Kohoutková voda opravdu není vhodná k dlouhodobému pití

Loading...

Chlorovaná voda není pro naše zdraví kdovíjakým přínosem. Zatímco v některých domácnostech je voda tekoucí z kohoutku více chlorovaná, jinde přítomný chlor obyvatelé domácnosti až tolik necítí. Voda, kterou si čepujeme každý den z kohoutku, by v ideálním případě neměla přesahovat více jak 0,3 mg chlóru na 1 litr. Bohužel ne vždy je tomu skutečně tak a množství chloru na jeden litr vody je tak kolikrát nad limitem…

V čem je chlorovaná voda tak špatná?

Možná jsme vás teď zaskočili, protože jste si až do této chvíle mysleli, že když vám voda doma teče z kohoutku, nepředstavuje pro vás žádnou hrozbu. Nezoufejte si, tohoto přesvědčení se drží většina lidí, protože když je něco volně dostupné a mají to doma všichni, tak to přeci musí být v pořádku. Jenže ne, nemusí.

Dlouhodobé pití nadměrně chlorované vody může způsobit celou řadu zdravotních obtíží. Jako příklad můžeme uvést například vznik astma nebo alergií, objevit se mohou kožní problémy, dýchací potíže a v tom nejhorším případě se pak může jednat i o rakovinu močového měchýře. Nejčastějším nežádoucím jevem, který se pojí k užívání chlorované vody, jednoznačně patří osteoporóza, což je stav, při kterém chlor vytěsňuje z těla jód a tím pádem poškozuje štítnou žlázu. V důsledku toho tělo po určité době nedokáže kvalitně zpracovávat vápník, díky čemuž vzniká osteoporóza.

Dá se chlorovaná voda nějak “vyčistit”?

Na tuhle otázku se možná právě teď ptáte i vy. Zajímá vás, jestli se dá chlor, který je v pitné vodě nedílnou součástí, nějakým způsobem odstranit. A odpověď? Lze to.

První variantou je pití odstáté vody, kterou si nalijete třeba do sklenice a necháte ji pár minut stát, přičemž chlor z vody vyprchá. Další metodou je používání speciálních konvic s filtrem, který má za úkol chlor přefiltrovat a vám dále nabídnout pouze čistou vodu. Do třetice všeho dobrého lze vsadit i na převařování vody, což je ale poměrně zdlouhavé, protože pak musíte čekat, než voda vychladne.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Anna Štěpánková

Maminka se zájmem o zdravý životní styl. Miluje dlouhé procházky přírodou zakončené posezením v dobré restauraci.

24
Komentujte

avatar
12 Komentářová vlákna
12 Odpovědi ve vlákně
2 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
20 Autoři komentářů
Jaroslav KerclAlešJanJarmilaInoz Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Mushka
Host
Mushka

Hmm.. Erudovany lékař, který se dlouhodobě zabývá výživou řekne, že pije kohoutkovou vodu bez úpravy a tady se to hrozně řeší..

ZDRO
Host
ZDRO

Děs! “… protože když je něco volně dostupné a mají to doma všichni, tak to přeci musí být v pořádku.” Jednak v této větě chybí …”a platí za to”, a pochopitelně, TAK TO MÁ BÝT!!! A ručit za to musí stát! Stát, který svým poddaným bere a bere a bere. A co “dávat” (poskytovat, zajišťovat, garantovat) má, buď nedává vůbec, nebo ve formách podobných této s vodou, nebo se vymlouvá, že na to nemá. Je toho již tolik špatně, že je snad lépe nebýt, určitě pak raději o tom nevědět. Ve škole jsme se všichni učili, že jednou z podmínek… Číst vice »