Rakovina plic je strašák, který se dlouho tváří nenápadně. Jak poznat příznaky?

Rakovina plic je velmi nebezpečná, protože o sobě zpočátku vůbec nedává vědět, tváří se nenápadně a pacienti ve většině případů vůbec netuší, že se je tohle nádorové onemocnění rozhodlo potrápit, ba co víc – ohrozit je na životě. Není se proto čemu divit, že mnoho pacientů přichází k lékaři až ve chvíli, kdy je rakovina plic značně pokročilá.

Nemusíte si ničeho všimnout

Nejnebezpečnější na této nemoci je skutečnost, že vůbec nebolí. Plíce jsou pro naše tělo důležitým orgánem, který ale v případě, kdy je s ním něco špatně, nedá prakticky vůbec nic najevo. Může za to jen velmi malé množství nervových zakončení, které se v plicích nachází a které jsou příčinou toho, proč se rakovina plic na samotném začátku vůbec neprojevuje, nebolí, nedává o sobě vědět a nedoprovází ji žádné varovné příznaky. Objevit se může kašel, sípání nebo třeba hlen, který člověk vykašlává, což jsou ale věci, které většina z nás bere na lehkou váhu nebo je přisoudí nějakému nachlazení. Možná by ani vás v takovou chvíli nenapadlo, že to může být rakovina plic a ne obyčejná chřipka.

Jaké jsou příznaky?

Příznaky rakoviny plic se mohou projevovat jako běžná nemoc, nad kterou kdekdo mávne rukou. Mezi nejčastější příznaky patří:

  • Neustupující kašel,
  • pocity dušnosti při zátěži,
  • bolesti nejasného původu,
  • vykašlávání hlenu,
  • opakované infekce,
  • vykašlávání krve,
  • únava.

Strašák, který má mnoho obětí

Rakovina plic je bezesporu nejnebezpečnější formou rakoviny, v důsledku které zemře ročně necelých 6000 lidí. Postihuje jak muže, tak i ženy a smutným faktem zůstává, že cca 85 % pacientů, u kterých se rakovina potvrdí, již kvůli pokročilému stavu nedosáhne úplného vyléčení, ale pouze prodloužení života. Mezi nejvíce náchylné a rizikové pacienty patří lidé mezi 65 – 70 rokem života.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

14
Komentujte

avatar
5 Komentářová vlákna
9 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
13 Autoři komentářů
OkpetrLILIRadekMarekGeorg Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Martin Klein
Host
Martin Klein

A ty náctiletá telata hulí a hulí. Po 30 tce budou brečet, že si partner (také kuřák) našel mladší, svěžejší.

Zdeněk
Host
Zdeněk

Souhlas. Přeplněné ordinace trosek na onkologii a každý třetí za život to údajně dostane. Kde jsou ty časy, když raka někdo chytil, že to byla výjimečná událost. Jak si jinak vysvětlit ten obrovský nárůst tohoto onemocnění? Všimněte si, že všechny potraviny jsou balené v plastech. V plastech, o kterých se dnes ví, že se dostávají do lidského těla a jsou karciogenní. Chemické kokteily éček u kterých nikdo konečný vliv na tělo nezná ale jsou schválené. Výrobci kašlou na to aby vyráběli potraviny prospěšné pro naše zdraví. Více je zajímá business. Ten vítězí nad vším. Téma na dlouhé a smutné povídání…Čtěte… Číst vice »

Ander
Host
Ander

Určitě máte taky pravdu, ale nárust onemocnění bych viděl i kvůli přesnější diagnostice a vyššímu věku dožití, kdy je větší pravděpodobnost nějaké mutace. V minulosti se napsalo že zemřel na stáří a basta, nikdo už nějak moc nepátral…

Traud
Host
Traud

stačí mrknout na zprávy, že sem Germáni nechají dovážet do svých řetězců (kterými zlikvidovali konkurenci českých slouhů) béčkový potraviny.

Myšák
Host
Myšák

Přesně tak v supermarketech nám tady prodávají nekvalitní potraviny ,co by na západě nežrali.Snad se jednou vrátí doba,kdy češi přestanou koukat je na slevy a vrátí se víc menších českých obchodů skvalitníma českýma potravinama.Ikdyž je paradox ,že u nás jsou už ty nekvalitní potraviny pomalu dražší než třeba v Německu,kde maj i nesrovnatelně větší platy.

Georg
Host
Georg

Vstoupit do diskuze…HA HA,HA, tak teda Germani sem nic nedovazeji- jen naší nakupci to v NSR kupuji -uz jste v Kauflandu videla nejakeho Nemce?

Radek
Host
Radek

Ne ne, pracuji v potravinarstvi v nemecku a,b zustavaji v de. C,d kvalita jde na export do cz sk polska rumunska madarska a bulharska

Eva
Host
Eva

Naprosto s vámi souhlasí, jsem nekuřák to podotýkám. Co dýcháme, kolik aut jezdí, co jíme, to nikoho nezajímá. Hlavně, že rakovina je s kouření. Z čeho mají rakovinu nekuřáci a kolik jich je.

Nestranný
Host
Nestranný

Ono je to vlastně jedno na co člověk zajde.Páni doktoři neustále poukatzují na kuřáky,
ale aby poukazovali na to,že jsme krmeni chemickými srágorami v doslova každé potravině vidět nechtějí.Podle mě na chemické potraviny zemře daleko více lidí,než na následky kouření.
Je to jejich vrchol pokrytectví.

Petr
Host
Petr

A kuřák si klasicky svůj nechutný zlozvyk ospravedlňuje.

Marek
Host
Marek

Tady nejde o ospravedlonování , zde jde jen o to že každý člověk má startovací bunku která se dá do pohybu v momentě kdy se venku nadechnete vzduchu který nese zárodek toho co auta uvolnijí do ovzduší . Vyjdete na ulici , nebo si zapnete klimetizaci a máte nastartováno na plicní nemoc . Kuřák je do jisté míry chráněn před vlivy z venčí a je i o něco více odolnější . Ale to Vy těžko pochopíte .

Okpetr
Host
Okpetr

jako obézní (tlusťoši) svůj zlozvyk ukojí všemi chutěmi k jídlu a zazdí to čokoládou.