Na instantní kávu nedají Češi dopustit. Co to ale vlastně pijí?

Dopřáváte si pravidelně šálek instantní kávy? Podívejme se na to, jak se vlastně instantní káva vyrábí a co vlastně pijeme. Možná vás to překvapí.

Historie instantní kávy začíná v roce 1901, kdy japonský vědec Satori Kato představil poprvé kávový prášek. Nebyl to ale podnikatel tělem a duší, takže první podobu instantní kávy neprosadil. O pár let později využil jeho objev výzkumník George Washington a rozjel svůj velký byznys během první světové války. Tehdy neměli vojáci čas na přípravu pořádného šálku kávy.

Základní způsoby výroby instantní kávy

Výrobní postup instantní kávy spočívá v uvaření kávy z rozemletých kávových zrn. V dalším kroku se káva upraví jedním z námi popsaných způsobů. První možností je sublimace. Káva se nejprve zmrazí, pak se ledové krystalky takzvaně odpaří a vzniknou granule. Jde o Freeze drying. Druhým způsobem je sušení uvařené kávy horkým vzduchem. Kávě ale vysoké teploty dost škodí. Výroba je proto komplikovanější. Jde o Spray drying, kdy se silný kávový koncentrát v horní části sušící věže rozpráší na jemné kapičky, horký vzduch pak na dno zásobníku nechává dopadat sušící se kávové kapičky.

Granulky instantní kávy jsou výsledkem složitého výrobního procesu. / Foto: Shutterstock

Instantní káva

Dávat přednost instantní kávě, stejně jako instantním polévkám a kaším, je vlastně dávat přednost chemicky upraveným pokrmům. Pokud se stravujete zdravě, asi vám instantní káva do jídelníčku moc nezapadá. Průmyslově zpracovaný výluh z kávy prostě není to pravé ořechové. Kvalita použitých kávových zrn není také nijak vysoká. Na výrobu instantní kávy se používají zrna s nejnižší možnou kvalitou.

Kde vzniká kávové aroma

Výsledné aroma, vůně a chuť získá instantní káva přidáním látek, které v opravdové kávě nemají co dělat. Pokud si dáte kvalitně upraženou kávu z čerstvě mletých kávových zrn, s instantní kávou se nedá srovnat. Chuť skutečné kávy nic nenahradí. A stejné je to i s kvalitou. Pokud pijete instantní kávy známých značek nebo bio rozpustnou kávu, není to o moc lepší. Přechod na kvalitní zrnkovou kávu je také šetrnější pro váš žaludek.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments