Jednorázové respirátory lze používat opakovaně, radí odborníci z ČVUT. Způsobů, jak jim prodloužit životnost, je několik

Jen co vláda oznámila, že uvažuje o zavedení povinnosti nosit respirátory namísto roušek v obchodech či veřejné dopravě, vzali Češi útokem lékárny a začali se těmito zdravotnickými pomůckami předzásobovat.

Pokud ale bude povinnost skutečně zavedena a člověk by se řídil předpisově tím, jak má respirátor třídy FFP2 používat, znamenalo by to pro domácnosti značné, několikatisícové náklady. Oproti rouškám, které jsou laciné, případně snadno sterilizovatelné, jsou totiž respirátory mnohem dražším zbožím. Přeci jen ale existují způsoby, jak si pomoci a jak respirátorům jejich životnost prodloužit.

Musím respirátor po každém použití vyhodit?

Popravdě, jen těžko si lze představit, že Češi budou případné nařízení respektovat způsobem, aby si pokaždé vzali nový respirátor, tak jak by tomu mělo být. Mnozí jistě zvolí strategii, že budou mít nasazen starší respirátor, jen aby naplnili formální povinnost. Kvalitu respirátoru totiž už nikdo zkoumat nebude. V takovém případě ale lidé ohrožují nejen sami sebe, ale i své okolí.

Pokud si chcete být stoprocentně jisti účinností respirátoru, nezbude vám, než respektovat doporučení výrobce. To obvykle uvádí, že filtry ztrácejí po určitém čase účinnost a bez použití speciální dezinfekce nejsou dostatečně účinné.

Domácí způsoby sterilizace respirátorů pochopitelně nejsou dokonalé, ale v každém případě jsou lepší než nic. Odborníci opatrně připouštějí, že jsou vlastně docela dost účinné a i opakovaně používaný a dobře ošetřovaný respirátor plní funkci lépe než látková rouška. Vědci z inženýrské fakulty ČVUT proto sestavili doporučení, jak se o respirátor v domácích podmínkách starat.

Pasterizace

Poměrně jednoduchý způsob, jak prodloužit životnost respirátoru. Předehřejte troubu na 60 až 70 stupňů Celsia a respirátory do ní vložte. V žádném případě ale s teplotou neexperimentujte. Dolní hranice uvedeného rozmezí totiž zajišťuje likvidaci viru a ta horní pro změnu zajišťuje, aby se respirátor nevznítil.

Foto: Shutterstock

Dezinfekce UV zářením

Ultrafialové záření dokáže zahubit bakterie a viry, byť je otázkou, zda dokáže správně působit do hloubky materiálu a nejde pouze po povrchu. I tak ho ale lze považovat za spolehlivý způsob dezinfekce respirátoru. S domácí UV lampou proto nasviťte respirátor z každé strany na tři minuty. Dejte si ale pozor na to, aby UV světlo nezářilo na pokožku.

Chemická dezinfekce

Není důvod, proč by běžně používané dezinfekční prostředky postavené na bázi alkoholu nefungovaly také na respirátory. Stačí použít běžnou dezinfekci a respirátor jí potřít. Pak je třeba ho nechat oschnout, aby opět mohl začít plnit svou funkci.

Účinek se postupně snižuje

Bylo by to sice hezké, ale podobné způsoby pochopitelně nelze opakovat donekonečna. Ošetřením není možné dosáhnout stoprocentní funkčnosti, tedy toho, jak respirátor opouští výrobu. S každým dalším použitím a následným ošetřením účinnost o něco klesá. Pravdou však je, že výchozí účinnost je skutečně vysoká, a tak lze její ztráty po určitou dobu tolerovat.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments