Má být nadváha označena za nemoc? Argumenty pro a proti

Takřka každý druhý Čech trpí nějakou formou nadváhy. A téměř každý šestý je obézní, tedy jeho Body Mass Index překračuje hodnotu 30. Jsou všichni tito lidé opravdu nemocní?

O této definici se nyní rozproudila poměrně výživná debata, která probíhá například na stránkách britského odborného magazínu The BMJ. Ve Velké Británii a nakonec ani v České republice zatím není nadváha oficiálně kodifikována jako nemoc.

Naproti tomu v Portugalsku je nadváha už 15 let považována za chronické onemocnění. Také americká asociace lékařů AMA považuje kila navíc od roku 2013 za nemoc.

Nejde o chybu jednotlivce

Například John Wilding z University of Liverpool spolu s prezidentskou evropské asociace pro studium obezity, Vicki Mooney, plédují za to, aby také další státy uznaly nadváhu za nemoc.

Jejich argumenty jsou poměrně jasné. Na tom, zda je někdo silnější než jiný, se podílí externí faktory jako dědičnost a životní prostředí. Stejně tak se jen těžko ovlivňuje to, jak se tuk v těle rozmístí a rizika návazných onemocnění.

Aktuálně je známo 200 genetických variací, které ovlivňují váhu. Mnoho z těchto genů se přitom podílí na regulaci hladu a nasycení. „Nejde o chybu jednotlivce, když trpí nadváhou,“ uzavírají oba vědci ve svém textu.

Z výše uvedeného vyvozují také důležitý závěr. A to, že by lidé s nadváhou neměli být sami zodpovědní za to, že kila shodí. „Pokud uznáme nadváhu za chronické onemocnění, přispěje to k tomu, že obézní lidé nebudou tolik stigmatizováni a diskriminováni,“ píší Wilding a Mooney. Vycházejí z toho, že pak příslušnou péči vyhledá více lidí.

Vydělají farmaceutické firmy

Tomuto pohledu ale odporuje například praktický lékař Richard Pile. Ten si nedovede představit pozitivní efekty nové definice. Nejenže se lidé s nadváhou nezačnou více hýbat, když se dozví, že jsou vlastně nemocní, ale ani lékaři se najednou nepraští do čela a neřeknou si, že tohle všechno mění.

Pile se naopak obává negativních důsledků. Pokud nadváhu označíme za nemoc, která je dána geneticky, může to pacientům vzít motivaci proti tomu něco dělat. Varuje také předtím, že z toho budou profitovat pouze farmaceutické koncerny, které uvedou na trh nové léky, případně soukromé kliniky, jež budou provádět diskutabilní operace. Dosud je na trhu jen minimum léků, které pomáhají lidem s nadváhou shodit.

Foto: Pixabay.com

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments