Neudržitelné močení může být způsobeno nebezpečnou polyurií

Loading...

V případě polyurie se jedná o stav, pro který je charakteristický vyšší výdej moči za den. Běžně člověk vyloučí 1,8 až 2 litry moči za den. Pokud je toto množství vyšší a dosahuje například ke třem litrům, je možné hovořit o polyurii.

Příčiny polyurie

Nejčastěji je polyurie způsobena nadměrným pitím. Zkrátka, pokud hodně pijete, musíte také hodně močit – je to jednoduchá rovnice. Pokud je toto váš případ, nemusíte se znepokojovat ani v pití příliš omezovat. Můžete ale zkusit, zda tomu tak skutečně je: jednoduše na nějakou dobu budete pít méně a uvidíte, že také méně močíte.

Častým případem bývá četné močení ve spojení s hojnou konzumací piva, kterého je hodně je a navíc močopudné. Nadměrné pití ale může být způsobeno také psychickou poruchou, která nutí k neustálému pití. To už je třeba řešit. Ojediněle jsou zaznamenány i případy otravy vodou. K té může dojít, pokud vypijete velké množství vody (několik litrů) najednou.

Typy polyurie

Osmotická polyurie má závažnější příčinu, kdy uniká nadměrné množství osmotických látek do moči. Za nimi do moči pasivně následuje další voda a zvyšuje se tak množství a frekvence močení. Mezi osmoticky aktivní látky patří například glukóza, což může indikovat onemocnění cukrovkou. Osmoticky aktivní látkou může být ale také vápník, který uniká v případě onemocnění příštítných tělísek.

Endokrinní polyurie je obvykle způsobena neadekvátní produkcí hormonů podílejících se na regulaci objemu tekutin v těle. Příčinou tohoto stavu je nejčastěji diabetes insipidus (žíznivka). Pozor: nejde o cukrovku, nemá to s glukózou v těle nic společného. Diabetes je označení pro úplavici.

Léčba polyurie

Je třeba najít příčiny osmotické a endokrinní polyurie. Obvykle jde o výše popsané. Následně se potom léčí cukrovka, případně diabetes insipidus standardní cestou, tedy medikamentózně.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

1
Komentujte

avatar
1 Komentářová vlákna
0 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
1 Autoři komentářů
Pavel Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Pavel
Host
Pavel

a proto je pro ženy tak důležité posilovat svaly pánevního dma… třeba robertkem…