Možná jste prodělali mrtvici, aniž byste o tom věděli. Jaké jsou příznaky?

Cévní mozková příhoda, lidově řečená mozková mrtvice, je velmi nebezpečné onemocnění, které může skončit až smrtí. Pokud znáte její příznaky a včas je odhalíte, můžete nemocnému zachránit zdraví, nebo dokonce život. Mrtvice se projevuje ochrnutím části těla, problémy s řečí, zrakem, ale i dalšími zdravotními komplikacemi.

Cévní mozková příhoda neboli mrtvice

Mozkovou mrtvici způsobuje nedostatek krve v určité části mozku, čímž dochází k jeho odumření. Nejčastější příčinou této nemoci je ateroskleróza. Druhou příčinou pak může být porušení stěny mozkové cévy, které vede ke krvácení do mozku. Následky mrtvice mohou být drobné, ale i fatální. Někdo má problém s řečí, jiný ochrne na polovinu těla. A v nejtěžších případech dochází dokonce k úmrtí.

Jak poznáte, že jste prodělali mrtvici?

Mrtvice je onemocnění, které má poměrně velké množství příznaků. Mohou se objevit všechny najednou nebo postupně, ale také se mohou objevit pouze některé. Proto často bývají podceňovány a když se přijde na to, že nemocný prodělal mrtvici, je už pozdě.

Těmi nejčastějšími příznaky jsou ochablost a znecitlivění tváře, ruky nebo nohy, vždy na jedné straně těla. Postižený mrtvicí má problémy s mluvením a vyjadřováním, nebo naopak nedokáže porozumět řeči ostatních.

K těmto problémům se mohou přidat, nebo i samostatně objevit, poruchy zraku, závratě, ztráta rovnováhy či koordinace. Někdy dochází i k bolesti hlavy bez zjevné příčiny.

Léčba cévní mozkové příhody

Pokud máte u sebe, nebo někoho z blízkých, podezření na mrtvici, na nic nečekejte a volejte rychlou záchrannou službu. Pokud nemocný dostane léky včas, tj. do 3 – 4 hodin, může odejít bez jakýchkoli následků.

Lékaři nejprve zaléčí hlavní příčinu problému. Teprve když je nemocný mimo ohrožení, začnou řešit další zdravotní komplikace, které pravděpodobně k mozkové příhodě vedly. Zaměří se na cukrovku, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol apod.

Mohlo by vás zajímat

Autor: Sabina Huřťáková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

5
Komentujte

avatar
3 Komentářová vlákna
2 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
5 Autoři komentářů
IvaLenkaHonzaRendyZdeněk Šrámek Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Iva
Host
Iva

Já měla netypickou m.příhodu,jen mě v hlavě něco cvaklo,jak když vypnete starý vypínač a začali se mi plést písmena. ( psala jsem zrovna dopis ) To trvalo rok .Když jsem to řekla obvodnímu,tak mě poslal na neurologii a tam mě Dr. vyhodil,prý co tam po roce chci 🙁 Takže neberu žádné léky,Dr. mě nikam neposílá a já zatím žiju i bez léků !
Všude v článcích papouškují jen to samé ,pořád dokola.Ale nic podstatného se z toho nedozvíte!

Lenka
Host
Lenka

Když moje matka měla 1.mrtvici,tak mi doktor brněnské Vojenské nemocnici řekl,že si za všechno může sama,protože se málo pohybovala.Vyšetření na CT,o které v žádance prosila obvodní lékařka,zcela v nemocnici ignorovali.

Zdeněk Šrámek
Host
Zdeněk Šrámek

Moje manželka před 13r.měla mozkovou příhodu,odvezena do Brna BOHUNICE,neschopný doktor,neudělal trombolýzu,neměl pořádný zájem aby měla co nejmenší následky. Ochrnula na pravou stranu,výživa hadičkou,nemluvila. Vzniknul otok mozku,operace. 12roků v ldn,loni zemřela. Trestní oznámení,pan soudní znalec se zastal pana doktora. Takže žádné potrestání. To vše v 48letech. Po 3letech promlčené.

Rendy
Host
Rendy

Nemají zájem,dneska jste spíše na obtíž.je to bohužel všude takové

Honza
Host
Honza

upřímnou soustrast. Zkoušel jste to dát i do televize? Vím, že člověk je naprosto vyčerpaný psychicky ale těm ***** by to nemělo procházet!
Držte se pane!

Loading...