Přestože zatím neexistuje žádný lék, který by byl určen přímo pro nemoc Covid-19, postupem času lékaři zjišťují, že na trhu je celá řada preparátů, které pacientům s touto, nyní tak rozšířenou chorobou mohou významně pomoci. Jedním z hojně používaných je například Isoprinosine, který však tuzemští lékaři musí lidem s koronavirem předepisovat na vlastní riziko, zatímco třeba v Polsku je volně dostupný.
Lék, který může zachránit život
Podle nejnovějších vědeckých zjištění jsou ale účinné látky ještě blíže, než se mohlo zdát. V boji s koronavirem totiž může velkou roli sehrát jeden z nejobyčenějších léků, který má mnoho lidí ve své domácí lékárničce, a pokud ne, mohou si ho volně obstarat v jakékoliv lékárně. Přitom právě tento lék může znamenat rozdíl mezi tím, zda pacient na Covid-19 zemře, nebo nikoliv, případně může zabránit tomu, aby se u dotyčného rozvinul vážný stav.
Nová studie publikovaná v odborném časopise Anestesia and Analgesia tvrdí, že na pacienty s Covidem-19 velmi dobře působí běžně dostupný aspirin. Podle vědců z University of Maryland ve Spojených státech amerických je efekt dokonce tak významný, že pacienti užívající aspirin mají o 47 % nižší riziko úmrtí než ti, kdo tento lék neužívají. Aspirin také o 40 % snižuje pravděpodobnost, že nakažený člověk bude potřebovat péči na jednotce intenzivní péče. Tedy, že si jeho stav vyžádá připojení na plicní ventilátor.
Bezpečný, levný, a přesto účinný
Studie vznikla za účasti přibližně čtyř stovek pacientů, kteří byli hospitalizováni s koronavirem. Měli tedy přinejmenším středně závažný průběh onemocnění. Krátce po hospitalizaci jim byl podán aspirin. Výsledky jsou podle vedoucího výzkumu Jonathana Chowa až překvapivě jednoznačné, přestože bude zapotřebí klinické studie s větším množstvím účastníků, aby předpoklady potvrdila. Přesto má však aspirin podle lékaře velký potenciál sehrát v koronavirové epidemii významnou úlohu, a to především proto, že je levný a dostupný.
Aspirin také redukuje tvorbu krevních sraženin. Ty se ukázaly být velkým rizikem i po vyléčení, kdy mohou způsobit trombózu. Vědci však nedoporučují užívat aspirin preventivně, protože samotné nákaze nezabrání.
Britští lékaři přitom už pacientům s Covidem-19 začali podávat, a to primárně právě proto, že pozorovali velké množství případů, kdy lidé zemřeli na náhle uvolněnou krevní sraženinu. “Máme dobré důvody domnívat se, že je aspirin prospěšný. Je také bezpečný, levný a snadno dostupný,” cituje deník The Guardian jednoho z lékařů, kteří v rámci rozsáhlé studie aspirin pacientům podávají.
Foto: Freepik