Přestaňte večer hladovět. 4 důvody, proč se na noc pořádně najíst a ještě přitom zhubnout

Jedna z nejotřepanějších rad při hubnutí zní, abychom hlavně nejedli ve večerních hodinách a už vůbec ne na noc. Tělo už prý potraviny nestihne správně strávit a v noci se nekompromisně promění v tuky. Taková představa je skutečně odrazující, jen kdyby nebyla až nemístně zjednodušená.

Konzumace potravin večer není sama o sobě škodlivá. To z ní udělá až způsob, jakým tak činíme. Pokud se bezmyšlenkovitě přejídáte chipsy u televize, skutečně to není pravé ořechové. Pakliže si ale dopřejete kvalitní stravu a máte dostatek pohybu, klidně si ji dejte v devět hodin večer. Nabízíme 4 důvody, proč je večerní stravování naopak žádoucí a může naopak pomoci.

Stabilní cukr v krvi

Studie publikovaná v časopise American Journal of Clinical Nutrition zjistila, že to, co jíte k večeři může ovlivnit, jak vaše tělo reaguje na přijatou snídani druhý den. Ukázalo se, že lidé, kteří jedli večer potraviny s nízkým glykemickým indexem, byli schopni lepší regulace hladiny cukru v krvi po snídani. Optimalizace kontroly hladiny cukru v krvi je důležitá pro zlepšení hubnutí, ale také celkové zdraví.

Zkuste si večer dopřát kombinaci sacharidů s nízkým glykemickým indexem, jako je čočka, černé fazole, sladké brambory nebo listová zelenina s libovými bílkovinami, jako jsou kuřecí prsa, libové hovězí maso nebo losos.

Sacharidy, které se nemění na tuk

Cvičení má velký vliv na to, jak vaše tělo zpracuje a metabolizuje potraviny. Když cvičíte, mění se vaše tělo a totéž se děje s jídlem, které přijmete. Po cvičení svaly absorbují více sacharidů, k čemuž dochází kdykoli, bez ohledu na denní dobu. Stále více lidí se však bojí jídel s obsahem sacharidů, která v noci odmítají ze strachu, že se uloží ve formě tuků. Na druhé straně se ale nedoporučuje jíst hned po tréninku, ale počkat alespoň 45 minut a poté si dopřát regeneraci svalů v podobě jídla. Nevynechávejte konzumaci sacharidů po cvičení jen kvůli tomu, že už je pozdě. Sacharidy, jako jsou sladké brambory nebo banány, vám dodají zásobu energie a vaše svaly budou silnější. Budete tak připraveni na náročný trénink, který vás čeká následující den.

Večer klidně jezte, ale dávejte si pozor na stravu, kterou přijímáte. / Foto: Shutterstock

Kontrola nad hladem

Nedávná studie zjistila, že konzumace sacharidů v noci kontroluje chuť k jídlu po celý následující den. Ve studii publikované v časopise Obesity and Nutrition, Metabolism & Cardiovascular Diseases vědci sledovali skupinu mužů a žen, kteří byli na dvou dietách. V první dietě rozšířili příjem sacharidů rovnoměrně po celý den, zatímco druhý dietní plán se soustředil na většinu sacharidů na večeři. U účastníků, kteří snědli větší množství sacharidů k večeři, byly zaznamenány hormonální změny, které způsobily snížení hladu.

Schopnost ovládat hlad je klíčovou strategií, jak dlouhodobě zhubnout. Předchozí dlouhodobá studie o hubnutí publikovaná v The New England Journal of Medicine zjistila, že vaše senzory hladu se nepřizpůsobují menšímu jídlu v průběhu času. Navíc hormony hladu zůstávají zvýšeny minimálně 18 měsíců do diety. Takže, pokud je vaším cílem přijmout během dne co menší množství kalorií, namísto jejich rovnoměrného rozložení do jídel během dne, soustřeďte se na večerní jídlo.

Bílkoviny pomáhají tvořit svalovou hmotu ve spánku

Největším mýtem je, že tělo během spánku netráví. Když spíte, vaše tělo nepřestává pracovat. Srdce pumpuje krev, přes vaše plíce prochází vzduch. Konzumace jídla před tím, než se uložíte do postele, vám může pomoci optimalizovat vaše úsilí vypracovat svaly. Kulturisté už vědí, že jídla bohatá na kasein, jako mléko, sýry, jogurty a proteinový prášek, před spaním pomáhají posílit budování svalů během spánku. Výzkum to jen potvrdil. Studie z roku 2012 publikovaná v Medicine and Science in Sports and Exercise zjistila, že protein spotřebovaný bezprostředně před uložením se do postele napomáhá růstu svalové hmoty a regeneraci po náročném tréninku, který jste absolvovali během dne.

Foto: Shutterstock, zdroje: WebMD, Livestrong

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments