Počáteční nenápadné projevy Parkinsonovy choroby

Loading...

První projevy Parkinsona neboli Parkinsonovy nemoci se mohou projevovat velmi nenápadně, mnoho pacientů zpočátku vůbec netuší, že u nich tato nemoc pomalu propukává a její prvotní příznaky považují za běžné a normální. Právě proto je tato nemoc tak zákeřná, jelikož se projevuje postupně a její projevy lze zaměnit s projevy vyvolané únavou nebo stresem.

Není to jen třes, co definuje Parkinsona

Když se řekne Parkinsonova choroba, většina lidí si představí neovladatelný třes, nad kterým nemáte kontrolu. Je sice pravda, že třes, který nemůžete nijak ovládat, patří mezi poznávací znamení Parkinsona, nicméně není jediným projevem typickým pro tuto nemoc.

Parkinsonova nemoc napadá mozkové systémy, které ovlivňují svalové napětí a koordinaci pohybů. Zpravidla se objevuje až po 50. roce života a podle statistik postihuje častěji muže nežli ženy.

Nenápadné příznaky Parkinsona

Existuje hned několik příznaků, které mohou poukazovat na toto onemocnění, bohužel většina z nich je často zaměnitelná například s příznaky únavy, vyčerpání nebo stresu.

 • Neklidné spaní

  Stalo se vám během spánku, že jste třeba nečekaně spadli z postele? Nebo vám váš partner či partnerka řekla, že kopete nohama? Pak zpozorněte, protože náhlé pohyby během spaní mohou být prvotním příznakem Parkinsonovy nemoci.

 • Neovladatelný třes

  Zaznamenali jste neovladatelný třes v rukách, rtech nebo bradě? Třese se vám noha, když klidně sedíte? Právě třes končetin v klidové fázi je nejtypičtějším prvotním příznakem Parkinsona.

 • Ztuhlost svalů

  Máte pocit ztuhlých svalů? Zpravidla se tyto pocity projevují v klidové fázi a při pohybu se obvykle vytratí, ale nemusí to být pravidlem. Možná si i vaše okolí všímá, že působíte tak nějak ztuhle. Pozor si dejte na ztuhlost i případnou bolest v bocích nebo ramenou.

 • Shrbené postavení

  Jedním z nenápadných příznaků Parkinsonovy nemoci může být i shrbený postoj. Člověk, u kterého se začíná postupně a pomalu rozvíjet Parkinson, se najednou začne hrbit a naklánět.

Další možné příznaky:

 • zhoršení jemné motoriky
 • závratě
 • mdloby
 • vážný výraz ve tváři
 • tišší hlas
 • ztráta čichu

Pakliže vás trápí vícero z těchto příznaků, měli byste vyhledat lékaře.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

6
Komentujte

avatar
3 Komentářová vlákna
3 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
6 Autoři komentářů
JardaboženaJitkakarel vacekLenka Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Jarda
Host
Jarda

Už jste tady dost dlouho. Zajděte si k lékaři, dokud je to povoleno!

božena
Host

Na Parkinsona jsou léky, které zpomalí rozvoj nemoci, tak proč nepoznat na sobě, že je čas zajít k neurologovi včas ? Chápu, že může článek někoho deprimovat, ale když nekliknete na nadpis, článek pro vás neexistuje 🙂

František
Host
František

Nechci takové články,vždy po přečtení podobné zprávy, mám dojem,že tuto nemoc mám nebo se o mně pokouší.Prosím něco positivního,Ono stačí při plně hodnotném životě zjistit,že najednou z ničeho nic máte 76let a všechno vás bolí a nejhorší je zjištění,že se s tím nedá nic dělat.

Lenka
Host
Lenka

Souhlasím,nechci tyto články jako pan František,je mi 74 let,vím případně co mne čeká….

karel vacek
Host

Jediná rada je, pokud možno na to nemyslet, myslet na příjemné věci které jsme v životě zažili, koukat na mladý holky, hýbatse, pokud to jde, a snažit se něco dělat.

Jitka
Host
Jitka

Až se ráno probudím a nebude mě nic bolet, mám jistotu, že je po všem…