Jakého věku se lze dožít? Po překonání určité hranice se šance zvyšují

Riziko, že zemřete v příštím roce, se od věku 105 let nezvyšuje. S tímto překvapivým zjištěním přišla nová studia mezinárodního vědeckého týmu, který ji publikoval v odborném magazínu Science. Vychází přitom z dat několika tisíc dlouholetých Italů. Výsledky rozpoutaly debatu, zda pro člověka existuje něco jako “nejvyšší maximální věk”.

“Naše údaje ukazují, že v případě dožití zatím u člověka není na dohled žádná horní hranice,” říká jeden z autorů studie, Kenneth Wachter. Nezávislí experti však varují před předčasnou euforií.

Vědci se zatím nedokážou shodnout na tom, zda riziko úmrtí u lidí ve vysokém věku dosáhne konstantní hranice. Příroda každopádně dokládá, že něco takového možné je. Například v případě hmyzu, červů nebo kvasnic klesá ve vysokém věku riziko toho, že v dohledné době zhynou.

Z výsledků studie vyplývá, že až do věku 80 let exponenciálně stoupá pravděpodobnost toho, že bude člověk v dalším roce pochován. Důvodem jsou ve vysokém věku rostoucí rizika rakoviny nebo srdečního infarktu. Po 80. roku života se však růst pravděpodobnosti snižuje. Ve 105 letech potom už riziko zůstává zcela konstantní a nezvyšuje se.

Jak lze vysvětlit dlouhověkost?

Podle Wachtera a jeho týmu je možné, že se velmi staří lidé zkrátka jen těší špičkové lékařské péči, ke které se ostatní z různých důvodů nedostali. Jiným vysvětlením může být, že méně odolní lidé zemřou brzy, zatímco robustní a silní lidé mohou dosáhnout extrémně vysokého věku.

“Pokud vyjdeme z toho, že v určitém věku dosáhneme konstantního rizika úmrtí, potom neexistuje pro maximální věk žádný limit,” říká odborník na demografii, Jean-Marie Robine, který se na zmíněné studii nepodílel. Nejstarším známým člověkem, kterým je 117letá Japonka Chiyo Miyako, tak před sebou má teoreticky ještě řadu let.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

1
Komentujte

avatar
1 Komentářová vlákna
0 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
1 Autoři komentářů
dokany Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
dokany
Host
dokany

obávám se, že si tady pleteme dvě věci, věk dožití a KVALITU života, tyto dvě věci spolu nemusejí souviset a také často nesouvisí, proto je lépe dožít se takzvaně věku průměrného v poměrné soběstačnosti, než tu strašit do stovky a z toho deset let trpět na LDN

Doporučujeme

loading...