Porod v dobách středověku. Mnohem přirozenější než dnes

Loading...

Porodnice plné moderního zařízení a vstřícného personálu jsou snem každé budoucí maminky. Porod se postupem času stal procesem velmi obávaným, a proto některé těhotné dívky či ženy stále vyhledávají možnost, jak bolest co nejlépe obejít. Pokud se podíváme o několik století zpět a zakotvíme v dobách středověku, zjistíme, že porod byl brán mnohem přirozeněji, než je tomu nyní, a to i za zhoršených podmínek.

Pánové zůstanou za dveřmi

Ačkoli je dnes rodina základem pro vše, v minulosti přítomnost otce u porodu nebyla žádaná. Na místě byla jen matka a jedna nebo několik porodních bab, které měly své zkušenosti. Tatínkům nezbylo nic jiného, než nervózně překračovat v jiné místnosti a čekat, zdali se narodí syn či dcera.

Průběh porodu

V době středověku velice záleželo na tom, do jaké sociální třídy jste se jako žena narodila. Chudí měli ve svých vrstvách také porodní báby, avšak ani zdaleka ne tak kvalitní vybavení jakým disponoval dvůr. Mohlo se tak stát, že v jeden den odrodila chudá dívka ve svém skrovném domě a stejně tak manželka krále, která měla k dispozici nádoby z drahého materiálu, nejlepší porodní bábu a pohodlné místo pro porod vystlané kvalitními peřinami.

Jedna věc je však ve většině případů shodná. Porod byl prováděn v poloze, kdy žena seděla a byla mírně zakloněná. K tomuto účelu sloužily tzv. porodní židle.

Kdy se přistupovalo k císařskému řezu

Tento postup je dnes praktikován jako běžný způsob porodu. Dříve šlo však o krajní řešení, které s sebou neslo určité následky. Pokud bylo zřetelné, že matka umírá nebo již zemřela, přešlo se k tomuto zákroku. Dítě mohlo být zachráněno i přes to, že matka už neměla sílu.

Zdroje zachované dodnes

Bylo by těžké spekulovat o porodech dob minulých, kdyby neexistovaly žádné záznamy. Naštěstí byl středověk i přes své hanlivé označení “doba temna” také časem, kdy se podobné postupy písemně zaznamenávaly a porodní proces byl také často motivem pro knižní malbu. Právě tyto památky nám dovolují nahlédnout do dějin lékařství a poučit se tak z minulých časů.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Anna Štěpánková

Maminka se zájmem o zdravý životní styl. Miluje dlouhé procházky přírodou zakončené posezením v dobré restauraci.

4
Komentujte

avatar
3 Komentářová vlákna
1 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
4 Autoři komentářů
EvaEliška VeisováFelix Sansnompetr Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Eva
Host
Eva

Příspěvek poněkud povrchní. V textu se praví, že muži u porodu ne. Na obrázku je muž jakoby opora ženy. Tak nevím. Skutečně úmrtnost pravděpodobně byla vysoká jak matek, tak novorozenců. Z vyprávění přidám poznatek, že s porodní bábou chodil koncem 18. století i lékař, a to i k chudým. Údajně, pokud rodina měla bídu a hodně dětí, pakliže ti dva při porodu poznali, že novorozenec není v pořádku nekřísili ho a nechali věci volný průběh. Nevím, zda někdo něco podobného slyšel, byť také jen z vyprávění.

Eliška Veisová
Host
Eliška Veisová

¨Pro kolik rodiček a pro kolik novorozenců rychlá cesta do rakve!,?

petr
Host
petr

trochu mi tam chybi informace, kolik % deti a kolik % matek tenhle “mnohem prirozenejsi” porod prezilo…

Felix Sansnom
Host
Felix Sansnom

Stačí se podívat do matrik zemřelých nikoliv středověkých, ale konce 19. století. Je otřesné vidět, kolik procent dětí zemřelo při nebo po porodu.