Molusky jsou nepříjemné bradavičky. Jak se jich zbavit?

Objevily se vám na těle drobné bradavičky? Nevíte, co to je, kde jste k nim přišli, ani jak je léčit? Mohou to být molusky. Nepříjemné a infekční kožní onemocnění, které sice postihuje především děti, nevyhýbá se však ani dospělým. K nakažení při tom stačí tak málo – půjčit si od kamaráda ručník, nebo oblíbenou hračku.

Co jsou molusky a jak je poznáte?

Jak už jsme napsali, jedná se především o vysoce nakažlivé infekční onemocnění kůže. Způsobuje ho virus Molluscum contagiosum. Molusky se projevují jako drobné bradavičky, nebo vystouplé útvary na kůži, které nebolí, mohou však svědit. Nejvíce bývají touto nemocí postiženy děti předškolního věku.

Malé bradavičky se objevují na břiše, pažích, v tříslech a kolem genitálií, ale i na obličeji. Vypadají trochu jako malé matné puchýřky s dolíčkem na vrcholku. I když nakažené nebolí, nepříjemně svědí a lákají ke škrábání. To je však velký problém. Škrábáním se šíří dále po těle a léčba se tak prodlužuje.

Jak se šíří nákaza?

U molusek stačí opravdu málo. Nákaza se šíří buď výlučným stykem s nakaženou osobou – podání ruky, objetím, nebo přes infikovaný předmět. Stačí, aby jedno dítě ve školce bylo nakaženo moluskami a podalo hračku kamarádovi, nebo aby si vyměnili ručník na ruce. Často si je děti „přivezou“ z návštěvy bazénu. Šíří se totiž i ve vodě. U dospělých se molusky přenáší pohlavním stykem.

Jak vyléčit molusky?

I když se ve velmi výjimečných případech molusky samy vytratí, lepší je nečekat, nešířit nemoc dál a navštívit lékaře. Ten určí, jak bude léčba probíhat.

Molusky se odstraňují chirurgicky, buď laserem, zmrazením tekutým dusíkem, nebo se vyškrábou lžičkou, tzv. technikou exkochleace.  Pro znecitlivění se podává lokální anestetická mast. Pouze v případě, že se vyskytují po těle opravdu ve velkém množství, může se přistoupit k celkové anestezii.

I když jsou molusky velmi nepříjemné, nemusíte se bát trvalých následků. Nezůstávají po nich žádné jizvy.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Sabina Huřťáková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

23
Komentujte

avatar
15 Komentářová vlákna
8 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
16 Autoři komentářů
JakoivaDanielAlžbětaEva Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Alžběta
Host
Alžběta

Pěkná blbost s vytrháváním. Syn měl na pindíku, pytlíku, krku,…nikdy bych mu to nenechala vytrhnout a ani na uspání bych ho nedala. Stačily homeopatika. A za 3 měsíce jsme měli pokoj. Pak měl i druhý syn a také zabraly homeopatika. Takže doporučuji navštívit homeopata.

Roman
Host
Roman

Lidičky, jděte s homeopatiky někam. Molusky prostě “odešly samy”, ne že je vyléčila Vaše slvná homeopatika. Na molusky případně existují speciální roztoky, za dva tři týdny je po nich.

Roman
Host
Roman

A co místo šarlatánů koupit v lékárně roztok určený k likvidací molusek?

Eva
Host
Eva

JDE TO I JINAK ….Dobrý den, cca před 13 lety můj tehdy 4letý měl spoustu molusek na vnitřní straně stehen a stále se zvětšoval jejich počet. Jednoho dne jsme se dostali na prohlídku do nemocnice Na Bulovce v Praze , koukla nám na kluka sama paní primářka. Musím říct, že horší, arogantnější až sprostý přístup jsem od žádného lékaře nikdy nezažila. S manželem jsme tehdy vůbec netušili, co to náš syn má, doma jsem měli ještě mi malinké miminko ( to se prostě bojíte , aby si děti něco nepřenesly, když vůbec nevíte co to může být ) a dostali… Číst vice »

Roman
Host
Roman

Aha, takže čínský medicinman Vám za velký prachy prodal Moluscin nebo Infectodell, který jste si klidně mohli koupit v lékárně.

Doktor
Host
Doktor

obklad octu, za 3 dny odpadnou samy