Pověst USA je v troskách. V krizi se země chová jako bandita, který loupí od slabších

Koronavirová epidemie jednou odezní, jakkoliv se to dnes může jevit jako velmi vzdálená píseň. Co naopak dlouho přetrvá, to jsou příkopy, které koronavirus vykope mezi jednotlivými národy. Právě tím může napáchat ještě větší škody, než jaké způsobí lidskému zdraví.

Důvěra v partnery na bodu mrazu

Ukazuje se totiž, že některá spojenectví platí jen za takzvaného dobrého počasí. Tedy v dobách, kdy mají všichni dost a ekonomika běží na plné obrátky. Jakmile se ale zatáhne, vlády náhle neznají bratra. V menším měřítku se to projevilo i v rámci Evropské unie, kde v počátcích italské katastrofy této zemi nikdo nevyrazil na pomoc. Jednoduše proto, že se všichni báli, aby to sami ustáli.

Ještě mnohem hůře si ale počínají Spojené státy americké. Tedy členská země NATO, která by nám v případě válečného konfliktu měla přijít na pomoc. Ne, koronavirus není válka, byť ho tak mnozí politici za účelem úderné zkratky prezentují. Ale jak věřit zemi, která v době krize neváhá partnerům vrážet kudly do zad, že by jednou skutečně pomohla?

Poslední případ desperátského jednání Spojených států amerických dopadl na německé hlavní město Berlín. To mělo od americké společnosti 3M objednánu zásilku respirátorů třídy FFP2 pro potřeby městské policie. Jak ale informoval deník Berliner Morgenpost, tato zásilka nedorazila a už asi ani nedorazí. Zabavili ji totiž Američané. “Jde o akt moderního pirátství. Takto přeci nejednají transatlantičtí partneři. Chápeme, že je tu globální krize, ale ani tehdy by se neměly uplatňovat metody Divokého západu. Vyzývám spolkovou vládu, aby vyzvala USA k dodržování mezinárodních konvencí,” uvedl zjevně rozlícený berlínský ministr vnitra Andreas Geisel.

Kdo zaplatí víc, bere vše

Zásilka 200 000 respirátorů byla zabavena na letišti v Bangkoku, přičemž nejsou známy podrobnosti, jak k tomu vůbec mohlo dojít. Podle některých zdrojů souvisí konfiskace s nařízením Spojených států vyvážet ochranné masky. Společnost 3M už informovala, že Bílý dům jí nařídil stopnout veškeré dodávky z továren v USA. Možná bude ještě předmětem zkoumání, kde byly tyto konkrétní respirátory vyrobeny, když putovaly přes Asii.

Každopádně jde jen o další potvrzení neortodoxních způsobů, které Američané zvolili pro to, aby získali dostatek ochranných pomůcek pro sebe. Jedním z důvodů, proč se řada evropských zemí nedostala v počátcích epidemie k potřebným pomůckám, byl mimo jiné agresivní přístup obchodních zástupců americké vlády i amerických firem. Ti houfně odjeli do Číny a skupovali veškeré, byť třeba už jednou prodané zásoby. Jejich hlavní devízou bylo to, že platili v hotovosti přímo na místě. Také proto mělo české Ministerstvo zdravotnictví problém vůbec něco objednat a minimálně v jednom případě naletělo. Teprve poté, co byly aktivovány osobní kontakty některých českých politiků v Číně, se věci daly do pohybu.

Výmluvný obrázek o tom, jak to probíhá, poskytla předsedkyně správní rady francouzského regionu Ile-de-France, Valérie Pécresse. “Našli jsme v Číně dodavatele se zásobou masek, které nám byl ochotný poskytnout. Jenže pak přišli Američané a přeplatili nás. Nabídli třikrát více a zaplatili předem,” postěžovala si politička.

Zapomínání na budoucnost

Obávám se, že toto počínání nebude jen tak zapomenuto a do již tak zkoušených transatlantických vztahů vnese ještě větší rozkol. Na uvolnění pozic Američany přitom čekají Číňané a Rusové, kteří se v aktuální krizi snaží působit státnicky a budují partnerství po celém světě. Potvrzují se tak obavy odborníků, že tato původem zdravotní krize bude mít dopady nejen ekonomické, ale také geopolitické.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
138 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments