Koronavirus už nezmizí, tvrdí WHO

Loading...

Koordinátor nouzové pomoci Světové zdravotnické organizace (WHO) je velmi skeptický, pokud jde o možnost, že by se koronavirus po jeho razantním nástupu ještě někdy podařilo eliminovat. “Tento virus se v obyvatelstvu zřejmě usídlí. Je pravděpodobné, že už nikdy nezmizí,” uvedl Michael Ryan.

Srovnání s HIV

Ostatně ani virus HIV, který způsobuje nemoc imunity AIDS, od svého výskytu nikdy nezmizel. V případě HIV se ale postupem let podařilo vyvinout léky a preventivní opatření, jež vedla k omezení jeho nebezpečnosti. Díky tomu tento virus ztratil část své hrůzy. “Nechci tyto nemoci porovnávat, ale musíme být realističtí,” dodal Ryan.

Stále nicméně existuje jedna šance, jak koronavirus Sars-CoV-2 víceméně vymýtit. Tou by byla vysoce efektivní vakcína, která by mohla být vyráběna v masovém množství a šířena po celém světě.

Tady je ale několik neznámých. V první řadě není vůbec jasné, zda se vakcínu někdy podaří vyrobit, jakkoliv jednotlivé týmy z celého světa hlásí dílčí úspěchy. Ty ale ještě nemusí nic znamenat. Pokud už se vakcínu vytvořit podaří, nesmí koronavirus dále mutovat. Jinak by bylo nutné vakcínu každý rok upravovat jako v případě chřipky. Taková očkování už nejsou tak efektivní a nemohou vést k vymýcení viru.

Očkovací skepse může přijít draho

Předpokladem úspěšného boje s virem by také bylo, že v zásadě každý člověk bude souhlasit s očkováním. Jenže to by v době rostoucí démonizace očkování, kterému se přisuzují nejrůznější vlivy, jako například rozvoj autismu u dětí, bylo velmi problematické.

Michael Ryan zkritizoval skepsi vůči očkování, která už stála mnoho životů. “Na této planetě máme extrémně efektivní očkovací látky, které však nedokážeme efektivně nasadit,” odkázal například na spalničky. Jejich epidemie v loňském roce zasáhla i Českou republiku.

Také další experti mají za to, že se koronavirus už nepodaří vymýtit. “Na základ paralelám s ostatními koronaviry a vzhledem k vysokému počtu nakažených můžeme vycházet z předpokladu, že už se tohoto viru nikdy zcela nezbavíme,” uvedl virolog John Ziebuhr z univerzity v německém Giessenu.

Foto: Freepik

Mohlo by se vám líbit

Loading...