Škodlivé účinky klimatizace

Loading...

Několik týdnů v létě, kdy se teploty šplhají k tropickým hodnotám. Jsou nepříjemné, zvláště, když je nemůžeme strávit u vody. Špatně se nám spí a únava nás provází po celý den. Klimatizované prostory jsou velmi vyhledávané, a pokud můžeme, zapínáme klimatizaci i doma. Děláme správně? Nehrozí nám nějaká rizika?

Pomocník jménem klimatizace

Sluneční dny vyhlížíme s velkým nadšením. Rychle nás však nadšení opouští, jakmile se teploty vyšplhají nad třicet stupňů. Snažíme se utéci do klimatizovaných prostor a může se stát, že se dokonce těšíme do práce, do chladné kanceláře. Uleví se nám a pracuje se mnohem příjemněji. Kde je problém? Jedním z problémů je samotná klimatizace, díky které se šíří mnoho plísní, mikrobů a virů. Druhým problémem, a tím závažnějším, je termoregulace našeho těla. Teplotní rozdíly vyšší než 8 stupňů znamenají spuštění ochranných mechanismů. Naše tělo se začne třást ve snaze znovu se zahřát. Citlivější na změnu teploty jsou ženy.

Co může klimatizace způsobit

Krásné sluneční dny a vy jste dostali angínu. Ano, i to může být způsobeno klimatizací. Klimatizace může způsobit také astma, zhoršit alergie nebo přivodit některou z nemocí horních cest dýchací. Rýma, kašel a bolesti kloubů, to není chřipka, ale klimatizace. A co typicky ženské potíže, jako věčná bolest hlavy? I tady je jasný viník. Chladný vzduch má vliv dokonce i na vysušení vlasů a na pleť. Ovlivňuje nepřízně i psychiku člověka. Na pozoru byste se měli mít především u dětí. A co nějaká ta kila navíc? Že jste si je nikdy s klimatizací nespojili? Omyl! V chladném prostředí máme větší chuť k jídlu a zkonzumujeme mnohem více. Přejídáte se? Vypněte klimatizaci!

Škodlivé účinky klimatizace:

  • snížená imunita,
  • tepelný šok,
  • vysoušení sliznice dýchacích cest,
  • zhoršení alergií,
  • pocit suchých očí,
  • záněty nosohltanu,
  • bolesti v krku,
  • nevyčištěná klimatizace způsobuje šíření plísní, virů a mikrobů.

Jak často si klimatizaci zapínáte vy?

Foto: Pixaby

Mohlo by se vám líbit

Loading...

Autor: Anna Štěpánková

Maminka se zájmem o zdravý životní styl. Miluje dlouhé procházky přírodou zakončené posezením v dobré restauraci.