Lékař radí, kterou část těla byste si nikdy neměli čistit. Každý den vidí, jak nepříjemné důsledky to může mít

Zatímco o většinu částí lidského těla je třeba z hygienického hlediska velmi dobře pečovat, jedna se tomuto pravidlu vymyká. Tedy alespoň pokud jde o nejběžnější techniku, která se za tímto účelem používá. Ta vám nejenže neprospěje, ale může velmi vážně uškodit.

Lidé se často zaměřují na velmi důkladné čištění svých uší. Mají pocit, že ušní maz, který se zde tvoří, je nechutný a musí být neprodleně odstraněn. Proto si do uší strkají obvykle vatové tyčinky. Jenže ty by vůbec neměli používat.

Jeden z nejrozšířenějších nesmyslů

Používání vatových tyčinek v ušním bubínku způsobuje zatlačení mazu dále k ušnímu bubínku, čímž se vystavujete riziku zranění,” uvádí otolaryngolog Kris Jatana z Medicínského centra na Státní univerzitě v Ohiu. Ten tvrdí, že jeden z největších a přitom nejrozšířenějších nesmyslů, který od svých pacientů slýchá, se týká právě nutnosti pravidelně čistit uši. “Není to vůbec pravda, ušní kanálky jsou samočistící,” říká Jatana.

Tento lékař dokonce za tímto účelem zpracoval studii, kterou publikoval v časopise The Journal of Pediatrics. Ta analyzovala data z let 1990 až 2010. Vyplývá z ní, že více než 263 dětí bylo v USA přijato do nemocnice kvůli zraněním způsobeným vatovými tyčinkami.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je cisteni-usi.jpg.
Tímto způsobem čištění uší si dříve či později ublížíte. / Foto: Freepik

Lékaři varují už desítky let

Ušní lékař říká, že první obavy z využívání vatových tyčinek pro čištění uší se objevily už v roce 1972, tedy padesát let poté, co byly první nástroje tohoto druhu vytvořené. Už tehdy lékaři pozorovali zranění jako je protržení bubínku, zánět středního ucha nebo blokace v důsledku nahromaděného ušního mazu.

Od té doby se lékaři neustále snaží před vatovými tyčinkami varovat. Z nějakého důvodu jim však nikdo příliš nenaslouchá. Jatana vysvětluje, že lidé obvykle tyčinky přestanou používat až tehdy, kdy se s nimi skutečně poraní. Jinak je jen velmi obtížné jim hrozbu vysvětlit.

Pokud už si chcete uši mermomocí čistit, můžete tak činit třeba při mytí hlavy, a to pouhým lehkým propláchnutím.

Foto: Freepik

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments