Obsedantně kompulzivní porucha neboli nemoc ze stresu

Loading...

OCD neboli obsedantně kompulzivní porucha představuje nemoc psychického původu, kterou trpí mnohem více lidí, než byste si vůbec mysleli. Zpočátku se projevuje velmi nenápadně, takže není žádným překvapením, když si jedinci svého problému nejdříve vůbec nevšimnou. Pokud se ale OCD neřeší a neléčí, může dojít ke gradaci nemoci, zhoršeným projevům a daleko vážnějším problémům.

Jak se OCD projevuje?

Zkratka OCD pochází z anglického názvu obsessive-compulsive disorder, česky tuto psychickou poruchu známe jako obsedantně kompulzivní poruchu. Jak jsme již zmínili na začátku dnešního článku, projevy této nemoci mohou být klidné, nenápadné a nevýrazné, takže si jich pacienti mnohdy vůbec nevšimnou, nebo si projevy nemoci nespojí s něčím vážnějším.

OCD se projevuje opakujícími se myšlenkami či nutkáními, které pacient nedokáže ovládat. Ačkoli si je člověk svého jednání plně vědom, nechce takto jednat, svá nutkání považuje a vnímá jako nechtěná, nicméně se proti nic nedokáže bránit.

Postupem času se projevy zhoršují

Obsedantně kompulzivní porucha má tendence se stupňovat, především pak v případě, kdy ji pacienti vůbec neřeší. Postupem času člověk trpící touho psychickou poruchou pociťuje velmi nepříjemné pocity, jako je třeba strach, znechucení, pochyby a podobně. Nabývá dojmu, že nic v jeho životě není správné, pacienti jsou nuceni často opakovat nejrůznější činnosti, které jim zabírají stále více času.

Pro OCD je například typické, že se vrátíte domů jen proto, abyste se ujistili, že jste ze zásuvky vytáhli žehličku. Jsou schopni se vrátit domů třeba i několikrát, aby se přesvědčili, že sfoukli svíčku, vypnuli plotýnku na sporáku nebo třeba zamkli. Pokud se tato nutkání objevují stále častěji a opakují se, pak je potřeba zpozornět, protože něco není úplně v pořádku.

Výjimečné nejsou ani posedlosti

Obsedantně kompulzivní poruchu často doprovází i nejrůznější posedlosti, kterými pacienti trpí. Může se například jednat o posedlost čistotou, kdy má daný člověk neustálou potřebu čistit sebe i všechno ve svém okolí, i když dané věci nejsou vůbec špinavé. Výjimečná není ani posedlost v podobě perfekcionalismu, kdy pacient trpí nutkáním mít všechno naprosto perfektní a do posledního puntíku dokonalé, napravuje chyby nejen své, ale i lidí okolo sebe.

Dá se vyléčit

Dobrou zprávou je, že se dá OCD vyléčit, chce to jen čas a především léčbu podstoupit. Pakliže se tato psychická porucha neléčí a neřeší, nabírá na intenzitě, její projevy se stupňují a čím déle se člověk rozhodne pro léčbu, tím složitější a náročnější pro něho bude vrátit se opět do normálního života.

Foto: Pixabay

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Anna Štěpánková

Maminka se zájmem o zdravý životní styl. Miluje dlouhé procházky přírodou zakončené posezením v dobré restauraci.

3
Komentujte

avatar
2 Komentářová vlákna
1 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
3 Autoři komentářů
TerezaPajaPepa Autoři posledních komentářů
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na
Tereza
Host

Pracovala jsem na poste. Jednou prisli v noci zlodeji a narizli trezor jako plechovku, nastesti ho nedorizli a nic neukradli. Pote jsem si diky tomuto zazitku vybudovala ocd. Postu jsem zavirala nejmene pul hodiny, tahala snad stokrat za trezor a za kliky a neverila,ze mam zamceno. Jine postacky meli zamceno ani ne za pet minut i a odchodem. Velmi me to vycerpavalo. Zachranil me manzel otehotnenim 🙂

Pepa
Host
Pepa

OCD bohužel mám a je to teda nepříjemná věc. Člověk si uvědomuje, že jedná proti logice a nesmyslně, ale nejde to překousnout. Prostě tu danou věc udělat musí, protože pokud se to snaží ignorovat nebo vyfiltrovat, tak se to neustále a pořád vrací, způsobuje obrovský stres a totálně odčeprává energii a mozkovou kapacitu. Takže tu věc provedete, aby se vám ulevilo a mohli se zas soustředit na něco jiného. Upřímně… s tím bojovat tak, že prostě danou věc neprovedete, prostě nejde, protože pak následuje taková smršť nepohody, že je vás schopna vyřadit z provozu. Nicméně naopak te dané věci vyhovět… Číst vice »

Paja
Host

Chapu a znam.