Skončili jste s kouřením? Následně je třeba vyčistit plíce

Loading...

Přestat kouřit má smysl i v případě, že kouříte dlouhou dobu. Pozitivní účinky začnete vnímat velmi záhy a tělo začne pomalu regenerovat napáchané škody. Samozřejmě nejde vyléčit a zachránit vše, stopy kouření budou patrné vždy. Vašim plícím však můžete pomoci životosprávou a některými potravinami.

Tisíce chemikálií v jedné cigaretě

Kuřáci si cigaretu vychutnávají především kvůli nikotinu. Spolu s ním se do organizmu dostává 60 látek, které jsou karcinogenní. Patří mezi ně amoniak, formaldehyd, kyanid a oxid uhelnatý. Dehtové látky zůstanou v plicích patrné až do konce života. Přesto má smysl přestat s kouřením bez ohledu na to, kolik let nebo kolik desítek let jste kouřili.

Jak reaguje tělo, když přestanete kouřit

Už první den, kdy jste bez cigarety vaše tělo zlepší prokrvování končetin a upraví se váš tep a krevní tlak. Po dvou dnech začnete procházet abstinenčními příznaky, přesto vaše plíce reagují pozitivně a spouští čistící proces. Už za tři dny se vám bude dýchat lépe, tělesné změny zaznamenáte během prvních tří měsíců. Fyzická kondice se vám zlepšuje, plíce a krevní oběh fungují mnohem lépe. Po jednom roce klesá riziko infarktu na polovinu! Rizika onemocnění vyrovnáte s nekuřáky sice až za patnáct let, ale lépe na tom budete už po pěti letech. Po pěti letech už máte stejnou pravděpodobnost, že vás potká mozková mrtvice nebo rakovina děložního čípku jako nekuřáky, také máte nyní poloviční riziko rakoviny úst, hrtanu, jícnu a močového měchýře než v době, kdy jste kouřili.

Pomozte vašim plicím

Jakmile odezní abstinenční příznaky jistě se začnete zajímat, jak pomoci tělu s fyzickou regenerací. Přidejte tělesnou aktivitu, která pomůže s prokrvováním organizmu a ve stravě omezte nasycené tuky. Zvyšte konzumaci ryb a vlákniny. Plicím prospívají i látky, které se nacházejí v jablcích a rajčatech. Pokud budete konzumovat tři jablka nebo dvě rajčata denně, výrazně pomůžete vašim plicím s regenerací. Konzumovat musíte ale čerstvé plody bez jakékoliv úpravy.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Anna Štěpánková

Maminka se zájmem o zdravý životní styl. Miluje dlouhé procházky přírodou zakončené posezením v dobré restauraci.

44
Komentujte

avatar
14 Komentářová vlákna
30 Odpovědi ve vlákně
1 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
31 Autoři komentářů
JardaWasjamíraLukasJan Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Jirka Chylik
Host
Jirka Chylik

25 let jsem kouřil pak se povedlo přestat ,po 9ti letech strašná událost tak jsem šel a jednoduše koupil ciga a zase to začalo .Kdyby cigarety nebyly v prodeji běžně ,tak bych se někde opil a život by žel dál. tálo to rodinný rozpočet 60000 kč než jsem opět přestal i díky iqos Všichni nahoře jenom kecají a samozřejmě je člověk lépe kor když je třeba astmatik

Jares
Host
Jares

jsi slaboch a máš jen výmluvy, viz tvá reakce.

míra
Host
míra

Přesně. Je to o vůli. Já si každého 1. ledna řeknu, letos nebudu kouřit a funguje to. Dělám to tak celý život. (:-)

Jan
Host

Je to nejdebilnější zlozvyk nebo závislost, která může být. A to ze dvou důvodů. Za prvé proto, že ty debilové doslova vhazují peníze do chřtánu vysmátým výrobcům to ksindlu a do státní kasy, kde jsou v podstatě zpronevěřeny a za druhé proto, že tuto závislost je potřeba si vypěstovat, nikdo ze závisláků nemůže říct, že mu první cígo chutnalo, musí projít nejdřív fujtajblem a blitkama, než se z nich stanou zkušení závisláci. Tak takhle to je kokoti !

Závislák
Host
Závislák

Sám jsi kokot a mateřský jazyk ovládáš, jako šimpanz.

Jan
Host

Ale prosímtebe ? Myslíš ta dvě chybějící zapomenutá písmenka ? Jdi se vysrat jo !

jirka
Host
jirka

srostej ubožáku

Jan
Host

Že ty taky vynecháváš písmenka ? Ale ve dvou slovech ?

Lenka
Host
Lenka

jsem ráda, že se můžeme důvěrně titulovat, takže nazdar kokote, díky za vysvětlení jak to vlastně je … 🙂

Jan
Host

Jsem rád, že jsem ti to mohl vysvětlit, teď ti to snad bude jasné !

Wasja
Host
Wasja

Zakomplexovaný chudáček s iq nohy kulečníkového stolu se projevil…

Wasja
Host
Wasja

Nepopisuješ spíše tvoji první zkušenost s kouřením pinďoura, ty rukomrde?

jenicek54
Host
jenicek54

kouření u žen mi nevadí, ale nesmí smrdět jak 3 dny nevynesenený popelník.

jenicek54
Host
jenicek54

kouřím víc jak 50 let a moc mi to chutná, měl jsem zatím jen tři infarkty. spousta kamarádů co nekouřila a sportovala je už mrtvá.