Letní chřipka není. V horku se můžete nachladit, ale lze tomu předcházet

Loading...

Plný nos, škrábání v krku: žádné příjemné předpoklady k tomu strávit den na lehátku nebo v parku. Bohužel i v létě se šíří chřipkové infekce, byť je pravdou, že méně než v zimě.

Mnozí přitom mluví o takzvané letní chřipce. Z lékařského hlediska je něco takového nesmysl. Myšlena je chřipková infekce, kterou lépe známe pod jiným jménem: nachlazení. To se s klasickou chřipkou nedá srovnávat.

Kapénková infekce

Nachlazení probíhá, jedno zda v létě nebo v zimě, o poznání mírněji než chřipka. V případě takzvané “letní chřipky” dochází postupně ke kašlání, bolesti uší, bolesti v krku a zacpanému nosu, což ale za pár dní pomine. V případě opravdové chřipky jsou však pacienti skutečně nemocní, a to s vysokou horečkou a bolestmi hlavy i kloubů.

Lidé, kteří na jaře nebo v létě trpí kašlem a silně slzícíma nebo svědícíma očima, by si měli zjistit, zda náhodou jejich problémy nezpůsobuje alergie.

Nachlazení se šíří kapénkovou infekcí. Chytit ho tak můžete z kašle, kýchání, líbání, ale také potřesení rukou. Riziko je značné například v letadle, kde je hodně osob na omezeném prostoru. Vzduch je suchý, což vede k horšímu prokrvení sliznic. Kvůli klimatizacím je pak často velmi chladno. Všechny tyto faktory podporují nakažení.

Nachlazení trvá podobně dlouho v létě jako v zimě – většinou je pryč po jednom týdnu. Největší riziko nákazy dalších lidí je po vypuknutí infekce a v prvních dnech, kdy jsou symptomy nejsilnější.

Jak předejít letnímu nachlazení?

Kdo si chce léto užít naplno, aniž by byl omezován nachlazením, měl by především žít zdravě. To znamená nekouřit a nepít alkohol v excesivní míře a naopak si dopřát dostatek spánku a pokud možno se nestresovat. Stejně jako v zimě lze doporučit pravidelné a zevrubné mytí rukou. Také pohyb na čerstvém vzduchu imunitnímu systému pomůže.

Pokud se přeci jen nachladíte, měli byste se v první řadě šetřit a hodně pít. Různé domácí prostředky, stejně jako léky bez receptu pomohou symptomy nachlazení, kterými jsou především kašel, smrkání, bolest v krku a zvýšená teplota, mírnit, ale samotnou “letní chřipku” však bohužel nezkrátí.

Foto: Freepik

Mohlo by se vám líbit

Loading...

Autor: Anna Štěpánková

Maminka se zájmem o zdravý životní styl. Miluje dlouhé procházky přírodou zakončené posezením v dobré restauraci.