Molusky jsou nepříjemné bradavičky. Jak se jich zbavit?

Objevily se vám na těle drobné bradavičky? Nevíte, co to je, kde jste k nim přišli, ani jak je léčit? Mohou to být molusky. Nepříjemné a infekční kožní onemocnění, které sice postihuje především děti, nevyhýbá se však ani dospělým. K nakažení při tom stačí tak málo – půjčit si od kamaráda ručník, nebo oblíbenou hračku.

Co jsou molusky a jak je poznáte?

Jak už jsme napsali, jedná se především o vysoce nakažlivé infekční onemocnění kůže. Způsobuje ho virus Molluscum contagiosum. Molusky se projevují jako drobné bradavičky, nebo vystouplé útvary na kůži, které nebolí, mohou však svědit. Nejvíce bývají touto nemocí postiženy děti předškolního věku.

Malé bradavičky se objevují na břiše, pažích, v tříslech a kolem genitálií, ale i na obličeji. Vypadají trochu jako malé matné puchýřky s dolíčkem na vrcholku. I když nakažené nebolí, nepříjemně svědí a lákají ke škrábání. To je však velký problém. Škrábáním se šíří dále po těle a léčba se tak prodlužuje.

Jak se šíří nákaza?

U molusek stačí opravdu málo. Nákaza se šíří buď výlučným stykem s nakaženou osobou – podání ruky, objetím, nebo přes infikovaný předmět. Stačí, aby jedno dítě ve školce bylo nakaženo moluskami a podalo hračku kamarádovi, nebo aby si vyměnili ručník na ruce. Často si je děti „přivezou“ z návštěvy bazénu. Šíří se totiž i ve vodě. U dospělých se molusky přenáší pohlavním stykem.

Jak vyléčit molusky?

I když se ve velmi výjimečných případech molusky samy vytratí, lepší je nečekat, nešířit nemoc dál a navštívit lékaře. Ten určí, jak bude léčba probíhat.

Molusky se odstraňují chirurgicky, buď laserem, zmrazením tekutým dusíkem, nebo se vyškrábou lžičkou, tzv. technikou exkochleace.  Pro znecitlivění se podává lokální anestetická mast. Pouze v případě, že se vyskytují po těle opravdu ve velkém množství, může se přistoupit k celkové anestezii.

I když jsou molusky velmi nepříjemné, nemusíte se bát trvalých následků. Nezůstávají po nich žádné jizvy.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Sabina Huřťáková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

23
Komentujte

avatar
15 Komentářová vlákna
8 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
16 Autoři komentářů
JakoivaDanielAlžbětaEva Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Roman
Host
Roman

Proč článek nezmiňuje léčbu pomocí roztoků k tomu určených – volně prodejných v lékárnách?

Fauna
Host
Fauna

Před 35 lety mi jeden primář kožního odd. (obeslala jsem tehdy 5 kožních klinik a on jediný poradil), mě upozornil, že jakákoliv léčba při které se objeví jen kapička krve je špatně – zejména to vyškrabávání lžičkou odsoudil jako zastaralý špatný postup, protože tím se právě ta molusky roznáší krví po celém těle, místo aby se léčily. Surovým vyškrabáváním lžičkou (bez jakékoliv anestezie)- s tím nám dcerku málem utrápili i psychicky, jak jí je doktorka surově vydloubávala jako červa z jablka, pak jí do děr cpala pálící dezinfekci a ještě na ní byla při tom vždy bezcitná a hnusná. Rada… Číst vice »

Petra
Host
Petra

Jizvy po nich tedy zůstávají, pokud se odstraňují mechanicky. Česneková mast se mi neosvědčila, akorát byl byt nevyvětratelný. Dětem definitivně zabrala vitamínová kůra na celkové posílení imunity, nikdy se to nevrátilo. Hlavně nedávat vydloubávat na kožním, chudáci děti, hotový středověk! A hlavně- vydloubnutí neřeší příčinu.