Nepříjemné molusky. Jak se zbavit drobných bradaviček?

Objevily se vám na těle drobné bradavičky? Nevíte, co to je, kde jste k nim přišli, ani jak je léčit? Mohou to být molusky. Nepříjemné a infekční kožní onemocnění, které sice postihuje především děti, nevyhýbá se však ani dospělým. K nakažení při tom stačí tak málo – půjčit si od kamaráda ručník, nebo oblíbenou hračku.

Co jsou molusky a jak je poznáte?

Jak už jsme napsali, jedná se především o vysoce nakažlivé infekční onemocnění kůže. Způsobuje ho virus Molluscum contagiosum. Molusky se projevují jako drobné bradavičky, nebo vystouplé útvary na kůži, které nebolí, mohou však svědit. Nejvíce bývají touto nemocí postiženy děti předškolního věku.

Malé bradavičky se objevují na břiše, pažích, v tříslech a kolem genitálií, ale i na obličeji. Vypadají trochu jako malé matné puchýřky s dolíčkem na vrcholku. I když nakažené nebolí, nepříjemně svědí a lákají ke škrábání. To je však velký problém. Škrábáním se šíří dále po těle a léčba se tak prodlužuje.

Jak se šíří nákaza?

molusek stačí opravdu málo. Nákaza se šíří buď výlučným stykem s nakaženou osobou – podání ruky, objetím, nebo přes infikovaný předmět. Stačí, aby jedno dítě ve školce bylo nakaženo moluskami a podalo hračku kamarádovi, nebo aby si vyměnili ručník na ruce. Často si je děti „přivezou“ z návštěvy bazénu. Šíří se totiž i ve vodě. U dospělých se molusky přenáší pohlavním stykem.

Jak vyléčit molusky?

I když se ve velmi výjimečných případech molusky samy vytratí, lepší je nečekat, nešířit nemoc dál a navštívit lékaře. Ten určí, jak bude léčba probíhat.

Molusky se odstraňují chirurgicky, buď laserem, zmrazením tekutým dusíkem, nebo se vyškrábou lžičkou, tzv. technikou exkochleace.  Pro znecitlivění se podává lokální anestetická mast. Pouze v případě, že se vyskytují po těle opravdu ve velkém množství, může se přistoupit k celkové anestezii.

I když jsou molusky velmi nepříjemné, nemusíte se bát trvalých následků. Nezůstávají po nich žádné jizvy.

Mohlo by vás zajímat

Autor: Sabina Huřťáková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

6
Komentujte

avatar
4 Komentářová vlákna
2 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
6 Autoři komentářů
JitkaZuzanaJosef JanošDanaPavla Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Zuzana
Host
Zuzana

Před 13 lety je tehdy 4 letá dcera měla také, hledala jsem alternativu, nechtěla jsem jí trápit vyškrabáváním, navštívili jsme homeopata a do 14 dní neměla ani jednu, homeopatika brala ještě rok,ale už nikdy je neměla.

Josef Janoš
Host
Josef Janoš

Vyškrábnout?V žádném případě.Stačí tinktura Novikov,trpělivě každou denně potírat.Moluska se nafoukne praskne a novikov ji zabije.Díky filmu který Novikov vytvoří,se molusky nešíří.Nám to trvalo asi 2 měsíce než jsme se jich zbavili,ale bez bolesti.

Fauna
Host
Fauna

Je zbytečné trápit dítě vyškrabáváním molusek lžičkou (krutá kožní doktorka před 35 lety se úplně vyžívala, když je vydrápávala naší dcerce bez jakéhokoliv znecitlivění lžičkou jako červa z jablka a díry po ní zadusávala pálící jódovou tinkturou – plačící dítě pak ještě hrubě okřikovala – bezcitný děs!). Jeden primář dermatolog mi pak poradil jednoduchou a naprosto stopro metodu (jakékoli vyškrabávání a jiné trapičské metody už tenkrát označil za zastaralé a nevhodné pro otevření krevní cesty, kterou se jen rozsévaly dál po těle). Stačí molusku podebrat ze dvou stran nehtem palce, přitlačit dolů na tělo a nehty k sobě jako při… Číst vice »

Pavla
Host
Pavla

Stačí si celkově posílit imunitní systém, třeba Imunoglukanem Synbio cca 2,5 měsíce užívání a zmizí samy, bez lokálního ničení.

Dana
Host
Dana

Zažila jsem s dcerou to samé.Kamaradka mi poradila tetry olejicek z čajovníku.Pomohl.

Loading...