Počáteční příznaky rakoviny plic. Včasný záchyt nemoci je rozhodující

Loading...

Rakovina plic je velmi nebezpečná, protože o sobě zpočátku vůbec nedává vědět, tváří se nenápadně a pacienti ve většině případů vůbec netuší, že se je tohle nádorové onemocnění rozhodlo potrápit, ba co víc – ohrozit je na životě. Není se proto čemu divit, že mnoho pacientů přichází k lékaři až ve chvíli, kdy je rakovina plic značně pokročilá.

Nemusíte si ničeho všimnout

Nejnebezpečnější na této nemoci je skutečnost, že vůbec nebolí. Plíce jsou pro naše tělo důležitým orgánem, který ale v případě, kdy je s ním něco špatně, nedá prakticky vůbec nic najevo. Může za to jen velmi malé množství nervových zakončení, které se v plicích nachází a které jsou příčinou toho, proč se rakovina plic na samotném začátku vůbec neprojevuje, nebolí, nedává o sobě vědět a nedoprovází ji žádné varovné příznaky. Objevit se může kašel, sípání nebo třeba hlen, který člověk vykašlává, což jsou ale věci, které většina z nás bere na lehkou váhu nebo je přisoudí nějakému nachlazení. Možná by ani vás v takovou chvíli nenapadlo, že to může být rakovina plic a ne obyčejná chřipka.

Jaké jsou příznaky?

Příznaky rakoviny plic se mohou projevovat jako běžná nemoc, nad kterou kdekdo mávne rukou. Mezi nejčastější příznaky patří:

  • Neustupující kašel,
  • pocity dušnosti při zátěži,
  • bolesti nejasného původu,
  • vykašlávání hlenu,
  • opakované infekce,
  • vykašlávání krve,
  • únava.

Strašák, který má mnoho obětí

Rakovina plic je bezesporu nejnebezpečnější formou rakoviny, v důsledku které zemře ročně necelých 6000 lidí. Postihuje jak muže, tak i ženy a smutným faktem zůstává, že cca 85 % pacientů, u kterých se rakovina potvrdí, již kvůli pokročilému stavu nedosáhne úplného vyléčení, ale pouze prodloužení života. Mezi nejvíce náchylné a rizikové pacienty patří lidé mezi 65 – 70 rokem života.

Foto: Pixabay

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Anna Štěpánková

Maminka se zájmem o zdravý životní styl. Miluje dlouhé procházky přírodou zakončené posezením v dobré restauraci.

1
Komentujte

avatar
1 Komentářová vlákna
0 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
1 Autoři komentářů
Tom Autoři posledních komentářů
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na
Tom
Host
Tom

Mám bolesti na pravé části na hrudi nejasného původu už přes rok, na plicním mě odbyly (5 minut) jen jsem do něčeho dejchnul a poslali mě dom. Své obvodní to říkám už několikrát a prej je to od zad, tak nevím.