Průlom v léčbě diabetu? Nízkoenergetická dieta vede k odstranění cukrovky, prokázali vědci

Loading...

Nová studie s názvem DiRECT (Diabetes Remission Clinical Trial), jejíž předběžné výsledky publikovali britští vědci na březnové konferenci k diabetu v Liverpoolu, prokazuje, že lidem trpícím obezitou a zároveň diabetem druhého typu, pomohla nejen k výraznému úbytku váhy, ale také k odstranění projevů cukrovky krátkodobá nízkoenergetická dieta.

Více než třetina pacientů zapojených do výzkumu, která dodržovala denní energetický příjem nepřesahující 850 kilokalorií ve formě nutričně vyvážených produktů po dobu tří až pěti měsíců a následně navázala konzumací normálních porcí jídla, se zbavila cukrovky druhého typu již v prvním roce a pozitivní výsledek přetrval i následující rok po ukončení programu.

Cukrovka je vnímána jako neléčitelná

Krátkodobé dietní omezení u obézních pacientů, postavené na konzumaci nutričně vyvážených produktů, jako jsou polévky nebo koktejly, dokáže v dlouhodobém horizontu odstranit symptomy cukrovky druhého typu. Toto zjištění zveřejnili britští vědci na konferenci k diabetu, která se konala ve dnech 6.–8. března v Liverpoolu. U onemocnění, které bylo dlouhodobě vnímáno jako neléčitelné, se jedná o průlomové zjištění.

První fáze výzkumu prokázala, že 46 procent zúčastněných pacientů dosáhlo remise diabetu po jednom roce od počátku programu komplexní změny životního stylu. Poslední výsledky ale ukázaly, že tři čtvrtiny z nich, tedy 36 procent z celkového počtu zkoumaných, bylo bez příznaků cukrovky ještě následující rok.

„Výsledky této studie jsou významným pokrokem, kterým končí éra diabetu druhého typu jako nevratného a progresivního onemocnění,” říká Roy Taylor, profesor z Univerzity v New Castlu a jeden z vedoucích studie DiRECT, a dodává: „Nyní chápeme biologickou podstatu tohoto reverzibilního stavu. A je potřeba mít na paměti, že cukrovka se může vrátit se znovunabytím hmotnosti.” „Remise cukrovky druhého typu může pacientům změnit život,” pokračuje dr. Elizabeth Robertson, ředitelka britské organizace Diabetes UK věnující se podpoře diabetiků. „Studie DiRECT předkládá potenciální řešení a my bychom se měli spolu s kolegy vědci a NHS snažit, aby se její úžasné výsledky dostaly mezi lidi trpící cukrovkou co nejdříve,” dodává Elizabeth Robertson.

Zhruba u poloviny lidí došlo k remisi cukrovky v prvním roce

Studie DiRECT se účastnilo téměř 300 lidí. Polovina z nich dodržovala „tekutou dietu” na bázi denní konzumace polévek a koktejlů, jejichž energetická hodnota se pohybovala mezi 825 a 853 kilokaloriemi na den, dle zvolené příchuti. Pro srovnání – tito lidé byli dříve zvyklí sníst až 3000 kcal za den (doporučený denní energetický příjem pro zdravou dospělou ženu je 2000 kcal a muže 2500 kcal). Právě výrazné snížení kalorického příjmu spolu s úbytkem váhy je podle vědců hlavní příčinou převratných výsledků studie. Zhruba u poloviny lidí na tekuté stravě byla prokázána remise cukrovky druhého typu v prvním roce, další rok nato 53 lidí ze 68 zkoumaných mělo hladinu krevního cukru stále nižší než 6,5, která je považována za hraniční.

