Obvyklý průběh nákazy koronavirem v různých scénářích. Důležité je vědět, kdy už zavolat pomoc

Koronavirem už po celém světě onemocněla velká spousta lidí. Mnozí z nás mají stále velké obavy z něčeho neznámého. Není divu, nemoc nebyla doposud dokonale prozkoumána a objevují se stále nová zjištění, která o koronaviru a nemoci covid-19 vypovídají, že se tento virus chová skutečně nevyzpytatelně.

Stále ale platí, že koronavirové onemocnění má několik fází a postupem času se může rozvinout do různých podob. Lékaři sestavili analýzu průběhu nemoci covid-19.  Přesto je průběh vždy individuální a nedá se popsat den po dni.

Inkubační doba nemoci covid-19 je bez příznaků

V inkubační době se virus v těle uchytí a šíří. Viry se dostávají do buněk v těle vdechnutím nebo dotykem přes kontaminovaný povrch a následné sáhnutí na tvář. Koronavirus nejprve infikuje buňky v krku, dýchacích cestách a plicích a promění je v buňky produkující obrovské množství nových jednotek viru neustále infikujících další buňky. Většina lidí nemá žádné symptomy, přesto jsou infekční. Inkubační doba je individuální, může být až 14 dnů, ale u většiny lidí je 3 až 7 dní.

Lehký covid-19

Nemoc covid-19 má mírný průběh u většinylidí. Obvykle se projevuje zvýšenou teplotouhorečkou a kašlem. Mohou se, ale nemusí přidat bolesti svalů, bolesti hlavy i bolesti v krku. Kašel je suchý, postupně se mění ve vlhký a ustává. Horečka je příznakem dobrého imunitního systému, který se snaží vyrovnat s infekcí. Tělo začne vylučovat chemikálie, které nazýváme cytokiny. Pomoci nám mohou léky proti horečce a podporující vykašlávání. Fáze s mírnými příznaky trvá asi týden, většina lidí si vytvoří dobrou imunitní reakci, někdy přijde závažnější fáze nemoci.

Těžký covid-19

Probíhající chemické procesy vyvolávají v těle záněty. Pokud jsou vyvážené, tělo to zvládne. Příliš mnoho zánětlivých procesů v těle ale způsobuje vedlejší škody. Odborně proces nazýváme cytokinová bouře. U covid-19 se většinou objeví zánět plic neboli pneumónie. V plicích jsou vzdušné váčky, kudy proudí kyslík do krve a pneumónie je zaplaví tekutinou, což způsobí dušnost a potíže dýcháním. Někteří lidé proto potřebují plicní ventilátor, aby vůbec mohli dýchat. Pokud se stav místo úlevy zhoršuje, je třeba kontaktovat lékaře a někdy i nechat se hospitalizovat.

Kritický covid-19

U některých pacientů má nemoc covid-19 kritický průběh. Tělo začíná selhávat a pacientovi jde o život. Imunitní systém se vymyká kontrole a páchá škody v těle. Může nastat septický šok, krevní tlak klesne moc nízko a orgány přestanou pracovat správně. Akutní respirační syndrom je způsobený rozsáhlým zánětem, plíce nemají dost kyslíku a hrozí i selhání ledvin. Je nutné připojení na mimotělní oběh ECMO, aby se mohlo tělo ze zánětu vzpamatovat a bojovat s ním.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments