Proč tělo potřebuje vápník a jak ho co nejefektivněji získat

kravské mléko
Loading...

Vápník je skvělý na kosti, zuby i nehty. Často se o něm mluví ve spojitosti s těhotenstvím, kdy je potřeba zvýšit jeho přísun. Kromě toho, že vápník skutečně prospívá našim kostem nebo zubů, má tento minerál v našem těle ještě další důležité funkce.

Proč je vápník tak důležitý?

Na to se možná ptáte i vy. Pro většinu lidí je to jeden z mnoha minerálních prvků. Pokud bychom se vás ale zeptali, co všechno v našem těle zajišťuje a k čemu je potřeba, pak byste s největší pravděpodobností jen marně přemýšleli nad správnou odpovědí.

Měli byste vědět, že úkolem vápníku je podílet se na celé řadě tělesných funkcí – jedná se o tvorbu enzymů a hormonů, dále urychluje léčbu ran a poranění, zajišťuje lepší srážlivost krve a má na starost i činnost veškerých svalů, které se v našem těle nachází.

Co když máte vápníku málo?

Nedostatek vápníku v těle se projeví například špatným stavem zubů nebo kostí. Projevit se ale může i svalovou křečí nebo průjmem, někoho potrápí vypadávání vlasů a větší lámavost nehtů. Pokud tělo pociťuje dlouhodobý nedostatek vápníku, který pacient nijak neřeší, může tento stav vést až ke vzniku roztroušené sklerózy. Proto rozhodně není na místě malé množství tohoto minerálu podceňovat, ale naopak jej řešit.

Kde ho najdete?

Abyste tělu dopřáli takové množství vápníku, které potřebuje, aby mohlo správně fungovat, nemusíte se vůbec spoléhat na doplňky stravy. Bohatě stačí, když se zaměříte na svou stravu a jídelníček, ve kterém lze tento minerál do těla hravě doplnit.

Váš jídelníček by proto měl obsahovat především mléčné výrobky, ať už ve formě jogurtů, tvarohu, sýrů nebo mléka. Dále se zaměřte i na listovou zeleninu, dopřejte si oříšky, nezapomínejte na luštěniny a skvělou volbou jsou i ovesné vločky.

Foto: Pixabay

Mohlo by se vám líbit

Loading...

Autor: Anna Štěpánková

Maminka se zájmem o zdravý životní styl. Miluje dlouhé procházky přírodou zakončené posezením v dobré restauraci.