Margarín versus máslo. Na jaké tuky si dát pozor?

Diskutabilní téma. Máslo bylo zatracováno, margarín byl za minulého režimu považován za zdravou variantu. Nyní je tomu naopak či ne? Čas na seznámení se s dostupnými fakty.

Někdo preferuje máslo, jiný margarín a někteří zkrátka rádi obojí. Však se takřka v lednici nachází vedle margarínu i máslo.

Margarín z výživového hlediska

Za vznik margarínu lze poděkovat výrobcům potravin, kterým nevyhovovala krátkodobá životnost přirozených zdrojů rostlinných výrobků. To bylo vyřešeno v potravinářském průmyslu prodlužující životností produktů, tzv. hydrogenací, což je ztužování a znamená přeměnu alespoň části z polynenasycených rostlinných olejů na nasycené. Výsledkem je polotuhý tuk mající dlouhou trvanlivost. Dnes se sice v rámci moderních postupů upouští od ztužování a používají se efektivnější způsoby. Margarín zůstává oblíben také díky snadné roztíratelnosti na pečivo apod.

Negativní stránkou je, že při výrobě se musí surovina rafinovat, tj. upravit a přidávají se pomocné látky, jako jsou konzervanty, barviva, emulgátory, stabilizátory apod. Mezi další nevýhody náleží vyšší obsah omega 6 mastných kyselin, kterých má většina populace již tak nadbytek. Při koupi margarínu je důležité se orientovat dle procentuálního obsahu tuku a sledovat neboli číst na etiketě v jakém poměru jsou zastoupeny mastné kyseliny omega 3 a omega 6, neboť rovnováha je pro zdraví člověka nezbytná.

Máslo coby ideální tuk nejen do studené kuchyně

Máslo obsahuje nasycené mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které vynikají dobrou stravitelností a pozitivně ovlivňují střevní prostředí. Nutno přiznat, že při pečení se mnohdy bez másla těžko obejdeme, neboť nahradit máslo jiným tukem se nevyplácí. Dnes se také ví, že v másle se nachází kyselina máselná (butyric acid), která snižuje nebezpečí vzniku rakovinového onemocnění a v jistých případech dokáže redukovat vývoj nádoru. Což však neznamená, že je možné konzumovat máslo v hojné míře. Vzhledem k tomu, že lidé přijímají stále více tuků, je tak třeba příjem neustále snižovat a korigovat.

Rozdělení tuků

Tuky nelze striktně rozdělit pouze na nasycené, nenasycené a polynenasycené, neboť v každé této kategorii existují další význačné skupiny. V rámci zdravého rozumu postačí se řídit pár pravidly, tj. snížit celkově množství přijímaných tuků. Pečivo mazat výhradně kvalitním máslem. Občas smažit i na sádle. Nezapomenout na zařazení do jídelníčku omega 3 mastné kyseliny a potraviny, které jsou bohaté na kvalitní oleje, jako jsou například ořechy, různá semínka, avokádo apod.

Autor: Kateřina Lulková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments