Podzim s koronavirem bude těžší, než si myslíme. Český biolog nabídl znepokojivou předpověď

Jaroslav Flegr patří k předním českým biologům a parazitologům. Primárně se zabývá celý život parazitem jménem toxoplasma gondii, ale jeho pozornost v poslední době nemohl neupoutat koronavirus.

Trochu stranou zájmu masových médií v dubnu uveřejnil předpověď dalších měsíců s koronavirem, a to v době, kdy o něm málokdo něco skutečně věděl. Předpovědí tak sice bylo hodně, ale s odstupem času můžeme říct, že ta Flegrova patřila spolehlivě k nejpřesnějším. Dokázal poměrně přesně říct, že schválená opatření virus rychle utlumí, ale jakmile dojde k jejich uvolnění, opět se vše rozjede naplno. A to se teď s časovým odstupem potvrzuje.

Dva tisíce případů denně

Flegr tak přišel s předpovědí novou, která se tentokrát týká obávaného podzimu, jenž tu bude co nevidět. Nezdá se přitom, že by se Česká republika dokázala nějak zvlášť na druhou vlnu epidemie připravit. Naopak se nám tu koronavirus rozjíždí už v létě, což je velmi znepokojivé. Optimistický nakonec není ani Flegr.

Jestli nepřijde nic neočekávaného, tak se budou během září a října počty nově nakažených pohybovat nad 1000,” uvádí Jaroslav Flegr na svém Facebooku. “A budou postupně stoupat, tak jak bude s klesajícím množstvím slunečního záření klesat v našich tělech množství vitaminu D a vlivem snižující se relativní vlhkosti vzduchu v místnostech se bude zvyšovat efektivita přenosu viru kapénkami a aerosolem.” K tomu bude samozřejmě přispívat i skutečnost, že se na podzim budeme více zdržovat v uzavřených místnostech.

Podle Flegra budou počty nově nakažených stoupat pozvolně, ale stabilně. Brzy by tak mohlo být dosaženo i čísla dvou tisíc nových případů denně. V té době už ale české obyvatelstvo bude na koronavirus svým způsobem zvyklé a nebude ho to zase tolik vzrušovat. “Odpírači roušek tak budou dál tvrdit, že je to celé humbuk a že žádná epidemie u nás vlastně není, a to i v okamžiku, když budou denně přibývat dva tisíce nakažených a nemocnice začnou nestíhat.” Upozorňuje tak na značnou nevoli, kterou způsobil návrat roušek od 1. září, který se potom musel částečně redukovat. Podle Flegra ale vláda nakonec zavede roušky opět všude, kde to bude možné.

Školy neotevřou nebo brzy zavřou

Nakonec bude muset vláda opět s velkým skřípěním zubů šlápnout na brzdu a zavést velmi bolestivé restrikce – ostatně to samé budou dělat vlády většiny zemí. Jak dlouho bude nová plošná karanténa trvat, jak bude přísná a kdy dojde k jejímu opětovnému uvolnění je těžké odhadnout,” je si jistý Flegr.

Podle biologa nedojde ani k plánovanému otevření vysokých škol a pravděpodobně k opětovnému brzkému uzavření škol středních a druhého stupně základních škol. Do školy tak budou chodit jen nejmenší žáci, kteří by potřebovali hlídání a jejich rodiče na ošetřovném by zatěžovali a brzdili ekonomiku.

Jaroslav Flegr vidí jedinou šanci ve vakcíně, ale je poměrně skeptický k tomu, že se podaří proočkovat podstatnou část populace v příštím roce. Podle něj přitom není třeba očkovat 60 % obyvatelstva, jak se dnes často uvádí, ale koronavirus by se dostal dost možná do problémů i tehdy, pokud by se podařilo proočkovat polovinu z tohoto čísla.

Foto: archiv J. Flegra

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
107 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zdenál
Zdenál
1 měsíc

Ještě dvakrát tolik omezení kvůli čínské viróze a už si budu připadat jako před čtyřiceti lety. Naštěstí už máme plné obchody a i zdravotní péče je na téměř vyspělé úrovni.

Romana
Romana
1 měsíc

Nic ve zlém, ale biolog Jaroslav Flegr vypadá dost vyšinutě, stejně tak i jeho předpověď. 😉

Dar
Dar
1 měsíc
Reply to  Romana

Možná pan Bůh ubral někomu na kráse,ale na rozdíl od většiny má pan profesor mozek.což se nedá říct o vás, krásní pisálci..

Antoan
Antoan
1 měsíc

Koronavirus? Co to je? Jooo, asi je myšlen ten prostředek na jehož základě leze z lidí na povrch to nejhorší. Panika, udavačství, chamtivost na všechnu mouku a všechny nudle světa, přemoudřelost v rozdávání rad jiným co dle svého modelu mají a nemají. Třeba spát z hadrem ušitým z trenýrek na hubě apd. Koronavirus? Ta celebrita s vyvozem potírání lidských práv, důstojnosti a přirozenosti. A kouzelník to je taky. Umí zařídit pro svou propagandu stovky rakví v Itálii, které byly ale v minulosti pro utopené uprchlíky u Italských břehů, nebo vyčerpávající práci zdrav. personálu jedné nemocnice v Manchesteru, kde čuměli jak… Číst vice »

Sima
Sima
1 měsíc

Proboha, proč pořád děsí dopředu? Co je to za děsnou pandemii, když je v celosvětové populaci necelé 1….slovy jedno jediné promile aktuálně pozitivních (nikoli nemocných) !!!

