Podzim s koronavirem bude těžší, než si myslíme. Český biolog nabídl znepokojivou předpověď

Jaroslav Flegr patří k předním českým biologům a parazitologům. Primárně se zabývá celý život parazitem jménem toxoplasma gondii, ale jeho pozornost v poslední době nemohl neupoutat koronavirus.

Trochu stranou zájmu masových médií v dubnu uveřejnil předpověď dalších měsíců s koronavirem, a to v době, kdy o něm málokdo něco skutečně věděl. Předpovědí tak sice bylo hodně, ale s odstupem času můžeme říct, že ta Flegrova patřila spolehlivě k nejpřesnějším. Dokázal poměrně přesně říct, že schválená opatření virus rychle utlumí, ale jakmile dojde k jejich uvolnění, opět se vše rozjede naplno. A to se teď s časovým odstupem potvrzuje.

Dva tisíce případů denně

Flegr tak přišel s předpovědí novou, která se tentokrát týká obávaného podzimu, jenž tu bude co nevidět. Nezdá se přitom, že by se Česká republika dokázala nějak zvlášť na druhou vlnu epidemie připravit. Naopak se nám tu koronavirus rozjíždí už v létě, což je velmi znepokojivé. Optimistický nakonec není ani Flegr.

Jestli nepřijde nic neočekávaného, tak se budou během září a října počty nově nakažených pohybovat nad 1000,” uvádí Jaroslav Flegr na svém Facebooku. “A budou postupně stoupat, tak jak bude s klesajícím množstvím slunečního záření klesat v našich tělech množství vitaminu D a vlivem snižující se relativní vlhkosti vzduchu v místnostech se bude zvyšovat efektivita přenosu viru kapénkami a aerosolem.” K tomu bude samozřejmě přispívat i skutečnost, že se na podzim budeme více zdržovat v uzavřených místnostech.

Podle Flegra budou počty nově nakažených stoupat pozvolně, ale stabilně. Brzy by tak mohlo být dosaženo i čísla dvou tisíc nových případů denně. V té době už ale české obyvatelstvo bude na koronavirus svým způsobem zvyklé a nebude ho to zase tolik vzrušovat. “Odpírači roušek tak budou dál tvrdit, že je to celé humbuk a že žádná epidemie u nás vlastně není, a to i v okamžiku, když budou denně přibývat dva tisíce nakažených a nemocnice začnou nestíhat.” Upozorňuje tak na značnou nevoli, kterou způsobil návrat roušek od 1. září, který se potom musel částečně redukovat. Podle Flegra ale vláda nakonec zavede roušky opět všude, kde to bude možné.

Školy neotevřou nebo brzy zavřou

Nakonec bude muset vláda opět s velkým skřípěním zubů šlápnout na brzdu a zavést velmi bolestivé restrikce – ostatně to samé budou dělat vlády většiny zemí. Jak dlouho bude nová plošná karanténa trvat, jak bude přísná a kdy dojde k jejímu opětovnému uvolnění je těžké odhadnout,” je si jistý Flegr.

Podle biologa nedojde ani k plánovanému otevření vysokých škol a pravděpodobně k opětovnému brzkému uzavření škol středních a druhého stupně základních škol. Do školy tak budou chodit jen nejmenší žáci, kteří by potřebovali hlídání a jejich rodiče na ošetřovném by zatěžovali a brzdili ekonomiku.

Jaroslav Flegr vidí jedinou šanci ve vakcíně, ale je poměrně skeptický k tomu, že se podaří proočkovat podstatnou část populace v příštím roce. Podle něj přitom není třeba očkovat 60 % obyvatelstva, jak se dnes často uvádí, ale koronavirus by se dostal dost možná do problémů i tehdy, pokud by se podařilo proočkovat polovinu z tohoto čísla.

Foto: archiv J. Flegra

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
107 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
aaaa
aaaa
1 měsíc

Pane Flégr, copak, copak, kočky už nejedou?

Sasanka Hajní
Sasanka Hajní
1 měsíc
Reply to  aaaa

Jo to je ten blb s tou toxoplazmózou, co? Neuvědomila jsem si to, jinak bych ty jeho výlevy vůbec neotvírala:-) Jinak tedy od pohledu duševně zdravý člověk…..

Honza
Honza
1 měsíc
Reply to  aaaa

Kočka ho už kousla do z.adku, takže už to v něm bují. A to se, samozřejmě, projevuje na jeho intelektu. Holt, kdo s čím zachází, tím také zchází.

podvodník
podvodník
1 měsíc

Běžte s tím židovským megapodvodem už konečně do PRDELE!!!

