoduché vyšetření u lékaře odhalí, že vaše tělo tahá za záchranou brzdu. Nechte si změřit hladinu cukru v krvi. Dlouhodobá přemíra cukru vede tělo k inzulínové rezistenci a rozvoji cukrovky.

Foto: Shutterstock, Zdroj: LiveStrong.com

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Audy
Audy
2 let

Ten článek je pravdivý!

Dominika
Dominika
2 let

“Nechte si změřit hladinu cukru v krvi. Dlouhodobá přemíra cukru vede tělo k inzulínové rezistenci a rozvoji cukrovky.” Mám zvýšený cukr, i když nejím sladké a nesladím. 🙁

Audy
Audy
2 let
Reply to  Dominika

Dominika: Zvýšený cukr neznamená cukrovku! Jestli máte sklon k cukrovce v genech, stačí třeba dlouhodobý stres ebo něco jiného, a už ji máte.