Prát spodní prádlo samostatně nebo s ostatními kousky? Odpověď je jednoznačná

Lidskou přirozeností je zjednodušovat si práci. U tak nenáviděné činnosti, jakou je praní prádla, to přitom platí dvojnásob. Však to znáte – vše naházíte do jednoho prádelního koše, od bílé halenky přes manželovy kalhoty až po dětské punčocháče. Nebudeme vám do toho mluvit, nakonec každý ať si své prádlo pere, jak je mu libo. Jednu věc ale zamlčet nemůžeme. A sice, co se stane, když budete prát své spodní prádlo s ostatním oblečením.

Na spodním prádle jsou kousky výkalů s bakteriemi

Vědci zjistili, že na průměrném kousku spodního prádla je po dní nošení přibližně desetina gramu výkalů. Jistě, můžete být čistotnější než zbytek populace, ale opravdu chcete něco takového dávat do pračky spolu s dalšími svršky? V průměru se do vody v pračce dostane 100 milionů bakterií E.coli a zlatého stafylokoka.

Moderní pračky snižují teplotu vody

Plně automatické pračky nám hodně zjednodušují práci. Ideální teplotou, ve které bychom měli mýt oblečení, postupně klesá a je naprosto v pořádku, když běžné oblečení perete na 15 stupňů. Ale abychom zabili veškeré bakterie, které jsou zejména na spodním prádle (viz výše) potřebujeme teplotu alespoň 40 stupňů. Proto je třeba spodní prádlo prát zvlášť za výrazně vyšší teploty.

Co když je v prádle utěrka?

Dobrá hospodyňka si v kuchyni vždy drží naprostou čistotu. Přesto, když pere, možná si neuvědomí všechny souvislosti, a dá do jedné várky utěrky spolu se spodním prádle, o kterém jsme si už řekli, že obsahuje poměrně značné množství bakterií. Kam až se dostanou?

Nedělejte to svým dětem

Vše výše uvedené se ještě násobí v případě dětí, které obvykle ještě nemají dostatečně vybudovanou imunitu. Tam, kde dospělý kontakt s bakteriemi většinou přežije bez úhony, protože se s nimi už v minulosti setkal, mohou mít děti velké problémy. Pokud jsou navíc nemocné, obecně se doporučuje prát vše alespoň na 60 stupňů, aby oslabená imunita nedostala zabrat ještě více.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

Komentujte

avatar
  Odebírat  
Upozornit na

Doporučujeme

loading...