Co je nejčastější příčinou kožních nemocí a jak se s nimi poprat?

Ekzémy, akné, lupénka či svrab. To vše jsou kožní nemoci, které mohou sužovat člověka. Některá onemocnění jsou závažnější, jiná sotva znatelná, ovšem žádné by se nemělo podcenit. Kožní nemoci často překáží v každodenních činnostech, jelikož jsou svědivé, bolestivé, mnohdy až pálivé. Díky nim je velmi často narušena celistvost kůže a také její funkce. I když někdo kožní nemoci zastiňuje, mohou člověka ohrozit i na životě. Je proto dobré znát jejich příčiny, abychom jim mohli předcházet.

Je třeba poznamenat, že existují nemoci kůže, které nemají známého původce. Známe však spoustu kožních nemocí, jejichž příčina je dobře známá.

Nejčastější příčiny kožních nemocí

  • bakterie, viry
  • alergeny
  • slabý imunitní systém

Nejčastějšími příčinami kožních nemocí jsou samozřejmě viry a bakterie. Těm lze předcházet tak, že budeme neustále posilovat svůj imunitní systém. Na člověka se silnou imunitou viry nemůžou. Velmi často za onemocnění kůže mohou také alergeny. Alergie si bohužel nevybíráme, ovšem můžeme být připraveni na stav, který alergie vyvolá.

K dalším příčinám se řadí léky nebo případně očkování, proti nimž se tělo bouří. Za onemocnění kůže může v mnoha případech i styk s chemikáliemi.

Jak se s nemocemi kůže poprat

Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak se s nemocemi kůže poprat, aniž bychom navštívíli lékaře. Sice nelze předcházet všem kožním nemocem, ale některým předcházet lze, a to správnou hygienou, dostatečným pitným režimem nebo zdravým životním stylem (i nezdravá strava negativně ovlivňuje stav pokožky). Předcházet kožním onemocněním můžeme také tak, že se budeme vyhýbat faktorům, které nežádoucí a velmi nepříjemné kožní nemoci vyvolávají (například alergici se budou stranit všemu, na co alergičtí jsou).

Jak poznat, že se kožní nemoc dostavila

Samozřejmě se může i přesto stát, že kožní nemoc zaútočí. Jak se však projeví, jak ji poznáme? S každou nemocí přichází celá řada symptomů. Nejčastějším symptomem je vyrážka, kterou nelze přehlédnout. Poté se může dostavit bolest, pálení a svědivost. V mnohých případech se mění barva kůže.

Autor: Tereza Čierníková

Pro magazín AAzdraví píše od srpna roku 2018. Milovaná práce jí každý den umožňuje nahlížet na zajímavá témata a také se věnovat koníčkům v podobě plavání a čtení.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments