Měříte si tlak správně? Časté chyby mohou ovlivnit výsledek

Loading...

V současné době není žádným překvapivým jevem, že si můžeme změřit tlak doma. Pro mnoho lidí je to obrovská výhoda, protože si mohou hodnoty tlaku kdykoli pohodlně zkontrolovat. Domácí měření tlaku jistě ocení i ti, kteří trpí tzv. syndromem bílého pláště – v důsledku toho mají u lékaře pokaždé tlak vyšší, nežli jaká je jeho přirozená hodnota.

Umíte si změřit tlak? A umíte to správně?

Snad každý z nás si dokáže změřit tlak, vždyť na tom přece nic není. Jenže pozor! Důležité v tomto případě je, jestli si tlak měříte správně. Možná jste teď chtěli namítnout, že na měření tlaku není nic složitého – stačí si nasadit tlakoměr, stisknout tlačítko a poté vyčkat na výsledek.

Možná vás to překvapí, ale mnoho lidí si neumí změřit tlak správně. Mnohdy pak naměří úplně jiné hodnoty, což může vést k chybnému úsudku.

Jak si správně změřit tlak? Máme pár rad!

Jestliže si i vy čas od času změříte tlak doma, abyste se ujistili, že je všechno v pořádku, pak jsou následující řádky určené právě vám. Poradíme vám v nich, jak správně postupovat při měření tlaku a možná vás překvapí, že někdy stačí i maličkost a naměřené hodnoty se mohou výrazně lišit.

1. Posaďte se a uklidněte se

Jako první je potřeba se pohodlně usadit a uklidnit se. V tuto chvíli vytěsněte z hlavy všechny myšlenky, zapomeňte na běžné starosti a snažte se být v naprostém klidu.

2. Nenechte se rušit okolními vlivy

K měření tlaku byste měli přistupovat tehdy, nacházíte-li se v klidném prostředí. Za rušivý element, který může ovlivnit naměřené výsledky, patří třeba puštěná televize či rádio, vyrušit vás mohou i veselá dítka.

3. Mějte ruku ve správné poloze

Pro naměření správných hodnot je potřeba, abyste měli ruku ve správné poloze. Pokud používáte pažní tlakoměr, mějte předloktí volně ve výši srdce. Používáte-li zápěstní tlakoměr, dějte zápěstí do výšky srdce.

4. Před měřením si zajděte na WC

Ještě než se uchýlíte k měření tlaku, měli byste si zajít na WC a zde se vyčurat. Možná to nevíte, ale plný močový měchýř může negativně ovlivnit vaše výsledky a to až o 10 mmHg.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

11
Komentujte

avatar
3 Komentářová vlákna
8 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
10 Autoři komentářů
Sam - Moravský kreativní komentátor.benzínu nebLadislavEvelínaAnnaJarda Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Sam - Moravský kreativní komentátor.benzínu neb
Host
Sam - Moravský kreativní komentátor.benzínu neb

Já měřím tlak u Benzinky – vždycky ho mám vyšší.

ing, Kučera
Host
ing, Kučera

Velmi se třesete, aby ty přístroje někdo koupil. Co takhle něco udělat také pro kupující a uživatele. Spousta lidí už ty přístroje má, ale nikdo neví, kam přístroj odnést, aby se ověřilo, jestli měří správné. Jestli nevěříte, tak si zkuste někoho sehnat, kdo by vám přístroj ověřil.

Janča
Host
Janča

Kontrolu jsem provedla u svého obvodního lékaře,abych měla stejné hodnoty jako v ordinaci.Bez problémů mně vyhověl,ještě mě pochválil.

Ladislav
Host

Pro kontrolu občasnou kontrolu používám rtuťový tlakoměr.

jungr
Host
jungr

5. měřte vždy na pravé paži

Honza
Host
Honza

proč na pravé? Má se měřit na té, kde je ten tlak vyšší

Anna
Host

Mně řekla kardioložka poprvé změřit na obou, potom už na té, kde byl tlak nižší..

štefan
Host
štefan

v návodu u přístroje na měření TK je,že se může měřit na kterékoliv paži a že má být ruka položená tak nevím co je pravda po každé když čtu podobné návody tak se doporučuje něco jinýho

Evelína
Host
Evelína

U praktického lékaře i v nemocnicích měří vždy tlak na pravé ruce .

Jarda
Host
Jarda

Ale prdlajs. Ruku vyberou podle toho, na které se jim to lépe měří v závislosti na umístění židle, stolu atd.

Evelína
Host
Evelína

Mám nemocné srdce a pokud jsem hospitalizovaná vždy mě měří tlak z pravé ruky a potom i z levé ..