Skončili jste s kouřením? Následně je třeba vyčistit plíce

Loading...

Přestat kouřit má smysl i v případě, že kouříte dlouhou dobu. Pozitivní účinky začnete vnímat velmi záhy a tělo začne pomalu regenerovat napáchané škody. Samozřejmě nejde vyléčit a zachránit vše, stopy kouření budou patrné vždy. Vašim plícím však můžete pomoci životosprávou a některými potravinami.

Tisíce chemikálií v jedné cigaretě

Kuřáci si cigaretu vychutnávají především kvůli nikotinu. Spolu s ním se do organizmu dostává 60 látek, které jsou karcinogenní. Patří mezi ně amoniak, formaldehyd, kyanid a oxid uhelnatý. Dehtové látky zůstanou v plicích patrné až do konce života. Přesto má smysl přestat s kouřením bez ohledu na to, kolik let nebo kolik desítek let jste kouřili.

Jak reaguje tělo, když přestanete kouřit

Už první den, kdy jste bez cigarety vaše tělo zlepší prokrvování končetin a upraví se váš tep a krevní tlak. Po dvou dnech začnete procházet abstinenčními příznaky, přesto vaše plíce reagují pozitivně a spouští čistící proces. Už za tři dny se vám bude dýchat lépe, tělesné změny zaznamenáte během prvních tří měsíců. Fyzická kondice se vám zlepšuje, plíce a krevní oběh fungují mnohem lépe. Po jednom roce klesá riziko infarktu na polovinu! Rizika onemocnění vyrovnáte s nekuřáky sice až za patnáct let, ale lépe na tom budete už po pěti letech. Po pěti letech už máte stejnou pravděpodobnost, že vás potká mozková mrtvice nebo rakovina děložního čípku jako nekuřáky, také máte nyní poloviční riziko rakoviny úst, hrtanu, jícnu a močového měchýře než v době, kdy jste kouřili.

Pomozte vašim plicím

Jakmile odezní abstinenční příznaky jistě se začnete zajímat, jak pomoci tělu s fyzickou regenerací. Přidejte tělesnou aktivitu, která pomůže s prokrvováním organizmu a ve stravě omezte nasycené tuky. Zvyšte konzumaci ryb a vlákniny. Plicím prospívají i látky, které se nacházejí v jablcích a rajčatech. Pokud budete konzumovat tři jablka nebo dvě rajčata denně, výrazně pomůžete vašim plicím s regenerací. Konzumovat musíte ale čerstvé plody bez jakékoliv úpravy.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Anna Štěpánková

Maminka se zájmem o zdravý životní styl. Miluje dlouhé procházky přírodou zakončené posezením v dobré restauraci.

44
Komentujte

avatar
14 Komentářová vlákna
30 Odpovědi ve vlákně
1 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
31 Autoři komentářů
WasjamíraLukasjirkaJares Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
milan
Host
milan

Ja už nekouřim 10 let a nic se nezměnilo akorat jsem přibral a jsem nervozni jak sanky v letě,,, nic stoho co tu pišou neni pravda,,,,, broblem je v kvalitě tabaku a cigaretovy papir.. a to oni moc dobře vi,,,,,

David
Host
David

Ty jsi mimo jak Severní pól. Když už se rozhodneš něco, někam napsat, tak si to po sobě alespoň přečti.

milan
Host
milan

Sam si mimo, kare, se ti to nelibi tak to nečti ,,,

Jan
Host

Ale ne vašnosto, problém je v tom, že jseš debil víš !?

milan
Host
milan

Debil si ty a ještě syn stareho vola pitomec.

Lukas
Host
Lukas

No ty jsi opravdu hlava

rudolf harciník
Host
rudolf harciník

nekouřím již 41let a jsem za vodou.Je to krásný pocit.

Petr
Host

Nekouřím 5 rok, přestal jsem po 30 letech, hulil jsem dost, teď by mne zajímalo kdy přestanu vykašlávat nesmysly? Má s tím někdo zkušenosti? Dejte vědět na PetrH70@seznam.cz, děkuji.

Radek
Host
Radek

Přestal jsem je vykašlávat po pul roce.

Jarda
Host
Jarda

Dobry den. Pani docentka Kralikova z nemocnice na Karlaku me oznacila za jednoho ze 4 % mensiny V naprosto pozitivnim smyslu. Pry jen 4 % lidi zvladnou na prvni ranu prestat kourit . Ja se k tehle mensine opravdu pysne hlasim , ja to tak zvladl ! Po temer 41 letech koureni, v nekterych casovych usecich snad az fanatickeho huleni 60 a vice denne. Uz je to skoro 3 roky a mohu potvrdit to, co vyse pisete. Lepsi kondice , dychani , potence .. Jedine co mi v tom prestat kourit nesedi je materialni stranka. Sice neni tak dulezita ,… Číst vice »

Radim
Host

Jo máte pravdu , jde to napoprvé po 32 letech kouření. Už je to 2 roky a nechybí mi to. Jen se mi občas zdá že zase kouřím a to je pak úleva když se vzbudím,jinalk v pohodě. Asi kladný den nebo co !?! Jo a jak lehce se mi chodí do kopce 😎 . Prachy co jsem utrácel jdou vidět v peněžence ani nevím jak snadno ušetřím. A mám radost že nekrmím stát daněmi. Přeji všem kteří to zkusí ať jim to taky vyjde napoprvé

Libor
Host
Libor

To já kouřil 32 let také 40-60 cigaret,nekouřím 6 let a našetřil jsem zhruba to co by stály cigarety.Přibral jsem 15 kg a zase se mi špatně dýchá.

Miroslava
Host

Tak přesně se to stalo mě,já jsem přestala kouřit po 50 letech je mi 68let.Už dva roky nekouřím a přibrala jsem 25 kg a jsem jak medvídek Pú.Co s tím? Já vím nejíst a pohybovat se.

Fanda
Host
Fanda

Jsem na tom stejně , jenže jsem nepřibral na váze ani deko. Žádné náhražky jsem nebral( cukrovinky atd.)

Jarda
Host
Jarda

Nejist ne , jist po cem se netloustne. A ten pohyb – absolutne spravne. Kam muzu , jdu pesky a kdyz to jde, dosti ostrym pochodem . Obcas se pokousim i o nejake cviceni , ale to chozeni je zaklad. No a posledni jidlo tak ve 14 hodin, potom uz jen treba zelenina , caj … po cem se nepribira. A zase ten pohyb. Malej dvur a velkej bic , jak se rika.

Rostislav
Host
Rostislav

Jardo, mi se podařilo seknout s kouřením před 17 lety a od té doby ani šluka, nelituji toho, naopak. Je matematicky dokázáno, že průměrný kuřák prokouří 3000 – 3500 Kč / měsíc. Protože nekouří ani manželka, ty peníze pravidelně utratíme v létě za Řecko a to za sezonu 2x ale většinou jedeme 3x. No a jak píšete prokouřil jsem dost za 35 let, ale to už je pryč.

Pepa z orálního depa
Host
Pepa z orálního depa

no já bych doma ženskou co nekouří nechtěl 😀

vondra
Host
vondra

Já už nekouřím 30let. Vzpomínám si, že chuť na cigárko jsem měl ještě po deseti letech, teď už opravdu ne. Všem Vám držím palce!

Petrg1
Host
Petrg1

TY PENÍZE BY JSTE MUSEL DÁT KAŽDÝ DEN STRANOU

Jan
Host
Jan

Já myslel dutinu ústní.

Hana
Host
Hana

Po návštěvě u doktorky Králíkové v poradně pro odvykání kouření jsem přestala s cigaretami z minuty na minutu po 15 letech kouření. Nekouřím už 13 let nebylo to lehké, ale jde to. Od té doby nenávidím cigaretový kouř.