Honza
Honza
1 měsíc
Reply to  podvodník

Oni nepůjdou, ještě nejsme dost chudí … a hloupí …

Sasanka Hajní
Sasanka Hajní
1 měsíc

Ježiš dejte už pokoj. Ano, počet nemocných bude narůstat. Sem tam někdo zemře. Ne, zavřít školy ani dělat jiná plošná opatření není proč. Schválně si najděte počty zemřelých za r. 2017 – cituji z článku, který vyšel v březnu 2018: Statistici připomněli, že loni v lednu a v únoru se rozšířila epidemie chřipky, a počet zemřelých v těchto měsících tak překonal hranici 10, respektive 12 tisíc osob. A ptám se, jaká se dělala opatření???

Gouda
Gouda
1 měsíc
Reply to  Sasanka Hajní

Rozdíl je v tom, že chřipku za pár měsíců chřipkové sezóny chytí desítky procent populace v ČR (k doktorovi dojde cca milion, další to přechodí), a v poslední sezóně na ni umřelo 55 lidí, vážně nemocných bylo 267, a odhadem kolem 1500 umřelo s chřipkou jako sekundární příčinou. Kdyby se virem SARS-COV-2 v ČR nakazilo stejné množství lidí, řekněme 1 milion (konzervativní, nízké číslo), při smrtnosti kolem 1 % by umřelo kolem 10 tisíc lidí přímo, až desítky tisíc lidí by byly ve vážném stavu, nemocnice by byly absolutně převálcovány, další tisíce nakažených by umřely na kombinaci faktorů, a navíc… Číst vice »

Sasanka Hajní
Sasanka Hajní
1 měsíc
Reply to  Gouda

Ale no tak, nikdo neví, kolik lidí vlastně covid prodělalo, protože DRTIVÁ většina ho prodělá s žádnými nebo pouze s mírnými příznaky, takže o tom vůbec nevědí. Ty, kteří mají komplikace, ohrožuje stejně, jako je může ohrozit jakákoliv jiná choroba. Na kolaps našeho zdravotnictví nevěřím (nebyl ani v Itálii, ale to holt člověk musí mluvit s těmi, co tam žijí a nečíst zpanikařené články vycházející u nás). Zmrazení Česka mělo fatální následky, na které dojede daleko víc lidí než na covid. Ale klidně se třeste, já Vám nebráním…..

Gouda
Gouda
1 měsíc
Reply to  Sasanka Hajní

Kdo se třese? Vy se topíte ve demagogii, já sleduju data. Na rozdíl od vás alespoň vím, co se děje. Samozřejmě, že ze současných dat už lze snadno odhadnout, kolik lidí nemoc prodělalo ve více zasažených oblastech. Ale intepretace takových výsledků vyžaduje alespoň základní znalost statistiky, a tu ani vy ani novináři nemáte, takže vás takové informace míjí obloukem. Úvodní opatření byla v ČR přehnaná, protože nikdo něvěděl a nemohl vědět, co se děje. Alespoň jsme ale reagovali včas, takže v populaci nenastal žádný znatelný nárust celkové úmrtnosti. V Itálii na jaře v několika celých okresech došlo k zastavení veškeré… Číst vice »

Sasanka Hajní
Sasanka Hajní
1 měsíc
Reply to  Gouda

Dnešní opatření v ČR jsou nahodilá, smysl nedávají ani za mák a nezabrání ničemu (ostatně není moc čemu – covid je nemoc jako každá jiná a není důvod před ní zalézat do karantény, popř. do sklepa). Asi tak.

Leoff
Leoff
1 měsíc
Reply to  Sasanka Hajní

Obsedantně kompulzívní porucha? Vy se prostě musíte vyjádřit, bez ohledu na úroveň hlouposti sdělení…

Honza
Honza
1 měsíc
Reply to  Gouda

Tak statistiku asi ovládáte, a tak moc dobře musíte vědět, jak se statistika používá a jistě dáváte i za pravdu p. Churchillovi, který řekl: Nevěřím žádné statistice, kterou jsem sám nezfalšoval. Co se týká ale obecného povědomí, máte mezery. Doporučuji vyhledat informace z jiných zdrojů, než z kterých čerpáte. Jsou lékaři, virologové a další odborníci, kteří potichu říkají, že to vše je jedna velká blamáž. Speciálně jeden americký lékař se rozpovídal o tom, jak nesmyslná, zbytečná a kontraproduktivní nařízení jsou. A demonstroval to na skutečných číslech, přímo na mítinku s ostatními lékaři. Bohužel, video se záznamem jsem na “svobodném” internetu… Číst vice »

Honza
Honza
1 měsíc
Reply to  Gouda

Máte jistě mnoho informací. Bohužel, statistiky jsou jedna věc, realita je věc druhá. Chřipka se vyhodnocuje jinak než koronavirus. U chřipky se většinou nedělá “plošné” testování a statistiky se vztahují na populaci – nikdo nepočítá zemřelé po jednotlivcích, ale odhadne se, že ten či onen rok zemřelo na NÁSLEDKY chřipky 1000 lidí. U koronaviru se reálné procento zemřelých pohybuje okolo několika setin až 0,1%. Ano, není to ani jedno procento. To skutečně není sezonní chřipka.

