Kohoutková voda opravdu není vhodná k dlouhodobému pití

Loading...

Chlorovaná voda není pro naše zdraví kdovíjakým přínosem. Zatímco v některých domácnostech je voda tekoucí z kohoutku více chlorovaná, jinde přítomný chlor obyvatelé domácnosti až tolik necítí. Voda, kterou si čepujeme každý den z kohoutku, by v ideálním případě neměla přesahovat více jak 0,3 mg chlóru na 1 litr. Bohužel ne vždy je tomu skutečně tak a množství chloru na jeden litr vody je tak kolikrát nad limitem…

V čem je chlorovaná voda tak špatná?

Možná jsme vás teď zaskočili, protože jste si až do této chvíle mysleli, že když vám voda doma teče z kohoutku, nepředstavuje pro vás žádnou hrozbu. Nezoufejte si, tohoto přesvědčení se drží většina lidí, protože když je něco volně dostupné a mají to doma všichni, tak to přeci musí být v pořádku. Jenže ne, nemusí.

Dlouhodobé pití nadměrně chlorované vody může způsobit celou řadu zdravotních obtíží. Jako příklad můžeme uvést například vznik astma nebo alergií, objevit se mohou kožní problémy, dýchací potíže a v tom nejhorším případě se pak může jednat i o rakovinu močového měchýře. Nejčastějším nežádoucím jevem, který se pojí k užívání chlorované vody, jednoznačně patří osteoporóza, což je stav, při kterém chlor vytěsňuje z těla jód a tím pádem poškozuje štítnou žlázu. V důsledku toho tělo po určité době nedokáže kvalitně zpracovávat vápník, díky čemuž vzniká osteoporóza.

Dá se chlorovaná voda nějak “vyčistit”?

Na tuhle otázku se možná právě teď ptáte i vy. Zajímá vás, jestli se dá chlor, který je v pitné vodě nedílnou součástí, nějakým způsobem odstranit. A odpověď? Lze to.

První variantou je pití odstáté vody, kterou si nalijete třeba do sklenice a necháte ji pár minut stát, přičemž chlor z vody vyprchá. Další metodou je používání speciálních konvic s filtrem, který má za úkol chlor přefiltrovat a vám dále nabídnout pouze čistou vodu. Do třetice všeho dobrého lze vsadit i na převařování vody, což je ale poměrně zdlouhavé, protože pak musíte čekat, než voda vychladne.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Anna Štěpánková

Maminka se zájmem o zdravý životní styl. Miluje dlouhé procházky přírodou zakončené posezením v dobré restauraci.

24
Komentujte

avatar
12 Komentářová vlákna
12 Odpovědi ve vlákně
1 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
20 Autoři komentářů
Jaroslav KerclAlešJanJarmilaInoz Autoři posledních komentářů
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na
Mushka
Host
Mushka

Hmm.. Erudovany lékař, který se dlouhodobě zabývá výživou řekne, že pije kohoutkovou vodu bez úpravy a tady se to hrozně řeší..

ZDRO
Host
ZDRO

Děs! “… protože když je něco volně dostupné a mají to doma všichni, tak to přeci musí být v pořádku.” Jednak v této větě chybí …”a platí za to”, a pochopitelně, TAK TO MÁ BÝT!!! A ručit za to musí stát! Stát, který svým poddaným bere a bere a bere. A co “dávat” (poskytovat, zajišťovat, garantovat) má, buď nedává vůbec, nebo ve formách podobných této s vodou, nebo se vymlouvá, že na to nemá. Je toho již tolik špatně, že je snad lépe nebýt, určitě pak raději o tom nevědět. Ve škole jsme se všichni učili, že jednou z podmínek… Číst vice »