Opěvovaný vitamín D vás může zradit. Pokud to přeženete, způsobí závažný stav. Jaké množství nesmíte překročit?

O vitamínu D se v posledních letech popsaly doslova miliony stran. Jeho prospěšnost byla známa už dříve, ale teprve aktuální události ho dostaly do centra zájmu prakticky každého, kdo dbá o své zdraví.

Přirozený příjem

Jak známo, vitamín D podporuje imunitní systém, pomáhá se vstřebáváním hořčíku a redukuje tělesnou hmotnost. To jsou vše jednoznačné benefity, které jasně říkají, že bychom měli dbát o to, aby hladina této látky v našem těle příliš neklesla. Pravdou totiž také je, že většina lidí má vitaminu D nedostatek, zejména pak v podzimním a zimním období, kdy nesvítí tolik slunce, ze kterého ho dokáže náš organismus získávat. Naštěstí však existují potraviny, ve kterých je tento vitamín obsažen. A pokud by ani ty nepomohly, je možné využít doplňků stravy.

Právě tady se ale objevuje problém, o kterém se tolik nemluví. Přestože s každým vitamínem je možné to přehnat, ovšem je to velmi obtížné, vitamínem D je poměrně snadné se předávkovat. To potom může způsobit řadu nežádoucích reakcí a napáchat více škody než užitku. Asi příliš nepřekvapí, že případů předávkování “déčkem” vzhledem k jeho oblibě v poslední době strmě přibývá.

Přitom stačí naučit se s ním zacházet. Národní zdravotní služba (NHS) ve Velké Británii ve svých materiálech uvádí, že od konce března do září je drtivá většina lidí schopna dostatek vitamínu D získat ze slunce, případně z běžně konzumovaných potravin. Prakticky tak pro doplnění na rovnovážnou hladinu není třeba nic dělat. Naopak, pokud byste do toho ještě přidali doplňky stravy, mohli byste se předávkovat.

Foto: Shutterstock

Větší množství vitaminu D vede k otravě

Hranice, kdy už je vitamín D v těle toxický, činí přibližně 200 ng/ml. Pokud byste tuto hodnotu překročili, může to vyvolat hyperkalcemii. To je označení pro nadbytek vápníku v krvi, což je poměrně závažný stav. Vitamín D totiž přispívá ke správnému vstřebávání vápníku vaším těle a omezuje jeho ztráty ledvinami. Pokud ho ale přijmete příliš, ledvinám doslova zakáže odvádět ho z těla.

Hyperkalcemii poznáte podle nepříjemné kovové chuti, která se vám rozhostí v ústech. Mezi další příznaky patří nepravidelný tlukot srdce, bolest hlavy a ztráta chuti k jídlu. U někoho se rozvíjí slabost svalů, vyčerpání a podráždění. “Vysoká hladina vápníku v krvi může vést k rychlému selhání ledvin, ztrátě vědomí, kómatu nebo vážným abnormalitám srdečního rytmu,” varuje NHS.

Problémy mohou trvat měsíce

Problém je také v tom, že vitamín D působí velmi pomalu. To platí jak o náběhu jeho účinků, kdy je třeba ho doplňovat měsíce, tak při jejich odstraňování. Vysokým příjmem této látky tak budete své tělo otravovat pomalu, ale spolehlivě. Bohužel platí, že i po úplném vysazení tohoto vitamínu mohou problémy přetrvávat celé měsíce.

Vitaminem D se může předávkovat každý, ovšem někteří lidé by ho neměli přijímat vůbec. Velmi špatně se snáší s některými typy léků, zejména pak na léčbu vysokého cholesterolu. Dále by se ho potom měli vyvarovat pacienti užívající léky na epilepsii.

Rovněž lidé s určitými zdravotními diagnózami mohou být na tento vitamin citlivější. Jde především o onkologické pacienty. V každém případě platí, že by se lidé měli poradit se svým lékařem, než si začnou vitamin D uměle doplňovat.

Foto: Shutterstock, zdroj: NHS

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments