Kortikoidy jsou účinné léky, ale mají vážné vedlejší účinky

Loading...

Kortikoidy jsou známé pro své výrazné účinky a v jistých případech jsou nenahraditelné. Nicméně při dlouhodobém či nesprávném užívání mohou způsobit negativní vedlejší účinky. Jaká jsou rizika a jak efektivně utlumit nežádoucí vedlejší projevy?

Kortikoidy jsou především při zánětu, otoku, svědění či mokvání nezastupitelné. Pomohou tam, kde zkrátka jiná léčba nestačí. Kortikoidy jsou syntetické hormony podobající se kortizolu a jsou předepisovány lékařem v případech, kdy je to nezbytně nutné. Zásadní je držet se dané instrukce v rámci užití. Jednorázové svévolné vysazení může zapříčinit nejen návrat problému, ale i způsobit zhoršení stavu.

Je třeba vědět, že existuje více druhů kortikoidů. Ty, které se podávají lokálně, typické je užití na plicní či nosní sliznici. Zde je riziko vedlejších účinků minimální. Oproti tomu problematické mohou být právě masti.

Dermální kortikoidní přípravky

Jedná se především o masti, které se používají k efektivní léčbě řady kožních chorob, poskytnou takřka okamžitou úlevou od svědění, pálení. Byť se jedná o účinnou pomoc, přesto jsou zde rizika v rámci vedlejších účinků, jako je změna pigmentace, vředy, nadměrné ochlupení, rozšířené žilky, ztenčení kůže apod.

Proto je vhodné s ohledem na možné negativní účinky kortikoidů užívat co nejmenší dávku, která je i tak efektivní a potřebná pro zlepšení stavu, tj. aplikovat tenkou vrstvu a jen na postižené místo. Po odstranění potíží je vhodné farmakologickou léčbu vystřídat za udržovací, kdy jsou vhodné produkty s obsahem, jako je například aloe vera.

Podstata spočívá ve správném dávkování

Nutné je podávání po nezbytně nutnou dobu. Pokud jsou kortikoidy užívány jednou denně, je vhodné užití ráno po jídle. Lokální aplikace kortikoidů může být s minimem vedlejších a nežádoucích vlivů, jestliže budou striktně dodrženy zásady užívání, tj. při inhalačním podání si po vdechnutí léčebné dávky vypláchnout ústa, nikdy nepolykat zbytky přípravku.

Po aplikaci masti je vhodné si umýt ruce, aby se zamezilo dostání látky na další místa na těle. Důležité je rovněž postupné vysazování apod. Vždy je zapotřebí se řídit pokyny lékaře či lékárníka. Kortikoidy by nikdy neměly být aplikovány na místa s infikovanou kůží, jako je plíseň, opar. V některých případech na základě doporučení lékaře je možné užití v kombinaci s antibiotiky i při léčbě kožní infekce.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Anna Štěpánková

Maminka se zájmem o zdravý životní styl. Miluje dlouhé procházky přírodou zakončené posezením v dobré restauraci.

7
Komentujte

avatar
4 Komentářová vlákna
3 Odpovědi ve vlákně
1 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
6 Autoři komentářů
PetrZdeněknormální člověkFerdinand BrablenecvĚRKA Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Zdeněk
Host
Zdeněk

Je třeba vědět, že existuje více druhů kortikoidů. Ty, které se podávají lokálně, typické je užití na plicní či nosní sliznici. Zde je riziko vedlejších účinků minimální. Oproti tomu problematické mohou být právě masti……………

Super a tím jstejako spláchli všechno? A kde máte zmínku o orálně podávaných lécích a kapačkách do žíly? Váš článek je povrchní a o ničem.

normální člověk
Host
normální člověk

Souhlasíms vĚRKOU.Kortikoidy jsou sračky co ovlivňují funkci nadledvin a ty mají na starost hormonální rovnováhu v těle.Pokud ji narušíte je nelehké se dostat zpět na funkční frekvenci která byla nastavena dříve.Mamča (bohužel už není tady) se léčila s údajnou rakovinou (mám na to vlastní názor) a tyto léky měla předepsané taky.Po pár týdnech se začaly dít věci….nic pozitivního.Otoky,únava,bolesti,průjmy apod. Bratr po operaci hlavy to stejny jak přes kopírák.Musíte kortikoidy a člověk co měl od 18ti do 40ti let 80kg +- 1kg tak během půl roku 109kg.Máme stejný spalování a ať jíme co jíme a opravdu toho sníme dost ikdyž na… Číst vice »

Petr
Host
Petr

To je ale vyplod hovadin co si tady napsal.Kortikoidu je spousta a na kazdeho to ma jiny ucinek jako ostatne vsechny leky.pri spravnem pouziti zachranuji zivot a ver ze spousta lidi bez nich mela obrovsky problem vcetne me.Zadne vedlejsi ucinky nemam a nejaka mast z travy od bolesti asi tezko pomuze.

vĚRKA
Host
vĚRKA

5 roků jsem jezdila na injekce s hyaluronem do kolene, vždy 2x do roka po 5-6ti injekcích, samozřejmě placeně. Pomáhaly, ale když jsem se zpozdila nebo už chtěla skončit, brzo jsem litovala. Ke konci jsem nějak už i začala přibývat na váze a nešlo mi zhubnout, i když jsem se už bála cokoliv vzít do úst. P.doktor se me zeptal, jestli mi ty poslední injekce pomáhají stejně nebo víc? Řekla jsem po pravdě, že jako obvykle. Prý to zkoušel s kortikoidy (proto ten nárůst hmotnosti?). Kdyby se o tom zmínil, než s tím začal, rozhodně bych kotikoidy odmítla! Od té… Číst vice »

Ferdinand Brablenec
Host
Ferdinand Brablenec

Dobrý den, můžu poprosit o nějaký kontakt na Vás? Tohle téma mě osobně zajímá, můj mail je : ksatria@seznam.cz Děkuji.

Zuzana
Host
Zuzana

Bohuzel to skutecne je navykove, a kdyz se dlouhodobe “leci” kortikoidy, potom muze prijit klasicky abstak. Asi myslite hydrokortizon, kortikoidy velmi zvysuji chut k jidlu, je to az vlci hlad a klasicky se ukladaji tuky pak hlavne v oblasti bricha, muze byt otekla hlava… A hormonalne ziskana nadvaha pak jde dolu velmi tezko…

Zuzana
Host
Zuzana

Konecne se tomu nekdo vice venuje! Existuje primo zavislost na kortikoidech, pred kterou cesti doktori plosne zaviraji oci, vice info na itsan tecka org nebo pod hesly topical steroid withdrawal nebo addiction nebo red skin syndrome – v zahranici se tomu venuji hodne, v Americe ci treba Japonsku maji primo kliniky na leceni teto zavislosti.