Kamjdu
Kamjdu
1 měsíc

Jen hlupáci nebo zaplacení manipulátoři mohou podporovat vakcinaci. I vědci bývají v některých ohledech tupci.

Honza
Honza
1 měsíc
Reply to  Kamjdu

Vědci jsou pořád jenom lidi. Jsou jednostranně zaměřeni, velice často jim chybí obecný přehled a hlavně to, co bych nazval “zdravý selský rozum”. Ale někomu se to tak hodí …

Kamjdu
Kamjdu
1 měsíc
Reply to  Honza

Souhlasím. Dostali do vínku zpravidla vyšší schopnost intelektu ale často o to méně citu a intuice. Obvykle tuto svou schopnost přepěstují (v soutěži kdo je “chytřejší a tím mocnější”) a ještě více se pak projeví, jak jim chybí transcedence, moudrost, duchovní nadhled. Pýcha zaslepuje.

Honzík
1 měsíc

Jeli ten věštec parazitolog, mohl by udělat něco blízkého své profesi a zbavit nás všechny toho největšího parazita ze všech, a to Bureše Velkolepého. A bude svatý pokoj a bude i konec neviru a nepandemie.

Alena
Alena
1 měsíc

Pořád jen strašení, kolik odborníků už nám řeklo své názory? A nikdy nejsou stejné. Přestávám číst zhovadilosti.

Jenda
Jenda
1 měsíc

Je třeba populaci promořit, nemyslím že počet zesnulých meziročně nějak extrémně vzroste.

Magda
Magda
1 měsíc
Reply to  Jenda

Zrada je v tom, že se nevytváří imunita, jsou případy, kdy to někdo dostal podruhé i potřetí.

Honzík
1 měsíc
Reply to  Magda

Chřipku chytnete klidně i desetkrát za život, tak co tím chcete říct co ?

mike
mike
1 měsíc
Reply to  Honzík

nevime do jake miry a na jak dlouho vznika odolnost vuci reinfekci, jsou pripady, kdy clovek se uzdravil a treba za mesic byl zase nemocen s covidem, pokud by covid nekontrolovane siril a u mnoha lidi by byla po prodelane nemoci jen kratkodobba imunita, bylo by to mnohem horsi nez chripka, prodelt chripku 10x je jiste neprijemne, predstavte si, ze nemate zcela mirne priznaky a musite prodelat covid 100x

Honza
Honza
1 měsíc
Reply to  mike

Znám 2 staré lidi, sedmdesátníky, jsou manželé, žijí v jednom bytě. Několikrát do roka chytnou chřipku, často několik týdnů po sobě. Jako starým lidem jim už imunitní systém správně nefunguje, to je normální. Průběh jakékoliv nemoci je tedy horší. Naposledy, když oba onemocněli chřipkou, museli do nemocnice. Jeden se z toho “vzpamatoval” a z nemocnice ho pustili, ten druhý musel na operaci žlučníku, málem zemřel. Trvalé následky mají oba. Jen obyčejná chřipka, kterou nikdo neřeší. Tak proč to strašení kovidem?

Romana
Romana
1 měsíc
Reply to  Magda

Rozsáhlý výzkum naznačuje, že lidský organismus je schopný vytvářet si dlouhodobě obranné mechanismy proti novému koronaviru. Vědci během studie zveřejněné v časopise Nature navíc zjistili, že nějakou míru buněčné imunity proti nemoci navíc má asi i polovina lidí, kteří se s covidem-19 nesetkali. Společně s protilátkami jsou bílé krvinky jménem T-lymfocyty zásadní částí lidského imunitního systému. Jsou schopné přímo napadat a ničit buňky, které jsou napadené viry. Zatím nebyla příliš známá jejich role v boji proti novému koronaviru – přitom je klíčová, protože tato část imunity má mnohem lepší a dlouhodobější paměť než protilátky.;-)

Klára
Klára
1 měsíc
Reply to  Jenda

Sám se promoř, mikrobe! Nemám zájem o další virus trvale usídlený v těle. Žádného viru se nemůžete definitivně zbavit, ledaže byste skočil do aktivní sopky..

Libby
Libby
1 měsíc

Odpiraci maji pravdu v tom, ze zadna epidemie u nas nebyla. A nebyla prakticky v zadne zemi na svete, protoze limit na epidemii je cca 1400 nemocnych na 100 000 obyvatel, ne pozitivne testovanych.

Václav Hamáček
Václav Hamáček
1 měsíc

Další doomsayer po plukovníkovi. Kde se tito troubové se zálibou v nacismu stále berou?

Jaromír Sládek
Jaromír Sládek
1 měsíc

Hoši, jestli to zase všechno zavřete jako v březnu, tak to bude mít 1000 x horší následky než covid.

Vendy
Vendy
1 měsíc

A už se těším jak se tahle nenažraná společnost zhroutí…