Lososi z farem jsou plní rakovinotvorných látek. Jak se zrodil nový pangas

Loading...

Ryby platí za jednu z nejzdravějších potravin. A losos mezi nimi patří k nejoblíbenějším. V České republice se rychle zařadil mezi „vybrané“ potraviny, které si rádi dopřejeme navzdory jejich vyšší ceně. Málokoho by přitom napadlo uvažovat o tom, zda je losos z hlediska zdravého životního stylu skutečně takovou výhrou, za jakou ho mnozí mají.

Příliš se o tom nemluví, ale poptávka po této rybě v posledních letech celosvětově raketově vzrostla. Pokud by se rybáři spoléhali pouze na přirozený odlov, případně šetrný chov, stál by plátek lososa dávno přes tisíc korun. Příležitost ale bylo možné uchopit z druhé strany a vrhnout se na masový chov.

Rodí se mutanti

Už před několika lety vypluly na povrch nepříliš lichotivé zprávy o způsobu chovu lososů v Norsku. Zde je rybářský průmysl kolem této ryby nejrozvinutější a podle některých odborníků také nejzkaženější.

Lososí farmy jsou v Norsku doslova přeplněné rybami. Ukázalo se, že na tento způsob chovu nejsou lososi zvyklí, a tak často docházelo k tomu, že se mezi nimi rozšířily vážné nemoci vedoucí k jejich úhynu. To opět odporovalo pojetí lososa coby masové potraviny, a tak bylo zapotřebí přijít s řešením situace. Tím se staly nechvalně proslulé chemikálie, které účinně zabránily tomu, že ryby přestaly hynout.

Jak už tomu tak ale bývá, objevily se problémy jiné, pro byznys ale už ne tak závažné. Některé zdroje uvádí, že až polovina ryb v takových chovech se rodí s mutacemi a nedokáže například zavřít ústa. Takového mutanta by si pochopitelně nikdo dobrovolně nekoupil, ale v krámě to už po naporcování nepoznáte. Navíc platí, že chemikálie jsou pro lidské tělo škodlivé a řada studií prokázala, že podporují vznik rakoviny či neplodnost.

Toxický losos

V dnešní době přitom už nejde o specialitu norských farem, ale všech lososích velkochovů. Není proto divu, že lososi z farmy patří k nejtoxičtějším jídlům. Dokonce už byly provedeny studie, ve kterých byly tímto masem krmeny krysy. Výsledkem bylo, že se u nich rychle vyvinula obezita a diabetes. Lososa vzhledem k jeho oblibě potkal podobný osud jako kdysi oblíbeného pangasia, kterého by dnes do zdravého jídelníčku nezařadil asi nikdo. Podle řady měření jsou na tom přitom tyto dvě ryby z hlediska toxinů podobně.

Nejde navíc jen o antibiotika, kterými jsou ryby krmeny. Další problém nese název PCB a jde o polychlorované bifenyly. Jde o škodlivé chemikálie, jejichž přítomnost je u lososů z farem osminásobná oproti rybám z divokého odchytu.

Jíst nebo nejíst lososa?

Abychom nevzbudili mylný dojem – losos je skutečně skvělou a zdravou rybou. Ani vzdáleně to ale neplatí o lososovi z farmy, nýbrž jen a pouze o rybě z divokého odchytu. Ano, takový kus bude jednoznačně dražší, ale dopřejte si raději opravdu špičkovou rybu jednou měsíčně než nebohého mutanta každý týden. Uděláte tak dobrou službu nejen svému zdraví, ale také přírodě, protože je prokázáno, že lososové farmy škodí životnímu prostředí.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

93
Komentujte

avatar
30 Komentářová vlákna
63 Odpovědi ve vlákně
2 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
64 Autoři komentářů
IvoJanKarelKos Janhonza Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Ivo
Host
Ivo

Možná to nevíte, ale ekologický chov lososa atlantského je i v ČR. My děláme závozy po republice až k zákazníkům. I na předvánoční stůl. Lahoda (čistá. lahodná a zdravá).

Jan
Host

Polozme si otazku:Je u nas more?Neni.Je pro nas prirozene jist morske ryby?Neni.Od nepameti jime nase ryby,sladkovodni,jsou pro nas prirozene tak proc to menit?Tak je to se vsim,Banany?Proc nase telo si z nich nic neveme ale svestky,jabka,hrusky…..to je jina.
A dale co doprava z takove dalky,uhlikova stopa atd…
Lidi jsou moc roztazeny a neni jim to ku prospechu.

Carp
Host
Carp

Když už se tady oháníte historií, ten losos sem na naše území táhl do řek podstatně dřív, než tady byl nějakej kapr, víme? Neb kapra sem dotáhly až římské legie, a razantněji šířit se začal až s rozrůstáním klášterů, který zakládaly rybníky pro jeho chov.

brona
Host
brona

Pochybují nejen o chovných farmách, ale i volně žijících ryb, o zdravotní nezávadnosti všech mořských ryb i vzhledem jak jsou moře znečistěná přímořskými státy i vzdálenějšími zeměmi. Nepovažují už dary moře za zdravé.

M.D.
Host
M.D.

Již před pěti lety Nicolas Daniels v dokumentu zaujímá velmi kritický pohled na rybí průmysl, zejména na chemické látky nacházející se na rybích i lososích farmách. Lososí farma se nachází v povrchové vodě a pod ní odpad bohatý nejen na toxiny, ale i léky a pesticidy. Z tohoto důvodu obavy,která sdílí ve svém článku Mirka Heřmanská jsou opodstatněné….

Milli Missbach
Host
Milli Missbach

Já si myslím,že to rozpadající maso je proto,že ta ryba je plná vody…Jednou jsem koupila dva druhy mraženého filé,na jednom bylo napsáno na krabičce :Bez přidané vody a skutečně konzistence i chutˇbyla mnohem lepší,než to druhé file,kde to uvedeno nebylo…

Kos Jan
Host
Kos Jan

Já to vždy po rozmrazení pořádně vyždímám. A ještě ubrouskem vysaji. Doporučuji. Rozdíl s vodou a bez vody neskutečný. Ovšem chytrákům tu vodu musíme draze zaplatit.

Karel
Host
Karel

Já myslím že to je i tím jak s tím zachází, jestli to bylo přemražený a napůl rozmražený po cestě k nám 5x, tak se není čemu divit. Posledně jsem dělal filety, odchyt z moře a všechny byly ok až na jednu, která se rozpadla doslova na sr****…

Carp
Host
Carp

Je to marný, je to marný, je to marný… jak je to laciný a zamrazený, lidi to budou brát, i když je to sráč. Zajděte si pro čerstvou!