Rakovina mozku patří k nejzávažnějším. Jak poznat nádor v hlavě?

Loading...

Když se hovoří o rakovině, málokdy přijde řeč na nádory mozku. Přitom jsou to právě ony, které patří v onkologii k tomu nejnáročnějšímu. Ještě před nějakou dobou je lékaři maximálně diagnostikovali, ale do operací už se nepouštěli, protože věděli, že je to marné. Naštěstí jde věda a lékařská péče rychle kupředu a výzkum nádorů mozků je jedním z nejrychlejších. Stále jde ale o velmi obtížnou diagnózu s nejistými vyhlídkami.

Díky přesné diagnostice a moderním postupům mohou dnes chirurgové operovat nádory, do kterých by se dříve raději nepouštěli. Úspěšnost operace však stále silně závisí na tom, kterou část mozku nádor zrovna postihnul. K těm nejnáročnějším patří tumory, jež rostou v oblasti řečových center. Tehdy přicházejí ke slovu ti nejzkušenější neurochirurgové, kteří pacienty operují při jejich plném vědomí. Tyto takzvané „awake“ operace byly ještě před několika lety nemyslitelné.

Příznaky nádoru mozku

Rakovina mozku o sobě bohužel dlouhou dobu nedává vědět. A rozhodně ne tak, jak si mnozí myslí, tedy, že by se snad snižoval intelekt dotyčného a ten vlivem nádoru hloupnul. To vůbec ne, nádor se většinou projeví až v pozdějším stádiu, a sice tím, že zamezí mozku v nějaké z jeho činností.

Příznaky tak mohou být skutečně široké. Jde například o poruchy pohyblivosti končetin nebo řeči. S tím, jak nádor postupně roste, vzniká takzvaná nitrolební hypertenze, což není nic jiného než přetlak v hlavě. Ten se pak projevuje třeba epileptickým záchvatem, zvracením, bolestí hlavy nebo problémy se zrakem.

Jak nádor mozku zjistit?

Pokud má lékař podezření na to, že s mozkem nemusí být vše v pořádku, odešle vás na vyšetření magnetickou rezonancí. Alternativou může být také CI vyšetření, které je v naší léčebné síti dostupnější. Pokud je třeba, dojde také k dalším, již velmi specializovaným vyšetřením jako je mozková angiografie nebo pozitronová emisní tomografie.

Druhy nádorů mozku

Nádor mozku je nejčastěji, konkrétně ze dvou třetin, sekundárním nádorem. To znamená, že primární nádor je někde jinde v těle a ten v mozku tvoří metastáza. Zbylá jedna třetina jsou potom nádory vzniklé primárně v mozku, jejichž polovinu tvoří takzvané gliomy vyrůstající z vlastní mozkové tkáně. Dalších 20 % tvoří meningeomy, což jsou nádory vyrůstající z obalů mozku (většinou jsou nezhoubné). Deset procent tvoří adenomy hypofýzy, které kromě problémů s nitrolebečním tlakem mohou vést i k nežádoucím hormonálním změnám. Častěji se vyskytují ještě schwannomy, mezi které patří například nádor sluchového nervu. Zbytek nádorů pak patří mezi ty vzácnější, s nimiž se lékaři nesetkávají tak často.

Prognóza nádorů mozku

Rakovina mozku bohužel stále patří k těm, jejichž míra vyléčení je velmi nízká. V některých případech dokonce lékaři nemohou udělat téměř nic. Právě proto se v poslední době enormně investuje do výzkumu v této oblasti, opravdový přelom však stále nenastal. Takzvané glioblastomy jsou tedy prakticky vždy zhoubné. Lékaři navíc tvrdí, že to, co vidí na magnetické rezonanci, je jen špička ledovce – mozek je totiž obvykle systémově zasažen a rakovinové buňky bují na jeho dalších místech.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Komentujte

avatar
  Odebírat  
Upozornit na