Nepříjemné zarůstání nehtů. Jaké jsou příčiny a co s tím dělat?

Zarůstání nehtů postihuje především palce u nohou a dokáže pořádně potrápit. Co způsobuje zarůstání? Jak lze této nepříjemnosti předcházet? Kdy pomůže pedikérka a kdy je nutné vyhledat již pomoc odborníka?

Vliv na samotné zarůstání má morfologická dispozice, tj. nepříznivý tvar nehtu nebo palce. Zarůstání nehtů se vyskytuje na boční části prstů v místě, kde nehet dotírá na kožní okraj. Náchylnější jsou osoby, které mají kladívkové či vbočené prsty na nohou. Do jisté míry hraje roli i genetika, kde se zarůstání nehtů objevuje u více členů v rodině.

Při zarůstání dochází k vrůstání okraje nehtu do kožního svalu, což způsobuje nejen nepříjemnou bolest, ale rovněž i možný zánět. Zánět způsobený zarůstajícím nehtem může být naléhavý se zarudnutím, hnisáním a bolestivostí, ale také může být chronický. Ten je charakteristický tvorbou druhotné a jasně červené tkáně.

Dalším příznakem, jenž se podílí na zvýšené pravděpodobnosti vzniku zarostlého nehtu, je volba nesprávné obuvi, kdy se jedná o příliš těsnou a tvrdou obuv. A největší vli na samotné zarůstání má nesprávně provedené zastřihávání nehtů.

Jak předejít zarůstání nehtů?

Přestože někdo má vyšší dispozici, tak i zde se dá prevencí zarůstání předejít. Podstata spočívá ve správně zvolené a kvalitní obuvi. Pokud se potýkáte se zarůstáním nehtů, volte boty s kulatou špičkou, kde budou mít prsty dostatek prostoru. Samozřejmostí je pořízení také kvalitních ponožek a dbát na hygienu.

Důležité je pravidelné stříhání nehtů, jakmile jsou o více jak dva milimetry za bříškem prstu. Nehty je třeba stříhat rovně a nesnažit se je nějak ze stran zakulacovat či zužovat. Hrany poté stačí zabrousit pilníkem tak, aby nemohly poranit. Pokud máte sklony k zarůstání, je vhodné investovat do kvalitní výbavy na stříhání nehtů, tj. nejen nůžky, ale také pedikérské kleštičky a vodu na změkčení nehtů.

Vhodným řešením je taktéž návštěva u pedikérky, která nehty i kůži kolem odborně ošetří a dokáže vyřešit lehká stádia zarůstajícího nehtu. Zároveň i upozorní na to, zda je třeba již vyhledat lékařskou pomoc. Stejně tak vám pedikérka poradí správnou péči.

Řešení svépomocí

Při mírných obtížích lze ulevit od bolesti i doma, kdy okamžitou úlevu poskytne teplá koupel se solí jednou či dvakrát denně. Horká voda změkčí kůži a sůl působí proti otoku a infekci. Také je možné aplikovat roztok s jodovou tinkturou. Po koupeli nohy umyjte čistou vodou, usušte a nehet překryjte suchou gázou.

Upozornění

Nikdy se nepokoušejte zastřihnout roh nehtu a tím si ulevit od nepříjemné bolesti. Nehet opět poroste do nehtového valu a dojde ke zhoršení.

Autor: Kateřina Lulková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
17 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments