Potraviny, po kterých vás může pálit žáha

espresso
Loading...

Pálení žáhy je pro mnoho lidí noční můrou. Začíná nepříjemným tlakem v oblasti žaludku a pokračuje směrem nahoru, až do hrdla. Jedná se o stav, kdy žaludeční šťávy překročily hranici žaludku a podráždily tak svou kyselostí prostředí jícnu. Pokud se tento stav objevuje ojediněle, může tento problém vyvolat nevhodná potravina, stres a mnoho dalších příčin. Jestliže se však obtíže vracejí, je chyba v denním jídelníčku, který je třeba upravit.

Sladké nápoje

Pro žaludek je vždy nejlepší čistá voda, nejlépe obohacená o minerály. Slazené limonády s větším množstvím cukru a přidaných látek překyselují žaludek, což má za následek dráždění jícnu. Pokud si chcete vodu osladit, podívejte se po různém ovoci nebo přírodních sladidlech.

Smažená jídla

Fritované potraviny ubližují žaludku stejně, jako sladké nápoje. Velké množství tuku zvyšuje poměr kyselin v žaludku a vyvolává podobné obtíže. Dejte raději přednost hranolkům pečeným v troubě, přírodnímu řízku na olivovém oleji a většímu množství zeleniny na talíři.

Bílé pečivo

Rohlíkychléb nebo třeba i knedlíky jsou dalšími nepřáteli pro jedince s citlivým žaludkem. Pokud se rozhodnete pro pečivo, volte raději jeho celozrnné varianty a kyselost vyrovnávejte pomocí zásaditých potravin, jako je například mladý ječmen.

Další nevhodné potraviny

  • cukrovinky
  • káva
  • kari a další výrazně aromatická koření
  • alkoholické nápoje
  • ostrá jídla

Přizpůsobte svůj životní styl

Mimo stravy je také potřeba se zaměřit na životní styl. Začněte více sportovatpít více vody a přijímat více zásaditých potravin.

Vyvarujte se těsnému oblečení v oblasti žaludku a využít můžete také různých lékárenských doplňků stravy. Mořské řasy drcené na prášek, mladý ječmen nebo přímo přípravky pro potlačení úniku žaludečních šťáv do oblasti jícnu.

Foto: Pixabay

Mohlo by se vám líbit

Loading...

Autor: Anna Štěpánková

Maminka se zájmem o zdravý životní styl. Miluje dlouhé procházky přírodou zakončené posezením v dobré restauraci.

Komentujte

avatar
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na