Není tuk jako tuk. Na břiše je nebezpečný, na nohách naopak zdravý

Loading...

Rozložení tuku v těle může být rozhodujícím faktorem pro zdraví. Podle aktuální studie mají starší ženy výrazně nižší riziko srdečních a oběhových chorob v případě, že se jim tuk v těle ukládá v oblasti nohou. Naopak pokud je tuk usídlen na břiše, riziko těchto nemocí se zvyšuje.

Zajímavým úkazem přitom je, že mnohem méně významným faktorem než výše uvedené je to, kolik celkem tuku se v těle nachází. Někdo, kdo má tukem silně obalené nohy, zejména pak stehna, tak může být zdravější, než někdo, kdo má menší bříško.

Nejhorší kombinace? Hodně tuku na břiše, žádný na nohou

Vědci, kteří svou studii publikovali v magazínu European Heart Journal, došli k řadě zajímavých poznatků.

  • Čtvrtina že s největším množstvím tuku na břiše měla dvakrát vyšší riziko, že onemocní chorobou srdce, případně oběhového aparátu.
  • V případě oblasti nohou byla tendence přesně opačná. Ženy, které zde měly uloženy obzvlášť hodně tuku, měly o téměř 40 % nižší riziko pro vznik srdečních onemocnění.
  • Nejvyšší riziko těchto chorob zaznamenali lékaři u žen, které měly na břiše uloženo velké množství tuku a naopak žádný jejich tuk nebyl umístěn v oblasti stehen. V jejich případě bylo riziko třikrát vyšší, než u žen s opačným rozložením tukových zásob.

Lidé by kromě kontroly váhy měly sledovat také rozložení tělesného tuku, a to i v případě, že mají normální váhu a obecné BMI,” uvádí lékaři v závěru zprávy. Dále se tu pak píše, že rozložení tuku v těle je do velké míry dáno geneticky, ale prakticky vždy ho lze ovlivnit také stravováním a sportem.

Nohy jsou ideálním místem pro uložení tuku

Vědci potvrzují hypotézu, že nohy jsou “ideálním místem pro uložení tuku”. Zatím jim však nejsou známy důvody tohoto jevu. Jisté nicméně je, že tuk na břiše negativně ovlivňuje procesy látkové výměny v těle a představuje tak zvýšené riziko pro nemoci.

Naopak “tuková skladiště” ve stehnech mohou ukládat přebytečné kalorie, aniž by tím škodily tělu. Podle některých hypotéz může takový tuk dokonce produkovat zdravé látky – v tomto případě jde ale zatím jen o spekulaci, kterou bude třeba vědecky ověřit.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Anna Štěpánková

Maminka se zájmem o zdravý životní styl. Miluje dlouhé procházky přírodou zakončené posezením v dobré restauraci.

1
Komentujte

avatar
1 Komentářová vlákna
0 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
1 Autoři komentářů
Camilla Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Camilla
Host
Camilla

Tak to jsou zase blbé kecy..tuk jako tuk, ještě řekněte, jak je krásné super velká prdel a tlusté nohy..Bříško u starších žen je víceméně naprosto normální.. A pozor, tam můžete tuk shodit, ale z tlustých nohou a zadnice to jen tak nehrozí..