Lidé ve skupině, která již nevykazovala cukrovku, snížili svou váhu u každého jednotlivce v průměru o 10,4 kg. Lidé s relapsem cukrovky naopak ztratili na váze pouhých 3,7 kg. Vědci ale zároveň upozorňují, že neexistuje žádný ideální úbytek váhy, který by měl za následek zaručenou remisi cukrovky. Upozorňují, že jde o individuální množství uloženého útrobního tuku, který ovlivňuje tvorbu inzulinu, klíčového hormonu regulujícího hladinu cukru v krvi. Některým účastníkům studie například stačilo shodit 5 kg, aby u nich došlo k remisi cukrovky. A pokud je nabrali zpátky, vrátila se jim i cukrovka.

Epidemie cukrovky dosahuje rekordních čísel

„Je zcela nepochybné, že redukce viscerálního tuku u diabetiků druhého typu pomocí speciální nízkoenergetické diety zásadním způsobem ovlivňuje kompenzaci hladiny krevního cukru. Ve studii DiRECT bylo doloženo, že redukce tělesné hmotnosti vedla k takovému zlepšení, že vedle dietních opatření nebyla již nutná další perorální antidiabetika. Současně se stabilizovaly i další metabolické parametry a také hypertenze. Zásadním přínosem bylo, že tento efekt přetrvával dlouhodobě i po již ukončené úvodní intenzivní dietní intervenci. Klíčové však také bylo dlouhodobé udržení dosažené snížené tělesné hmotnosti,” reaguje na výsledky studie Prof. MUDr. Vladimír Teplan, obezitolog a nefrolog.

„Vzhledem k narůstajícím počtům nemocných s diabetem druhého typu a obezitou ve Velké Británii a vysokých výdajům na léčbu těchto nemocných je nesmírně důležitý zájem představitelů Britského národního zdravotního systému (NHS) přenést tyto výsledky do široké klinické praxe, a tím významně ušetřit za nezbytnou zdravotní péči. Dle studie DROPLET z roku 2018 zde mohou sehrát velkou roli i praktičtí lékaři (GPs). A my můžeme doufat, že tyto jednoznačné výsledky budou i cestou pro český zdravotní systém a jeho pacienty,” dodává profesor Teplan.

„Epidemie” cukrovky dosahuje v Británii rekordních čísel – diabetem trpí skoro pět milionů lidí, z toho jeden z deseti je ve věku nad 40 let. 90 procent z tohoto počtu má diabetes druhého typu. Přestože rozvoj tohoto typu cukrovky ovlivňuje i genetika, onemocnění urychluje právě i obezita a nedostatek pohybu. Diabetes vede k dalším zdravotním obtížím, mimo jiné k mrtvici, selhání jater nebo diabetické retinopatii, což je závažné onemocnění oční sítnice. V České republice není situace o mnoho lepší. Počet diabetiků u nás atakuje hranici 900 tisíc a ročně přibývá zhruba 1500 nových případů.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Redakce AAzdravi.cz

Magazín o zdravém životním stylu a všem, co s ním souvisí. Každý den zde najdete užitečné a aktuální texty o důležitých tématech.

18
Komentujte

avatar
8 Komentářová vlákna
10 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
15 Autoři komentářů
anonymArnošt RozinekpaponeLenkabandolero Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
jan
Host
jan

Dobrý den, cukrovka se mi rozjela po smrti mé manželky , lékaři usoudili , že to bylo ze šoku té události. Asi mají pravdu ,ze začátku jsem užívál 1 prášek denně, teď si píchám inzulin 4 x za den. Jen pro info – měřím 175 ,vážím 62 kg , nekouřím nepiji alkohol, celý život sportuji . potápění, letectví a nejsem domácí povaleč. Při domácím měření ráno na lačno mívám 4,5 dám si malou snídani -chleba plátek šunky a zapíjím to meltou. Na oběd ( nechávám si jídlo vozit ) brambory, rýži, kneddliky a nějaké maso ,tak jak to ve vývařovnách… Číst vice »

papone
Host
papone

Stresové hormony inhibují inzulín, aby bylo dost energie (cukru) na boj či útěk. Hladovění snižuje bazální produkci inzulinu na minimum a potom i 1 houska vystřelí cukr do závratných výšek. Nejlepší je energetický příjem cca 60% GDI a cukr snižovat pohybem, zejména po jídle.