Dar
Dar
1 měsíc

Lidi,prosím vás,jste normální?až vám umře někdo blízký na tenhle virus nebo až budete ležet připojení na ventilátor,jak by vám bylo, číst o tom,že bl bcům je zatěžko vzít si roušku a další soudy nevzdělaných ..tenhle člověk ví o tom víc,než vy.jako stavař o stavbách,kuchař o jídle,fyzik o fyzice…kolik z vás vystudovalo,to co on?znám jeho knihy a přednášky,je to génius a soudit někoho podle obličeje,vy nádhery..ale,čemu se divím,soudci z lidu fungovali v každé době,styďte se.

medved26
medved26
1 měsíc
Reply to  Dar

Obávám se, že tady vaše slova nepadnou na úrodnou půdu. Doporučuji chránit hlavně sebe a své blízké (v rámci možností ve společnosti blbů, kteří se zde prezentují) a to respirátory FFP2, nechají se teď v pohodě sehnat za přijatelnou cenu, po sterilizaci na slunci (stačí cca 2 hodiny na přímém slunci) nebo UV světlem (doba podle příkonu zdroje světla) se mohou opakovaně použít. Většina (jako zde diskutující) odmítačů roušek na to bohužel přijde až bude pozdě, ceny vyšponované vysoko a budou křičet kde jim stát dá roušky a že není připraven. Potom už se k podobným nesmyslům, které se tady… Číst vice »

Zdeněk
Zdeněk
1 měsíc

Mnoho lidí vůbec netuší, o co v tomto případě jde:

covid podvod
covid podvod
1 měsíc

Co to je za ksicht???? Pane bože-od pohledu cvok,zrůda jk z Eddemsových,to muselo utéct z hodně hlubokého sklepa oddělení psychiatrie.
Žádný posraný virus není,je to podvod,nic jiného,jak nás ožebračit a vyrobit poslušné otroky,je to příprava na zavedení neootrokářského režimu! Dávno se ti vládní zmrdi měli houpat na stromech. Jak dlouho si necháme srát na hlavy??

Jiřina
Jiřina
1 měsíc
Reply to  covid podvod

Vážený/á, ten ,,ksicht” je uznávaný profesor Přírodovědecké fakulty v Praze a podle vašeho komentáře mu svým IQ nesaháte ani po palec u nohy, natož po kotníky!

Dar
Dar
1 měsíc
Reply to  covid podvod

Až budete mít tolik vědomostí,co tento pán,pak suďte.zatim nesahate ani po kotníky…ani coronaviru.i ten je chytřejší..

Otrok
1 měsíc

Klasika tohle sem uz tusil v unoru od ty doby bude ted kazdej rok neco kvuli cemu budou narizovat naky opatreni. Na to ze cina zatajovala prvni znamky epidemie ve wu chanu to uz ste vsichni radsi zapomely to ze vlady cekal nejdyl mozna jak to jen slo aby se to jo poradne roze…lo vsude to uz vas taky netankuje rikam kazdej rok budou ted strasit a narizovat.Kdyby nahodou sars 2 ustoupil tak nebojte oni si vymyslej neco jinyho. pravdou ze ze sme bylbi a sme ovce dukaz je jasnej furt ze sebe nechame delat dementy a to se bude… Číst vice »

Zdenál
Zdenál
1 měsíc
Reply to  Otrok

To,že to komunisti z Číny pustili do světa záměrně, ví snad každý. Že zanedlouho / do pěti let / vylezou s něčím podobným je také všem jasné. Ale přečíst tvůj češtinářský výtvor už chce hodně námahy.

coroner
coroner
1 měsíc

a čísla do sportky by ten magor nevěděl?

Sima
Sima
1 měsíc
Reply to  coroner

To bych se přidala 🙂

miztli
miztli
1 měsíc

Zkrátka, vládě se zalíbilo zavést rouškovou totalitu, a tak musí občas vytahovat i osoby, které od pohledu nepůsobí zdravým dojmem, tedy i onoho epidemiologa, který vypadá, jakoby nejen tímto již trpěl velmi dávno, cosi jako podprahová reklama.

Dana
Dana
1 měsíc
Reply to  miztli

Vaše odpověď je jen jednoduše trapná…

Iva
Iva
1 měsíc
Reply to  miztli

Naprosto souhlasím!

Sima
Sima
1 měsíc
Reply to  miztli

Vypadá, že je nemocný už hodně dlouho….

mar
mar
1 měsíc
Reply to  miztli

Zase jeden komentátor a odpírač roušek, který posuzuje lidi jen jak vypadají a ne podle schopností…