Podzim s koronavirem bude těžší, než si myslíme. Český biolog nabídl znepokojivou předpověď

Jaroslav Flegr patří k předním českým biologům a parazitologům. Primárně se zabývá celý život parazitem jménem toxoplasma gondii, ale jeho pozornost v poslední době nemohl neupoutat koronavirus.

Trochu stranou zájmu masových médií v dubnu uveřejnil předpověď dalších měsíců s koronavirem, a to v době, kdy o něm málokdo něco skutečně věděl. Předpovědí tak sice bylo hodně, ale s odstupem času můžeme říct, že ta Flegrova patřila spolehlivě k nejpřesnějším. Dokázal poměrně přesně říct, že schválená opatření virus rychle utlumí, ale jakmile dojde k jejich uvolnění, opět se vše rozjede naplno. A to se teď s časovým odstupem potvrzuje.

Dva tisíce případů denně

Flegr tak přišel s předpovědí novou, která se tentokrát týká obávaného podzimu, jenž tu bude co nevidět. Nezdá se přitom, že by se Česká republika dokázala nějak zvlášť na druhou vlnu epidemie připravit. Naopak se nám tu koronavirus rozjíždí už v létě, což je velmi znepokojivé. Optimistický nakonec není ani Flegr.

Jestli nepřijde nic neočekávaného, tak se budou během září a října počty nově nakažených pohybovat nad 1000,” uvádí Jaroslav Flegr na svém Facebooku. “A budou postupně stoupat, tak jak bude s klesajícím množstvím slunečního záření klesat v našich tělech množství vitaminu D a vlivem snižující se relativní vlhkosti vzduchu v místnostech se bude zvyšovat efektivita přenosu viru kapénkami a aerosolem.” K tomu bude samozřejmě přispívat i skutečnost, že se na podzim budeme více zdržovat v uzavřených místnostech.

Podle Flegra budou počty nově nakažených stoupat pozvolně, ale stabilně. Brzy by tak mohlo být dosaženo i čísla dvou tisíc nových případů denně. V té době už ale české obyvatelstvo bude na koronavirus svým způsobem zvyklé a nebude ho to zase tolik vzrušovat. “Odpírači roušek tak budou dál tvrdit, že je to celé humbuk a že žádná epidemie u nás vlastně není, a to i v okamžiku, když budou denně přibývat dva tisíce nakažených a nemocnice začnou nestíhat.” Upozorňuje tak na značnou nevoli, kterou způsobil návrat roušek od 1. září, který se potom musel částečně redukovat. Podle Flegra ale vláda nakonec zavede roušky opět všude, kde to bude možné.

Školy neotevřou nebo brzy zavřou

Nakonec bude muset vláda opět s velkým skřípěním zubů šlápnout na brzdu a zavést velmi bolestivé restrikce – ostatně to samé budou dělat vlády většiny zemí. Jak dlouho bude nová plošná karanténa trvat, jak bude přísná a kdy dojde k jejímu opětovnému uvolnění je těžké odhadnout,” je si jistý Flegr.

Podle biologa nedojde ani k plánovanému otevření vysokých škol a pravděpodobně k opětovnému brzkému uzavření škol středních a druhého stupně základních škol. Do školy tak budou chodit jen nejmenší žáci, kteří by potřebovali hlídání a jejich rodiče na ošetřovném by zatěžovali a brzdili ekonomiku.

Jaroslav Flegr vidí jedinou šanci ve vakcíně, ale je poměrně skeptický k tomu, že se podaří proočkovat podstatnou část populace v příštím roce. Podle něj přitom není třeba očkovat 60 % obyvatelstva, jak se dnes často uvádí, ale koronavirus by se dostal dost možná do problémů i tehdy, pokud by se podařilo proočkovat polovinu z tohoto čísla.

Foto: archiv J. Flegra

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
109 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments