Skončili jste s kouřením? Následně je třeba vyčistit plíce

Loading...

Přestat kouřit má smysl i v případě, že kouříte dlouhou dobu. Pozitivní účinky začnete vnímat velmi záhy a tělo začne pomalu regenerovat napáchané škody. Samozřejmě nejde vyléčit a zachránit vše, stopy kouření budou patrné vždy. Vašim plícím však můžete pomoci životosprávou a některými potravinami.

Tisíce chemikálií v jedné cigaretě

Kuřáci si cigaretu vychutnávají především kvůli nikotinu. Spolu s ním se do organizmu dostává 60 látek, které jsou karcinogenní. Patří mezi ně amoniak, formaldehyd, kyanid a oxid uhelnatý. Dehtové látky zůstanou v plicích patrné až do konce života. Přesto má smysl přestat s kouřením bez ohledu na to, kolik let nebo kolik desítek let jste kouřili.

Jak reaguje tělo, když přestanete kouřit

Už první den, kdy jste bez cigarety vaše tělo zlepší prokrvování končetin a upraví se váš tep a krevní tlak. Po dvou dnech začnete procházet abstinenčními příznaky, přesto vaše plíce reagují pozitivně a spouští čistící proces. Už za tři dny se vám bude dýchat lépe, tělesné změny zaznamenáte během prvních tří měsíců. Fyzická kondice se vám zlepšuje, plíce a krevní oběh fungují mnohem lépe. Po jednom roce klesá riziko infarktu na polovinu! Rizika onemocnění vyrovnáte s nekuřáky sice až za patnáct let, ale lépe na tom budete už po pěti letech. Po pěti letech už máte stejnou pravděpodobnost, že vás potká mozková mrtvice nebo rakovina děložního čípku jako nekuřáky, také máte nyní poloviční riziko rakoviny úst, hrtanu, jícnu a močového měchýře než v době, kdy jste kouřili.

Pomozte vašim plicím

Jakmile odezní abstinenční příznaky jistě se začnete zajímat, jak pomoci tělu s fyzickou regenerací. Přidejte tělesnou aktivitu, která pomůže s prokrvováním organizmu a ve stravě omezte nasycené tuky. Zvyšte konzumaci ryb a vlákniny. Plicím prospívají i látky, které se nacházejí v jablcích a rajčatech. Pokud budete konzumovat tři jablka nebo dvě rajčata denně, výrazně pomůžete vašim plicím s regenerací. Konzumovat musíte ale čerstvé plody bez jakékoliv úpravy.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Anna Štěpánková

Maminka se zájmem o zdravý životní styl. Miluje dlouhé procházky přírodou zakončené posezením v dobré restauraci.

44
Komentujte

avatar
14 Komentářová vlákna
30 Odpovědi ve vlákně
1 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
31 Autoři komentářů
JardaWasjamíraLukasJan Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
mildaP
Host
mildaP

Nekouřím již 9 let, byl jsem silný kuřák, kouřil jsem i 60 denně a stačila 1 hodina na BIONCE a 1.400,- českých a šmytec(jednoduše řečeno, závislost mi vymazali z hardu-z hlavy, tisíceré díky). Od té doby nekouřím a cítím se lépe a jsem vzorem pro všechny nenapravitelné kuřáky. Kdyř jsem to absolvoval, bylo mi 63 let a nikdy jsem nelitoval a kouřil jsem od 17 let.

Jan
Host

Já si myslím, že se nemáš čím chlubit. Neměl jsi vůbec začínat. Jednou kuřák, vždycky kokot !

Jares
Host
Jares

Tomu se říká úspěch. Taktéž dítě štěstěny. Hodně zdaru a dlouhý život.

Michal
Host
Michal

Nekuřáci jsou protivní,nesnášenliví,zakomplexovaní lidé !! Ženský-frigidní,mužským se nepostaví !!

míra
Host
míra

Podle toho “moudra” kterým jsi nás oblažil, bych typnul, že hulíš tak 40 denně. Smrdíš, neustále vykašláváš odporné hleny a všude pohazuješ vajgly. No nic, tvůj život, tvoje zdraví tvoje peníze. Já jen, že za to, co ty prohulíš, já mám tři luxusní dovolené.Jo, a normálně mi stojí!

Jiří Wimmer
Host
Jiří Wimmer

Jak píše autorka článku “Skončili jste s kouřením” – ano přestat kouřit má smysl, ale že by tělo reagovalo už na první den abstinence, si myslým je blbost. Takhe rychle nemůže žádný organismus reagovat. Já jsem přestal kouřit zhruba po víc jak 40ti letech a kouřil jsem v poslední době cco 30 – 35 cigaret denně. asi tak po půl roce se mi zhoršilo dýchání natolik, že jsem musel spát v sedě. Začal jsem navštěvovat plicní ambulanci a léčit se z chronické brnchytýdy. Začal jsem brát podpůrné léky a stav se stále horšil. Postupem času přešel muj stav z brnchytýdy… Číst vice »

Jan
Host

Kdybys blbe nikdy nekouřil, tak jseš bez těch problémů !

Dezider
Host
Dezider

14 let bez cigarety. Předtím 32 cca 30 cigaret denně.

vaclav
Host
vaclav

nekouřím 2,5 roku,kouřil jsem krabičku a půl denně,zkoušel jsem to omezovat,nic,doufám že až jsem si zlomil kotník,dostal jsem embolku a jak jsem vyšel z nemocnice tak jak by otočil klíčkem najednou jsem nekouřil hodinu,den,týden a ted už mne to neláká,manželka kouří ale mne to nic neříká,přibral jsem,ale snažím se hýbat,jsem rád že jsem to skončil,pocítil jsem že mi začaly penízky přibývat,neodkládám je,investuji je průběžně,když jdu na pivko nemusím chodit ven,kdybych neměl úraz nevím jestli bych přestal,doufám že se k tomu nevrátím,