ellen
Host
ellen

To bych chtěla vidět, jak by ty diabetiky chtěli “léčit” dietou! Většina z nich se přejídá, i když vědí, že jim to škodí a způsobují si čím dál větší problémy. Oni NECHTĚJÍ dodržovat žádný režim, oni chtějí jen se cpát a pak přijít k lékaři a říct: postarejte se o mě, jsem “nemocný”… Diabetici jsou jedni z nejneukázněnějších pacientů. Než by drželi dietu, raději si budou píchat inzulín – i tento názor od diabetiků slýchávám. Setkávám se s takovými, co JSOU na inzulínu, neměli by jíst sladkosti, a přesto si dají zákusky, vypijí za den celou colu, apod., mnozí pak… Číst vice »

Bohumil
Host
Bohumil

Elen máte naprostou pravdu souhlasím s Vámi.

peku
Host
peku

Á další pan rozumbrada…

sqr
Host
sqr

….obávám se, že se dlouhodobě pohybujete v nějaké podivné společnosti – já před cca 15ti lety dostal od doktorky instrukci shodit na váze, protože jsem podle jejích záznamů začal nabíhat na prediabetes stav. Ve výsledku jsem postupně shodil cca 25 kilogramů (cca jeden týdně) a k rozvoji cukrovky vůbec nedošlo. Upravit si životosprávu mi připadalo a připadá podstatně jednodušší a účelnější než si neustále hlídat hladinu inzulinu v krvi a píchat si inzulin nebo se cpát nějakými prášky.. A mlsání mám vyřešené tak, že vždycky v pátek mám mlsací den (návštěva francouzské cukrárny) a jinak se přeslazenému nebo sladkému nijak… Číst vice »

peku
Host
peku

Je vidět že nejste diabetik a kde jste ty rozumy nabrala netuší. Je mi vás líto…

papone
Host
papone

Cukrovka 1. typu je smůla, cukrovka 2. typu je přežírání a lenost mnohdy s přičiněním stresu. Stařecká cukrovka 2. typu je způsobena slábnutím organismu (dalších tisíců funkcí, končící smrtí).

Lenka
Host
Lenka

Vubec neviš vsechno o cukrovce!!!Jsou dva typy,jeden dostaneš z dlouhodobého těžkého stresu,když třeba příjdeš o dospělého syna v nejlepším věku a paradoxně vinou lékařů,to si musí každý prožít,aby pochopil jádro věci a příčinu cukrovky…Cukrovku dostali i sportovci a hubení,protože jim život zasadil nečekanou bolest po zbytek života…

Arnošt Rozinek
Host
Arnošt Rozinek

Ano,přesně tak na vině ve ´vetšině případu je hluboký stres,který postihne člověka znenadání.V případě špatné životozprávy se tento proces urychluje-Je pravda,že pokud člověk nezemře dříve na selhání orgánů,jako ledvin ,srdce,mozku,projeví se cukrovka tak jako tak.

martin
Host
martin

Včera vyšel tento článek a Vy jste 2 měsíce nejedl-njn dobrej troll.trtl

Tama Ris
Host
Tama Ris

Kamarád mého druha se cukrovky zbavil tím, že začal sportovat denně na hory kolem a snad i zdravěji jíst.

petr jan
Host
petr jan

velice se bavím, dva měsíce jsem téměř nejedl ,mám rozhozený žlučník ,játra a ledviny a cukrovka 2.typu se zhoršila. takže zkuste něco jiného

jan petr
Host
jan petr

článek píše, že to pomohlo všem a na 100 procent?

Iva
Host
Iva

A kde čtete, že tito lidé nejedli? Jedli nízkokalorickou, ale vyváženou tekutou stravu.